Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Znáte někoho, kdo má oslabenou imunitu?

Znáte někoho, kdo má oslabenou imunitu?

Redakce Babinet

Znáte někoho, kdo má oslabenou imunitu?

Léta se vědci po celém světě zabývají tím, jak posílit imunitu oslabeného lidského organismu a co lidem nabídnout po chřipkovém období a to šetrně, efektivně, bez zbytečného použití uměle vytvořených chemických přípravků. Stačil nápad českého včelaře a na světě je nová vysoce léčivá a k tomu i chutná potravina.

Již několik tisíciletí jsou známy zejména v Číně a Japonsku léčivé vlastnosti hub Shitake a Maitake, jejichž obdoba pod názvem Hlíva ústřičná roste nebo se pěstuje v evropských zemích. Její účinek se projevuje ve významné podpoře a stimulaci imunitního systému. V šedesátých letech minulého století se vědci Harvardské a Tulandské univerzity ve Spojených státech amerických začali zabývat příčinami pozitivního vlivu těchto hub a zjistili, že podstatou je přítomnost a účinek Beta 1,3-D-glukanu, zkráceně beta-glukanu.

Klinicky se prokázalo, že beta-glukan aktivuje v lidském organismu imunitní obranu proti virům, napomáhá rozpoznat zmutované a rakovinové buňky, aktivuje makrofágy, aby byly schopné zachytávat buňky poškozené rentgenovými paprsky, ultrafialovými paprsky ze slunečního záření, mobilních telefonů i monitorů, regeneruje tkáně a v neposlední řadě přirozeně posiluje organismus.

Makrofágy jsou buňky, které neustále kolují všemi orgány s jediným cílem, najít a zničit všechno cizí. Tvoří tak jakousi armádu, neustále připravenou k zásahu, a hrají klíčovou roli u obranných reakcí lidského těla při napadení choroboplodnými zárodky. Pracují v první linii v neustálé bitvě o zdraví, jíž vede imunitní systém s viry, bakteriemi a toxiny. Makrofágy však nejsou všemocné, potřebují pomoc zvenčí, neboť dochází k jejich vyčerpání. Oslabeny nedokáží přívalu choroboplodných zárodků dostatečně čelit. Za těchto okolností je schopnost organismu zvládnout vlastními silami traumatický stav nedostatečná a musí být posílena z vnějšku něčím, co zabrání přechodu zánětu do bakteriální sepse.

Účinek beta-glukanu se v těle projevuje na různých úrovních. Makrofágy jsou po vazbě na beta-glukan jakoby polité živou vodou. V laboratorních testech byla oproti klidovému stavu naměřena jejich v průměru až o 130 procent vyšší aktivita.

Dlouholeté zkoumání, které mělo vyřešit, jak v ideální formě dostávat beta-glukan do těla, aby se v něm udržel v potřebném množství, stále nenacházelo řešení. "Před časem můj otec, který je v důchodu, přišel pro radu do ordinace českého předního onkologa a bývalého pracovníka Akademie věd primáře Miroslava Pekárka. Vyslechl přednášku o beta-glukanu, doporučení jeho užívání a protože už čtyřicet let včelaří a zná vlastnosti medu, zeptal se lékaře, proč látku nezkusí smíchat s medem. Ukázalo se, že právě včelí med je ideálním produktem, ve kterém může být beta-glukan vstřebán do lidského organismu. Sám uznávaný specialista se divil, jak jednoduchá může být odpověď, se kterou si přední akademici lámali hlavu několik let," Díky nápadu jeho otce, který žije v Sedloňově v Orlických horách, vznikla na evropském trhu zcela nová patentovaná potravina určená pro zvláštní výživu s vysoce léčebnými účinky s názvem Apiglukan. Od začátku roku se jako horká novinka začíná prodávat ve většině lékáren v České republice a připravuje se její vývoz i do ciziny. Pro osoby se sníženou imunitou, oslabeným organismem, lidi trpící záněty, zvýšenou hladinou cholesterolu a jako onkologická prevence je nový produkt příslibem zlepšení jejich zdravotního stavu. Má chuť, vůni i konzistenci medu, a tak si jím lze osladit čaj nebo ho namazat na chleba.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz