Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Odnikud nikam

Odnikud nikam

Redakce Babinet

Dva roky po románové prvotině, Jan Heřman - osud spjatý s hudbou, vychází v Nakladatelství Jalna druhý román Jitky Neradové ODNIKUD NIKAM. Příběh téměř postmoderní, jehož hrdinové kráčí dvacátým stoletím, aby na vlastní kůži pociťovali, že vlastně kráčí odnikud nikam. V chronologickém řazení diktatur je cosi depresivně varovného, bez začátku a konce, je v něm cosi neuzavřeného a stále číhajícího, co zůstává i v současné době někde hluboko v našem společném podvědomí. Je to román věnovaný těžce zkoušenému kraji. Otevřeně vysvětluje, čím je historická zkušenost pro zemi a vůbec pro člověka jako takového.

Stalo se zvykem dělat za minulostí tlustou čáru. Je to již oblíbený zvyk českého národa. Hrdinství se potře, zrada se přehlédne – udělá se tlustá čára a jako tabula rasa a „všichni jsme si rovni“ začneme znova. Otázka charakteru a cti přestává trápit. S tím ovšem autorka zásadně nesouhlasí, a proto předkládá čtenářům svoji novou knihu, která by měla přinést poznání i pomoc utvořit si vlastní názor na lidský charakter a morálku. Chce, aby její čtenáři měli jen ten názor, který by je vedl odněkud někam.

Kniha sleduje rodinné osudy Marie a Františka od války až po současnost. Zachycuje jejich vývoj od bezstarostného mládí až po trpkými zkušenostmi naplněný konec života. Fiktivní příběh české rodiny na pozadí skutečných událostí se odvíjí od roku 1942 do současnosti. Je vlastně jakousi sondou do české povahy. Knížka vychází k výročí událostí roku 1989 s přáním, aby se nejen příštích dvacet let politická kola netočila tím nesprávným směrem.

Slovo autorky

Byla vážně tráva zelenější?

Je běžným jevem idealizovat si minulost. Dřív bylo lépe, slunce svítilo jasněji, tráva byla zelenější, lidé přátelštější. Moje kniha Odnikud nikam si klade za cíl ukázat, že lidská paměť je věc ošidná a nespolehlivá.

Už jako dítě školou povinné jsem se setkávala s pojmem vystěhování Neveklovska. Tehdy jsem to vnímala jako nudnou povinnost z učebnic, kterou jsem se nikterak nezabývala. Ale pak čas oponou trhnul…

Naskytla se mi neopakovatelná příležitost mluvit s lidmi z vystěhovaného kraje, vystudovala jsem historii, zažila kus totalitního režimu, euforickou sametovku i následný rozporuplný porevoluční vývoj. Pochopila jsem, že všechno je jinak.

Aby to pochopili i jiní, zejména mladí lidé, zachytila jsem konkrétní lidský příběh rámovaný tolik idealizovanou minulostí, cestu Odnikud nikam pod kuratelou fašismu a komunismu. Protože ale dnešní doba více přeje elektronické komunikaci, učinila jsem tak i na svých webových stránkách: jitkaneradova.blogspot.com.

Protože ale tištěné médium má ještě pořád svou silnou výpovědní hodnotu, tak díky Nakladatelství Jalna dostáváte do rukou tuto knihu, která na cestě Odnikud nikam vysvětluje, že minulost nebyla tak růžová, jak si mnohdy myslíme.

Jitka Neradová

Odnikud nikam

ISBN 978-80-86396-39-2

formát A5, 184 stran, knižní vazba

cena: 250 Kč

K dostání u všech knihkupců nebo na objednávku www.kosmas.cz nebo www.jalna.cz. Vychází 11. června 2009.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip