Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Kniha: Ahoj mami

Kniha: Ahoj mami

Redakce Babinet

 Ahoj mami, debutová kniha Vítka Pokorného, je aktuální novinkou na pultech českých knihkupectví. Jako ilustrátorka na titulu spolupracovala Gabriela Osvaldová, pro níž byla tato zkušenost rovněž premiérou. Ahoj mami nabízí zábavný pohled na svět očima dívky, někde mezi 20 a 30 lety, která se domnívá, že jí něco leží u nohou. Svět to ale není... Svým charakterem bude blízká především ženám, které v realistickém a přitom mírně šíleném  příběhu hlavní hrdinky možná hned několikrát rozpoznají své kamarádky či kolegyně. Jedná se o typické čtení na léto, jež se zajisté stane nezbytným doplňkem a věrným společníkem na dovolených a prázdninách mnoha čtenářů. Čtení na léto ale neznamená, že váš mozek budete moci nechat doma.

  Hlavní hrdinku - slečnu K. - určitě znáte, nebo jste ji přinejmenším někde potkali. Jen se Vám nesvěřila se svými úvahami o životě, smrti, jídle sexu, celebritách a všech základních otázkách bytí. Kniha nabízí legální možnost nahlédnutí do jejího nitra a to prostřednictvím dopisů, která slečna K. píše své matce po příchodu z českého maloměsta do  "velkého města" pražských reklamních agentur, castingů, večírků a zcela zpitomělých postaviček ze všech koutů naší vlasti. Během svých tragikomických životních eskapád a kotrmelců stihne  několik pokusů o lásku, kariéru, sebevraždu, náboženskou sektu, hospitalizaci v Bohnicích, dovolenou v Tunisu, účast v televizní soutěži, cestu do Indie a nakonec cestu k sobě samé. Kdo je ale ona sama, ví jen Bůh. Případně její psychoanalytik. Není-li to ten samý.

Použitý slang a témata dopisů působí naprosto autenticky. Jakoby vzešly z pera reálné dívky stejného věku. Způsob, jakým se Vítek Pokorný dokázal ztotožit s hlavní hrdinkou a vystihnout její vnímání reality, je naprosto fascinující."Inspirací mi nebyl nikdo konkrétní. Jen stovky dívek, jejichž rozhovory jsem vyslechl v tramvajích, vinárnách a na diskotékách...a pak také má “zjitřená” fantazie. Vlastně každý okamžik mého života je plný divokých představ. Páral to nazval Muka obraznosti. Navíc vžívat se do kůží jiných lidí je můj denní program..."

 Do světa hlavní hrdinky se ponořila i slavná česká textařka Gabriela Osvaldová, která knihu obohatila svými ilustracemi. Jak k této spolupráci došlo, popisuje Vítek Pokorný následovně: "S Gábinou se známe již asi 15 let a máme dost podobný pohled na svět. Řekl bych i smysl pro humor. Troufnu si dokonce říct, že jsme kamarádi (což je pro mě čest). Nikdy jsem nepřemýšlel o nikom jiném a ještě než mi obrázky ukázala, jsem je viděl (díky těm mým Mukům obraznosti) a věděl, že budou takový, jaký mají být. Ona k té knize patří jako vzduch k dýchání."

 Příběh slečny K. je rozdělen do dvou časových období. "Na knize jsem pracoval jen pár měsíců, ale zato s přestávkou pěti let. Děj se totiž odehrává v roce 2004 a v r.2009. A já jsem kvůli autentičnosti fakt počkal, protože jsem chtěl vědět, jak se změní pohled na svět mé drahé slečny K., která ve mne celou tu dobu žila." vysvětluje autor svůj záměr. 

 Vít Pokorný ( autor knihy Ahoj mami ) ing. ekonomie Dva roky zákl.voj.služby, dva roky v DP Metro, rok jako zástupce šéfredaktora týdeníku Mosty, tři roky v zahraničním obchodě, šest let rozhlasový a televizní moderátor, dvanáct let televizní dramaturg a scénárista.Textař, básník, autor pohádek, baletu, jednoho popového hitu a dvou dětí  (Foto: Lukáš Vrtílek)  Gabriela Osvaldová ( ilustrátorka knihy Ahoj mami )Oceňovaná textařka řady českých muzikálů a zároveň dvorní textařka Lucie Bílé.Vystudovaná herečka, která si získala respekt i jako nezaměnitelná porotkyně ve dvou řadách soutěže Česko hledá Superstar a X Factor, matka jednoho dítěte

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip