Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Aktivní odpočinek bez bolesti

Aktivní odpočinek bez bolesti

22.7.2011 - Redakce Babinet

Podle statistik jsme poslední dobou už pochopili, že pohyb je nejpřirozenější aktivita našeho těla, a mnozí z nás se snaží sportovat. Pokud nesportujeme pravidelně, musíme dbát na to, abychom naše těla nárazově nepřetížili a pak nemuseli říkat: „Bolí mě celé já.“

Někdy si to ani neuvědomíme, po hodinách strávených pasivně, převážně vsedě nebo ve stoje, jsme poté lačni pohybu a dochází k nadměrné fyzické námaze, na kterou není organismus připraven. I špatné pohybové návyky, jednostranná nadměrná zátěž může způsobit namožené svaly, natažené vazy, větší opotřebení kloubů nebo podvrtnutí kloubů.

Základním signálem, že se děje něco nepatřičného mnohdy až patologického, je bolest. Bolest je dle obecně platných a běžně užívaných definic nepřijemná senzorická a emocionální zkušenost, která má za cíl primárně informovat organismus o patologické situaci. Hlavním smyslem bolesti je zabránění poškození organismu.

voltaren

„Lidský organismus vnímá bolest velmi složitým mechanismem, který je dán velmi komplikovaným převodem signálu z periferie až do centrálního nervového systému. Na počátku je čidlo tzv. nociceptor (např. uložený v kůži, ve stěně žaludku). Při podráždění receptoru (např. kamínek v botě) dojde k vyslání signálu po dráze neuronu do zadních rohů míšních, v tomto místě dojde k přepojení signálu na složitý systém nervových drah, které ještě po několika dalších přepojeních končí na různých místech mozku. Na základě tohoto systému dokáže lidský organismus vnímat bolest,“ vysvětluje as. MUDr. Radek Bartoška, ortoped z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Druhy bolesti

Akutní bolest trvá krátce po náhlém začátku od několika minut po několik dnů, často signalizuje poškození tkáně úrazem, nemocí nebo se dostavuje po chirurgickém zákroku a doprovází ji pocení, zrychlený tep a emocionálně také leknutí, strach nebo úzkost.

Chronická (dlouhodobá) bolest trvá déle než tři měsíce a často přetvává i když příčina, která ji vyvolala, už přestala působit. Leckdy mívá i nejasnou příčinu. Vzhledem k délce prožívaného utrpení má velký vliv na psychiku nemocného člověka. Pokud se dostaví kvůli tomu i stres, který provází svalové napětí, pak se může její intenzita ještě více stupňovat.

Trpíte bolestí?

Podle průzkumu trpí průměrný Čech bolestí pohybového aparátu až 76krát ročně. Více než čtvrtina z nás jednou týdně, a to především bolestmi svalů či kloubů. Alespoň 1krát ročně se potýkáme s bolestí zad (78 %), bederní páteře (62 %) a kolen (52 %), dále trpíme bolestmi ramen a loktů. Nejčastější jsou právě bolesti zad, páteře, ramen, loktů, ať už svalů nebo kloubů. Většinou trpí takovými bolestmi starší osoby, spíše ženy a lidé s nadváhou a nižší pohyblivostí. Stejná skupina problémy řeší aktivně, zatímco mladší věkové skupiny se spoléhají na odeznění bolesti. Z lidí, kteří se kloní k aktivnímu řešení bolestí, jich 49 % spoléhá na samoléčbu.

Léčba bolesti

Při prvních projevech bolesti často saháme po lécích, které bolest utlumí, a často jejich účinné látky mají nejen účinek tlumení bolesti (analgetické), ale jsou také antipyretické - snižují další projevy, jako například zvýšenou teplotu a rozvoj zánětu. Takovými léky jsou volně prodejný Acylpyrin či Aspirin, obsahující kyselinu acetylsalicylovou, Brufen s látkou ibuprofen a přípravky řady Voltaren s diklofenakem.

Na tlumení bolesti a zmírnění otoku je vhodný nejen Voltaren Actigo Extra ve  formě tablet, ale také Voltaren Emulgel, jehož speciální forma emulgelu se vtírá přímo na místo bolesti, a tak působí přesně tam, kde má.  Používá se k odstranění bolesti zánětu svalů a kloubů při poranění měkkých tkání, u poúrazových stavů – např. u poranění utrpěných při sportu jako např. natažení šlach, vazů, vymknutí kloubů, bolesti zad apod.

Kombinaci účinné a přirozené úlevy od bolesti poskytuje hřejivá náplast Voltaren ThermoPlaster. Vzduchem aktivovaná technologie uvolňuje z náplasti příjemné teplo. Organismus není zatěžován žádnou farmakologickou látkou (jako je např. Capsaicin - látka z paprik, která bývá součástí většiny hřejivých náplastí), na bolest působí pouze tepelná terapie, která je efektivnější než běžně užívaná analgetika. Tam, kde je lokálně aplikováno teplo (zejména v oblasti bederní páteře a tzv. kříže), dojde k výše uvedeným jevům, což přináší úlevu od bolesti a způsobenou hlubokou svalovou relaxaci až s 10 hodinovým efektem.Náplast je ideální na uvolnění ztuhlých a bolestivých svalů zad a bederní páteře, krku a ramen. „Pozitivní účinky tepelné terapie jsou známy již od pradávna. Nehodí se však pro léčbu čerstvých úrazů, kde je naším cílem snížení průtoku krve a zabránění tvorby otoku. Při místním užití tepla dochází k rozšíření cév, zvýšení průtoku krve, zrychlení metabolismu a relaxaci kosterního svalstva. Těchto účinků využíváme s úspěchem zejména při bolestech bederní a křížové oblasti,“ říká as. MUDr. Radek Bartoška.

Zdravý pohyb

Pokud to s pohybem přeženete, může vám pomoci i vhodná masáž, reflexní terapie, akupunktura nebo speciální cvičení. Pravidelných pohybových aktivit se ale nevzdávejte, protože tím předcházíte civilizačním chorobám, jako jsou: kardiovaskulární choroby, vysoký krevní tlak, cukrovka. Také budete mít mnohem déle silnější kosti a zdravější klouby, udržíte si ideální váhu, zlepšíte si imunitní systém, budete mít kvalitnější spánek a celkově se budete i psychicky cítit lépe.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz