Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Žloutenka typu A se dětem nevyhýbá… Ptáte se, jak nejlépe ochránit své dítě?

Žloutenka typu A se dětem nevyhýbá… Ptáte se, jak nejlépe ochránit své dítě?

18.4.2011 - Redakce Babinet

V České republice je na trhu vakcína Havrix Junior, která je u nás v současné době jedinou dostupnou vakcínou vyvinutou speciálně pro děti od 1 roku do 15 let. Vakcína se podává ve dvou dávkách. První ve zvoleném termínu, druhá kdykoliv v období od 6 do 12 měsíců po první dávce. Účinky očkování nastupují 2 – 3 týdny po první dávce. Při aplikaci obou dávek podle uvedeného schématu trvá ochrana proti žloutence typu A nejméně po dobu 25 let.

 

vakcínaKojenci a současně 12leté děti jsou u nás od roku 2001 díky povinnému očkování chráněny proti žloutence typu B. Očkování proti žloutence typu A však v České republice patří mezi tzv. očkování na vyžádání, tedy státem nehrazená. V průběhu dubna a května jej rodiče dětem mohou pořídit s 20% slevou.* Pokud stihnou děti naočkovat v tomto období, poskytnou jim ochranu proti nemoci již před začátkem letních prázdnin.

Přenos viru žloutenky typu A

Nakazit se žloutenkou typu A mohou však děti i pod bedlivým dohledem rodičů. Výjimkou totiž nejsou ani případy, kdy se děti i dospělí vrátí se žloutenkou z dovolené. Nemalá část nakažených si tuto nemoc přiveze z oblíbených destinací, jako jsou Chorvatsko, Turecko nebo Slovensko..

Podle statistik onemocní žloutenkou typu A v celé populaci nejčastěji právě děti do věku 10 let

Nutnou součástí prevence je dodržování hygieny. Ruce by si děti měly umýt vždy před jídlem, po použití toalety a po příchodu z venku. Odborníci se shodují, že výhodnou a opravdu účinnou prevenci proti žloutence typu A představuje očkování. Nejmenší děti si často potřebují všechno osahat a vyzkoušet. Nejlépe i ochutnat. Bohužel není v moci rodičů ohlídat dítě 24 hodin denně, aby si tu a tam něco nevložilo do úst, natož aby mohli kontrolovat přítomnost nečistot či virů. Navíc se děti pohybují v kolektivech (jesle, školky, školy), kde se viry šíří snadněji a rychleji.

Nehrozí riziko i vašemu dítěti?

Ochrana proti žloutence typu A se vyplatí i začínajícím školákům. Ti navštěvují různé kroužky a odpolední družiny, kde se setkávají s mnoha kamarády. Žáci také jezdí na výlety a třídní exkurze, na kterých často posvačí takříkajíc za pochodu. Na to, že by si před jídlem měli umýt ruce, mnohdy zapomenou. Také na táborech je nutné počítat se sníženou hygienou. Umývárny i jídelna se sdílí s kamarády, prostory bývají společné hned pro několik desítek dětí. Pro šíření infekčních nemocí vč. žloutenky typu A jde o ideální prostředí.

vakcína„Děti jsou pro onemocnění žloutenkou typu A nejrizikovější skupinou. Dostat ji je velmi snadné. Až třetina pacientů, a to nejen dětských, ale i dospělých, uvádí, že neví, kdy a kde se nakazila. U dětí infikovaných žloutenkou typu A se navíc až v polovině případů neprojeví charakteristické zežloutnutí kůže a nemoc může být mylně zaměňována například s chřipkou. Diagnostikovat žloutenku typu A musí pouze lékař,“ říká MUDr. Stanislava Šimková, primářka Infekčního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou v Praze.

Nakazit se žloutenkou typu A mohou však děti i pod bedlivým dohledem rodičů. Výjimkou totiž nejsou ani případy, kdy se děti i dospělí vrátí se žloutenkou z dovolené. Nemalá část nakažených si tuto nemoc přiveze z oblíbených destinací, jako jsou Chorvatsko, Turecko nebo Slovensko.

Efektivní ochrana očkování

V České republice je na trhu vakcína Havrix Junior, která je u nás v současné době jedinou dostupnou vakcínou vyvinutou speciálně pro děti od 1 roku do 15 let. Vakcína se podává ve dvou dávkách. První ve zvoleném termínu, druhá kdykoliv v období od 6 do 12 měsíců po první dávce. Účinky očkování nastupují 2 – 3 týdny po první dávce. Při aplikaci obou dávek podle uvedeného schématu trvá ochrana proti žloutence typu A nejméně po dobu 25 let.

V PRŮBĚHU DUBNA A KVĚTNA UŠTŘÍTE NA CELÉM OČKOVÁNÍ DĚTÍ PROTI ŽLOUTENCE (2 DÁVKY) AŽ 400 KČ

Na co byste se chtěli zeptat?

 

 

Jak to vlastně je.

Jak velká je sleva na vakcínu?

Na každou dávku vakcíny 20 %*

Kolik stojí jedna dávka vakcíny před slevou?

Orientačně 930 Kč

Kolik stojí jedna vakcína po slevě?

Orientačně 740 Kč

Kde mám vakcínu zakoupit?

Vakcína je na lékařský předpis, který vystaví ošetřující lékař. V některých ordinacích lze vakcínu přímo i koupit. Jinak ji lze pořídit v lékárnách.

Přispívají na očkování i zdravotní pojišťovny.

Ano. V některých pojištovnách může být příspěvek až 1 000 Kč, takže konečná cena 1 dávky očkování vyjde na pouhých 100 Kč.

Mohu koupit obě dávky najednou v době slevy?

Ano

Kde mám uchovat druhou dávku?

Pokud lékař bude souhlasit, pak přímo v jeho ordinaci. Jinak v chladničce při teplotě od +20C do +8oC (např. ve spodních přihrádkách na zeleninu). Vakcína nesmí zmrznout.

Soutěžte se žloutenkami

Více informací o žloutence a prevenci v podobě očkování naleznete na webových stránkách www.zloutenky.cz. Po dobu slevové akce se zde zájemci také mohou zapojit do soutěže a zkusit odhadnout počet nemocných žloutenkami v ČR.

Vakcína Havrix 720 Junior Monodose je vázána na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Vakcinační akce pro rok 2011 povolena MZ, č.j.: 67844/2010-8/OVZ. Před aplikací si pozorně pročtěte příbalový leták. * Sleva je poskytnuta na cenu očkovací látky na úrovni výrobce a je platná v období od 1.4.2011 do 31.5.2011 nebo do vyprodání zásob.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip