Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Syndrom druhého dítěte

Syndrom druhého dítěte

25.11.2010 - Redakce Babinet

Už se Vám stalo, když si prohlížíte fotoalbum svých potomků nebo procházíte fotky v počítači a zjišťujete, že svého prvorozeného potomka jste fotili o sto šest a má neskutečný počet fotografií, ale mladší potomek jich má mnohem méně? Tento stav je vnímán bohužel i dětmi samotnými.

syndromMezinárodně uznávaná psycholožka v oblasti psychologie výchovy, dr. Michele Borba, věří, že toto upřednostňování dětí rodiči může podporovat teorii „syndromu druhého dítěte“, podle které má pořadí narození vliv na osobnost dítěte: „Rivalita sourozenců je v rodinách běžná, a to zejména ve velkých rodinách se třemi nebo více dětmi. Zatímco mnoho rodičů se pokouší přistupovat ke všem svým dětem stejně, snadno se stane, že malá prvenství nejstarších dětí – první krůčky, první slovo, první den ve škole – se u dalších dětí stanou méně významnými“. Zjištění, že více snímků je pořizováno v případě nejstarších dětí, je toho zářným příkladem. Rodiče si přitom nejsou této skutečnosti často vůbec vědomi.

„Rodiče by se měli snažit pořizovat množství různých snímků všech svých dětí, samotných i v kruhu rodiny, aby se všechny děti cítily být stejně milovány a zachovaly si pocit své vlastní jedinečnosti“. A k tomu jim může pomoci novinka mezi zrcadlovkami: digitální jednooká zrcadlovka Nikon D3100- „Fotoaparát je konstruován právě pro začínající amatérské fotografy. Jeho přednosti využijí zejména mladé rodiny, které chtějí mít vzpomínky uložené ve špičkových snímcích a videích a přitom se nechtějí zabývat  komplikovanými nastaveními. Režim „Průvodce“ provede každého krok za krokem potřebnými nastaveními a současně postupně rozvíjí fotografické znalostí a dovedností svého uživatele.“

Průzkum, kterého se zúčastnilo více než patnáct tisíc lidí z patnácti zemích, však ukázal, že tatínkové jsou v tomto ohledu spravedlivější vůči svým dětem než maminky. 48 % tatínků (v porovnání s 54 % maminek) připustilo, že častěji pořizují snímky svých nejstarších dětí. A ukázalo se, že starší lidé jsou nejen moudřejší, ale také spravedlivější. Více než polovina (53 %) rodičů ve věku nad 55 let uvádí, že pořizují zhruba stejný počet snímků všech svých dětí. S tím souhlasí jen čtvrtina rodičů ve věkové skupině 16-24 let a třetina ve věkové skupině 25-34 let.

nikonPrůzkum rovněž odhalil, že nejčastěji jsou evropské dětí fotografovány o dovolených, 18 % dětí má nejraději rodinné snímky z prosluněných plážích nebo z návštěvy pamětihodností. Jako druhé nejoblíbenější byly vybrány snímky pořízené za slunečných večerů v parcích a při různých hrách venku; tyto snímky zvolilo jako své nejoblíbenější 12 % osob. Nejméně populární byly snímky ze školy (2 %) a sportovních událostí (3 %).

Snažili jsme se zjistit proč tedy tento stav vzniká?

Rodiče menší počet snímků mladších potomků zdůvodňují nedostatkem času a 34% uvádí, že si této skutečnosti nebyli vědomi až do okamžiku, kdy si zpětně snímky prohlíželi. V průzkumu 15% tatínků přiznalo, že druhorozené dítě nefotografují s takovým nadšením proto, že se záběry stále opakují. Tento důvod uvádí jen 10% maminek.

V níže uvedené tabulce jsou procentuálně uvedeny počty rodičů pořizujících více snímků svých starších dětí v jednotlivých zemích a počty sourozenců, kteří jsou si této skutečnosti vědomi:

Upřednostňování starších dětí při fotografování

Počty sourozenců, kteří jsou si této skutečnosti vědomi

Španělsko

69 %

Jihoafrická republika

50 %

Itálie

68 %

Francie

48 %

Slovinsko

57 %

Itálie

47 %

Francie

56 %

Španělsko

46 %

Nizozemsko

56 %

Polsko

39 %

Polsko

56 %

Nizozemsko

37 %

Jihoafrická republika

53 %

Belgie

36 %

Belgie

50 %

Velká Británie

34 %

Velká Británie

46 %

Rumunsko

29 %

Česká republika/Slovensko

44 %

Česká republika/Slovensko

29 %

Estonsko

43 %

Slovinsko

29 %

Rumunsko

41 %

Litva

24 %

Lotyšsko

36 %

Estonsko

19 %

Litva

34 %

Lotyšsko

18 %

Průzkum pro společnost Nikon provedla Opinion Matters.

Dr. Michele Borba je mezinárodně uznávaná odbornice v oblasti výchovy dětí a rodičovství a je autorkou řady odborných knih. Za všechny jmenujme alespoň The Big Book of Parenting Solutions: 101 Answers to Your Everyday Challenges and Wildest Worries, No More Misbehavin’ a Building Moral Intelligence. Sdružení National Association of Self-Esteem jmenovalo autorku národním vzdělavatelem roku. Michelle jako řečník motivující více než milion posluchačů, autorka bestsellerů a vysoce uznávaná mediální osobnost pomáhá rodinám vychovat z dětí silné a stabilní osobnosti. Bezpočet rodičů a vzdělavatelů se spoléhá na její strategii pro posilování sebedůvěry, charakteru a lidskosti u dětí.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz