Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Přírodní péče o citlivou pokožku

Přírodní péče o citlivou pokožku

Kůže je největším orgánem našeho těla a u dospělého člověka také nejtěžším s rozlohou až 2 m2. Tvoří ochrannou bariéru, aby do těla nepronikly různé nežádoucí mikroorganismy. Chrání nás před výkyvy teplot, před vysušením a prostřednictvím pocení před přehřátím.

Za zdravého stavu je pokožka hladká a pružná, ale citlivější nebo nemocná se často vysušuje, může i popraskat a nečistoty, alergeny nebo choroboplodné zárodky by se drobounkými rankami dostaly do spodní vrstvy. Taková pleť ztrácí svou pružnost, tvoří se na ní vrásky a dochází k předčasnému stárnutí. Aby zůstala vláčná, potřebuje zvláštní péči.

kůže

Citlivá a k alergiím náchylná pokožka

Stav naší kůže se v průběhu života mění. Někdy může dojít k dočasným změnám například vlivem onemocnění, aplikací léků, důvodem mohou být i hormonální změny. Jakmile se na pokožce objeví vyrážka nebo skvrny, které svědí, mají načervenalou nebo bílou barvu, často mluvíme o ekzému (dermatitidě). Mnozí tento výraz, který znamená neinfekční zánět kůže, používají jako synonymum pro alergii na nějakou látku. Opravdu se často jedná o reakci organismu na různé látky z okolního prostředí, které přijdou do styku s pokožkou, vdechneme je nebo je požijeme. A citlivá pokožka k alergickým reakcím bývá náchylná. Někdy ekzém trvá krátce, jindy trápí člověka od dětství do dospělosti jako třeba v případě lupénky nebo atopického ekzému, za nimiž se skrývají poruchy imunity, mnohdy i dědičné dispozice.

Naši nejmenší

Dětská pokožka vyžaduje zvláštní péči už od narození, takže se doporučuje používat k hygieně vždy prostředků, které splňují nejenom očistné vlastnosti, ale také ochranné a zvláčňující. Pokud bychom takto o dětskou jemnou kůži nedbali, mohla by ztratit svou pružnost. V případě onemocnění po konzultaci s lékařem pokožku hydratujeme pomocí gelů a krémů, aby z nich absorbovala vlhkost a vrátily se její přirozené vlastnosti.

Pomoc z přírody

Přírodních prostředků na citlivou nebo nemocnou pleť, které se v rodinách předávají z generace na generaci a které jsou prověřeny tím, že nepůsobí alergické reakce a mají zjevný účinek, je mnoho a jejich základ často tvoří med, slunečnicový olej, sádlo, měsíček lékařský a v posledních letech také aloe vera.

Po třiceti letech výzkumů byl letos českým vědcům zapsán Úřadem průmyslového vlastnictví patent a jsou k dispozici i další přírodní prostředky, které tvoří houbový organizmus Pythium oligandrum. Jednak pomáhá při mykózách a je schopen navodit na pokožce přirozené mikrobiální prostředí. A jednak díky enzymům velmi dobře působí i na neduhy, které nejsou vyvolány plísněmi jako například lupénka, atopický ekzém nebo infekce, na vředy a živé rány na dolních končetinách u diabetiků. Přípravky označované jako „chytrá houba“ byly odzkoušeny v nemocnicích, na klinikách i v ordinacích dermatologů, nemají žádné vedlejší účinky, jsou vhodné i pro jemnou dětskou pokožku a nelze se jimi předávkovat.

Čemu lze předejít?

Citlivá, nemocná a stárnoucí pleť potřebuje pravidelnou péči, což představuje dokonalé hloubkové čištění, aby se odstranily nečistoty, které by mohly podporovat riziko alergických reakcí. Mnohé přírodní prostředky obsahují mléčné kyseliny a kyselé prostředí naší pokožky brání bujení cizorodých nežádoucích organismů. Taková péče je nezbytná hlavně u starších lidí, kteří mívají problémy s nedostatečným prokrvováním dolních končetin. Tím, že se bude kůže čistit a hydratovat, lze tak předejít nejrůznějším kožním poraněním a tím organismus chránit před infekcí.

Pokožka vyjadřuje na první pohled i naše vnitřní pocity. Stres, vyčerpání, úzkosti stejně jako harmonie a vyrovnanost se viditelně projevují i na zdraví kůže.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz