Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Nové značení domácích spotřebičů v EU. Víte kolik šetříte?

Nové značení domácích spotřebičů v EU. Víte kolik šetříte?

2.3.2011 - Juraj Kizák

Taky nevíte, kolik vlastně šetříte tím, že koupíte pračku s dvěma křížky u A (A++) místo jinou práčku která má na štítku jenom velké A bez křížků? Já vám to teď řeknu. 24% ! A teď pozor. Jsou již značky (např. Siemens), u kterých najdete v nejbližší době oficiálně na štítku vašeho možného nového domácího spotřebiče křížky tři. Tedy A+++. A kontrolní otázka. Víte kolik šetříte u pračky oproti skupině obyčejnému A? Dokonce až 32 procent. U skupiny myček je povinná úspora u A+++ stanovena na 30 procent.

pračkaJak vidíte, technologie v bílé technice 21. století značně pokročila. A dobře nakoupit a ušetřit za rok provozu našeho nového výrobku (do kterého investujeme půlku platu) řádově stovky nebo tisíce korun pouhou znalosti nového štítku při nakupování, bude určitě další malou radostí nás nakupujícících, jak jsme šikovní. Nové štítky (i s dalšími význačnými informacemi jako je roční spotřeba, které se budeme věnovat příště) určitě najdete v obchodech už v prosinci tohoto roku 2011, kdy to nařídila EU.

Ale například značka Siemens je používá už od prosince roku minulého. Ředitel značky Siemens Miroslav Veselý k tomu s úsměvem říká: „Značka Siemens patří k předním inovátorům v oblasti vysoce účinných a úsporných domácích spotřebičů. A co můžeme udělat již dnes, uděláme raději včera... ;-) O tom svědčí i motto naší značky: Seznamte se s budoucností.”

Štítkování elektrospotřebičů se budeme dále během roku věnovat i my na Babinet , kde najdete postupně další informace. Dnes to zakončíme tím, že těm “více-informaci-k-danému-tématu-chtivým” sdělujeme adresu Evropské unie, kde najdou úplne kompletní informace o novém systému označení energetické účinnosti podle EU: www.newenergylabel.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip