Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Poradna pro pohyb II. - Chi-toning

Poradna pro pohyb II. - Chi-toning

21.7.2011 - Redakce Babinet

Dnes radí: Radka Neubertová, instruktorka  CK Lenka

Chodíte pravidelně na Power yogu či Pilates? Chcete si vyzkoušet něco nového? Protáhnout se, zaposilovat si a pořádně se zapotit? Vyzkoušejte další lekci ze skupiny Body&Mind - Chi-toning.

Body&Mind z Německa

Chi-toning se v rozvrzích fitness center objevuje cca 4 roky, přesto je pro mnoho klientů neznámý. Jde o cvičební program patřící mezi Body&Mind lekce. Zaměřuje se nejen na posilování a důkladné protažení svalů celého těla, ale také na psychické uvolnění a relaxaci.

Tento cvičební program sestavila německá instruktorka Anetta Alvaredo. Cílem bylo vytvořit systém cvičení, který bude efektivně působit na funkční anatomii pohybového aparátu – především břišní a zádové svaly a správné držení těla.

Co Chi-toning znamená?

Chi-toningNázev lekce obsahuje dvě slova, jejichž význam vystihují hlavní cíle lekce. Chi znamená energii a toning můžeme přeložit jako zpevnění, posílení.

V této lekci tedy spojujeme cviky na obnovení, doplnění a zvýšení tělesné i psychické energie se cviky pro zpevnění a posílení svalů i těla celkově. Nejlépe Chi-toning charakterizuje jeho motto: „Program budoucnosti z minulosti“, protože se zde využívá prvků z Pilates, Yogy a Pěti Tibeťanů.
Nečekejte, že na lekci uvidíte něco nového, že budete cvičit něco, co jste nikdy neviděli či neznáte. Využívá se cviků, které jsou prověřené, které fungují a které když se provedou precizně a správnou technikou Vám dají pěkně do těla.

Jak hodina probíhá?

Žádná lekce nebude stejná, ale pro vaši představu může Chi-toning probíhat třeba takto:

Úvod se skládá z dynamického zahřátí ve stoje, kdy pomocí jednoduchých cviků a základních pohybů zahřejete svaly celého těla, uvolníte velké klouby a mírně mobilizujete páteř, případně doplníte krátkým posilováním, do kterého se zařazují i různé variace Pozdravu slunci.

Dále mohou následovat balanční cvičení ve stoje, kdy se aktivují svaly, které se zapojují reflexně při hledání rovnováhy. Tato část je klidnější a využívá prvků z yogy a 5-ti Tibeťanů.

Další částí lekce je posilování na podložce. Zde se využívají převážně cviky metody Pilates pro vybudování silných a pevných svalů středu těla (zad, břicha, hýždí) a svalů hlubokého stabilizačního systému (hluboko uložené svaly břicha, svaly okolo páteře, pánevní dno). Toto oceníte nejen po stránce estetické (ploché břicho, štíhlý pas a nohy), ale hlavně po stránce zdravotní (aktivní svaly hlubokého stabilizačního systému zabraňují přetěžování páteře a kloubů).

Závěrečnou částí lekce je pak relaxace nebo další uvolňovací či strečinková cvičení.

Chi-toning působí na:

zvýšení vytrvalosti, síly, pohyblivosti, ohebnosti a koncentrace,
zlepšení držení těla, dýchání, vitality, duševní a fyzické rovnováhy,
doplnění tělesné energie, odstraní stres a zklidní mysl
pomůže odstranit bolesti zad a kloubů a zredukovat hmotnost
Cvičení je zdravé, flexibilní, takže se při správném provádění hodí pro všechny jedince jakéhokoliv věku, pohlaví a trénovanosti. Vždy se dá lekce přizpůsobit zdatnosti cvičenců.

Kvalifikace Radky Neubertové

Chitoning

2010 - BOSU - CORE - FACE - Mgr. Daniel Müller
2010 - Pilates matwork level 1 - PILATES INSTITUTE LONDON - část 3. - FACE - Mgr. Daniel Müller
2009 - Pilates matwork level 1 - PILATES INSTITUTE     LONDON - část 2. - FACE - Mgr. Daniel Müller
2009 - Pilates matwork level 1 - PILATES INSTITUTE LONDON - část 1. - FACE - Mgr. Daniel Müller
2009 - Spinalis - FACE - Mgr. Daniel Müller
2007 – Cvičení v těhotenství a po porodu – FACE – Mgr. Ivana Brádková
2006 – Chi-toning – FACE – Petra Havelková – (SRN)
2006 – Schwinn cycling – World Class - Jesús Gallego
Catalán (Španělsko)
2005 - Ashtanga yoga - World Class - Dalibor Štědronský
2005 - Power yoga - World Class - Nadia Kyriakides (Kypr)
2005 - Express education - World Class - Dorotka
Skurczynska (Sweden)
2004 - Power stretch - FACE - Julio Dieguez Papi (Španělsko)
2003 - Instruktor aerobicu se zaměřením na jízdu na
stacionárních kolech - akreditované školení - CESA Brno
2003 - Diplom Power Yoga Basic - FISAF
2002 - Diplom Aquarobic - IFAA
2001 - Diplom Indoor Cycling Education - IFAA

Proč se věnuji sportu?

Radost. Radost nejen z toho, že se hýbu sama, ale hlavně že se klienti vrací a že jim cvičení pomáhá a baví je. Největší odměnou je ocenění od těch, pro které to vše dělám…

Mé lekce jsou vhodné...

Lekce jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pokročilé. Snažím se lekci vždy přizpůsobit všem, takže k náročnějším cvikům ukazuji i lehčí varianty, aby si zacvičili opravdu všichni. Snažím se maximálně kontrolovat u klientů techniku provedení cviků, aby byly zatěžované správné partie.

Moji klienti mají většinou zájem

Moji klienti nejčastěji vyhledávají lekce Pilates Institute a Chi-toningu. Pilates Institute je velmi propracovaný systém, při kterém se procvičí během lekce celé tělo. Zaměřuje se na vedení cviků přes pánevní dno, správný dech a vnímání vlastního těla. Procvičují se hlavně svaly hlubokého stabilizačního systému, učíme se správně a zdravě vést pohyb a používat vlastní tělo. Klienti po pravidelném navštěvování lekcí pociťují úlevu od bolestí zad a krční páteře a celkové uvolnění. Dámy s radostí zjišťují, že se jim zpevňuje postava a zeštíhlují nohy, hýždě a partie břicha.

Mé lekce klientům přináší

Zvýšení tělesné vytrvalosti, síly, pohyblivosti, ohebnosti a koncentrace. Zlepšení držení těla a zeštíhlení. A samozřejmě zábavu, uvolnění a zrelaxování.

Milé čtenářky, v dalším díle naší poradny se dozvíte více o cvičení zvaném  Vinyasa Flow Power yoga a Hatha Yoga. Pokud budete mít zájem připravit článek o druhu cvičení, které vás zajímá, napište nám, rádi článek připravíme.

V minulém díle jsme vám přinesli informace o cvičení BOSU Yoga

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz