Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Výstava: Malebná cesta Josefa Lady

Výstava: Malebná cesta Josefa Lady

1.1.2011 - Redakce Babinet

Josef Lada (1887–1957) se po třech letech, dva roky po poslední významné ladovské přehlídce v Muzeu umění v Olomouci, vrací opět do Prahy. Výběrová kolekce „Do světa... Malebná cesta Josefa Lady“ představí tohoto nejoblíbenějšího českého výtvarníka nejen jako malíře proslulých kvašových obrazů z vrcholného období třicátých až padesátých let, ale současně obrátí diváckou pozornost také na rané kresby z doby před první světovou válkou. Řada děl bude vystavena úplně poprvé, unikátní expozice bude v centru Prahy k vidění do 22. ledna.

Kolekce více než osmdesáti kreseb, knižních ilustrací a především kvašových maleb Josefa Lady bude  k vidění do 22 ledna v Galerii Smečky poblíž Václavského náměstí. Díla byla vybrána ze všech tvůrčích etap umělce, nejstarší kresby jsou datovány rokem 1908, celoživotní tvorbu uzavírá poslední Ladův obraz Hastrman v zimě (1957).

Exponáty zapůjčili soukromí sběratelé a několik předních českých galerií. Celý výstavní projekt významně podpořil vnuk umělce Mgr. Josef Lada.

„Jsme nesmírně rádi, že se nám podařilo obohatit výstavní program o tak mimořádného umělce, jakým Josef Lada bezesporu je a navázat tak na loňskou velmi úspěšnou výstavu Jiřího Trnky. Věříme, že i tato výstava bude mít pozitivní ohlas“ uvedl Jiří Hamšík, předseda správní rady Nadačního fondu Galerie Smečky, který výstavní prostory v centru metropole spravuje.

„Prestižní výběr děl s příznačným názvem Do světa... vychází z myšlenky představit Josefa Ladu nikoli pouze jako oblíbeného českého výtvarníka, ale především jako jednoho z nejoriginálnějších malířů vůbec, přinejmenším v evropském kontextu. Navazujeme tak na jeho nedávnou prezentaci v zahraničí,“ uvedl kurátor výstavy Lev Pavluch.

Koncepce výstavy a katalogu: Mgr. Lev Pavluch

Exponáty zapůjčili: soukromí majitelé // Národní galerie v Praze // Památník národního písemnictví v Praze // Západočeská galerie. Plzeň //Městská galerie v Plzni.

Realizace: Přemysl Řepa // Překlad do angličtiny Gerald Turner //Katalog : koncepce a texty Lev Pavluch, obrazové podklady z archivu rodiny umělce// Grafika tiskovin : ak. mal. Marek Jodas // Tisk : T.A.Print, s.r.o. // Architekt Galerie Smečky : Tomáš Štajnc // Projekt a rekonstrukce : d.plus, projekční a inženýrská a.s.

Galerie Smečky je otevřena od úterý do soboty od 11 do 18.30 hodin. Děti, studenti, důchodci a zdravotně postižení mají vstup zdarma, stejně jako držitelé Zákaznické karty Pražské plynárenské. Ostatní zaplatí 10 korun.
POZOR - 1. ledna 2011 je galerie zavřena.
Galerie Smečky, Ve Smečkách 24, 110 00 Praha 1

Navštivte také výstavu Monet - Warhol

Vážení a milí přátelé,
rádi bychom Vás upozornili, že v pátek 7. 1. 2011 končí výstava

Monet - Warhol

Mistrovská díla z Batlinerovy sbírky

Srdečně Vás zveme do Veletržního paláce na prohlídku unikátní výstavy,
kterou připravila Národní galerie v Praze ve spolupráci s Albertina Museum ve Vídni...
Návštěvníci, kteří přijmou naše pozvání od 28. 12. 2010 do 7. 1. 2011 mají možnost získat dárek k výstavě: Za sníženou cenu, pouhých 80 Kč
mohou v prodejně Veletržního paláce získat publikaci vydanou k této výstavě.
Vstupenky do Veletržního paláce lze zakoupit nejen ve Veletržním paláci, ale též v síti Ticketpro.
Povánoční čas lze zpestřit nedtradičním dárkem - pozvěte své přátele, příbuzné  a známe na výstavu do Národní galerie v Praze... !

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip