Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Soukromá, nebo státní? Aneb jak vybrat mateřskou školu I.

Soukromá, nebo státní? Aneb jak vybrat mateřskou školu I.

23.11.2010 - Romana Melicharová

klukPřed nástupem dítěte do mateřské školy mnozí rodiče řeší otázku, jak vybrat to nejlepší předškolní zařízení pro svého potomka. Mateřskou školu je třeba uvážlivě vybírat, samozřejmě pokud se tato možnost vůbec nabízí, jelikož mnohdy shánění třeba pouze jediného volného místa ve státním předškolním vzdělávacím zařízení znamená nadlidský úkol. Státní školky totiž většinou nestačí z kapacitních důvodů uspokojit poptávku rodičů, což platí obzvláště pro velká města.

Náhradní alternativou státní mateřinky jsou soukromá zařízení předškolního vzdělávání či jiné podobné organizace. V soukromých školkách většinou není problém zajistit místo pro malou ratolest. Značnou nevýhodu zde však mnozí rodiče zaznamenají samozřejmě ve vysokém školném, které si řada lidí nemůže dovolit. V některých rodinách by to totiž znamenalo, že by jeden z rodičů vydělával v podstatě celý měsíc na náklady spojené s docházkou do soukromého zařízení. Soukromé školky jsou jistě obzvláště při srovnání se státními celkem drahé, ovšem ceny jednotlivých předškolních zařízení se podstatně liší. Proto se tedy určitě vyplatí, sehnat si všechny adresy státních i soukromých školek v okolí či v místech, kam je rodič ochoten svoji ratolest vozit. Nejprve si za pomoci internetu obstarat základní informace a dále pak uskutečnit osobní prohlídky vybraných favoritů.

Ptejte se ostatních
Asi jako nejlepší a nejjednodušší způsob, jak zjistit co nejvíce informací o školce, se nabízí oslovení rodičů dětí, které předškolní zařízení navštěvují. Jistě bude velkým přínosem, pokud si třeba v době, kdy rodiče vodí děti do školky a ze školky, zájemci o umístění potomka do mateřinky vyčkají a zeptají se na jejich spokojenost či jiné důležité informace. Takto získané postřehy, spolu s prohlídkou budovy včetně jejich součástí, doplněny navíc o rozpravu s personálem, poskytnou rodičům celkový obrázek o konkrétní školce.

Čím dřív, tím líp

Přestože děti chodí do státní školky až od tří let, tak se vyplatí, rozhlížet se ve svém okolí po vhodné mateřince se značným, třeba i ročním předstihem. Mnohdy se totiž stává, že pokud hledání školky rodiče podcení, tak nejenže dítě nebude umístěno z kapacitních důvodů třeba v daném období, ale místa budou již obsazena dokonce i na další školní rok. Potom tedy nezbývá, než se zapsat do pořadníku a doufat, že se přece jen nějaké místo uvolní.

školka

Foto:  Anissat


Na vybavení a poskytovaných službách záleží

Pokud se nabízí možnost výběru školky a rodiče nejsou nuceni dát dítě do jediného možného předškolního zařízení v jejich okolí, tak je dobré zaměřit se na porovnání kritérií, které musí jejich mateřinka splňovat. Kromě obsahu programu předškolního vzdělávání by se rodiče měli zajímat o vybavení budovy, vhodnost venkovního zázemí a v neposlední řadě o přístup pedagogů, jež se nedá ničím nahradit a většinou se od něj odvíjí i průběh adaptace malého dítěte. Kvalita interiéru mateřské školy včetně jejich součástí je velmi důležitá, jelikož třeba na pěkné zahradě nebo hřišti mohou děti trávit dopoledne i odpoledne spoustu času. Může se stát, že školka nemá zahradu a malé děti musí docházet na nepříliš vhodná a značně vzdálená hřiště, v nejhorším případě cestou třeba přecházet i frekventované silnice. Tyto skutečnosti pak jistě v rodičích vyvolávají zbytečný neklid. Zahrada či bezpečné dětské hřiště v těsné blízkosti mateřské školy by měla být zajisté velmi důležitým faktorem ovlivňující výběr. Kromě vybavení školky či poskytovaného programu si zaslouží též pozornost i hygiena stravování a vhodná kvalifikace vyučujících. Také je dobré si předem zjistit, zda se lze ve školce učit hře na hudební nástroj, věnovat sportovním aktivitám, různým uměleckým činnostem, cizímu jazyku, zda nabízí služby logopeda a jiné pro rodiče důležité služby.

Jak vybrat mateřskou školu II.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz