Babinet.cz  /  Magazín  /  Volný čas  /  Voda v koupalištích v Plzeňském kraji je většinou ještě kvalitní

Voda v koupalištích v Plzeňském kraji je většinou ještě kvalitní

4.8.2011 - Redakce Babinet

Většinou ještě kvalitní vodu mají koupaliště a přírodní koupací místa v Plzeňském kraji. Podle hygieniků, kteří v regionu sledují kvalitu na 31 místech, je v kraji voda nebezpečná ke koupání v rybníku Hnačov a nevhodná je také na Valše na Klatovsku. Zhoršenou kvalitu vody a vyšší množství sinic zjistili v Plzni na jezírku Košutka a na Domažlicku v Podhájí v Horšovském Týně. Vyplývá to z informací na webových stránkách Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje.

koupáníNa Hnačově už je podle hygieniků "makroskopicky patrný silný vodní květ, sinice ve vodě dominují a jejich množství představuje značné hygienické riziko pro koupání". Na rybníku Valcha na Klatovsku dominují netoxické a velmi hojné jsou potenciálně toxické sinice. Jejich výskyt představuje vysoké hygienické riziko pro koupání.

Pěkné koupání s velmi solidní průhledností vody nabízejí rybníky plzeňské rybniční soustavy, které mají podle hygieniků teplotu kolem 20 stupňů. Správci městského majetku, kteří o ně pečují, uvedli, že voda je velmi kvalitní a bez sinic v Boleváku, v Šídlovském, Kamenném, Třemošenském i na Seneckém rybníku, kde je sice mírně zakalená, což je ale způsobeno jen zvířením sedimentu rybami.

Ve Velkém Boleveckém rybníku, kde je údajně nyní nejlepší kvalita vody v Plzeňském kraji, je průhlednost přes čtyři metry, což podle správců ještě nikdy v létě nebylo. Plavci musejí počítat s tím, že místy prorůstají v rybnících až k hladině vodní rostliny, které správci rybníků v nejexponovanějších místech průběžně likvidují speciálními vodními kosami. Žádné ohrožení pro rekreanty to ale podle nich neznamená.Podle hydrobiologa Povodí Vltavy Jindřicha Durase je stále dobré koupání také na části přehrady Hracholusky. "Nejlepší je u hráze, kde je voda průhledná do více než tří metrů, ale směrem k Butovu klesá.

U silničního mostu, kde se kvalita láme, je ještě průhlednost dva metry, což je v tomto období velmi dobré," uvedl. Ale zejména od železničního mostu dále proti proudu k Butovu už je kvůli sinicím koupání "na hranici nebo za hranicí". "Voda tam není ke koupání příliš vhodná," dodal. Teplota vody u hráze je mírně pod 20 stupni Celsia. Další prognóza bude podle Durase záviset na vývoji počasí. Čím bude horší, tedy například větší vítr, který bude míchat sinice, tím bude kvalita vody lepší.

Zdroj: ČTK

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip