Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Výživa pro budoucnost

Výživa pro budoucnost

Redakce Babinet

Komplexní rádce pro rodiče a jejich děti

Také patříte mezi ty, kteří stále hledají informace o dětské výživě, abyste svým broučkům nabídli skutečně to, co nejvíce potřebují? Také se v záplavě různých doporučení tak trochu topíte a tápete, co je tedy vlastně správně? A jak to s tou dětskou výživou je a jak nejlépe vybrat?

Pokud jste odpověděli alespoň jednou ANO, pak projekt „Výživa pro budoucnost“, který můžete najít na stránkách www.vyzivaprobudoucnost.cz, je tou správnou odpovědí na vaše otázky.

Odborným garantem projektu Výživa pro budoucnost je Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost České republiky. Společnost HERO - výrobce dětské výživy známých a tradičních značek Sunar, Sunárek a Sunarka se aktivně hlásí k tomuto projektu. Projekt vznikal více než dva roky a podílely se na něm desítky předních českých a slovenských odborníků v oblasti pediatrie a výživy. Projekt srozumitelně a komplexně mapuje problematiku výživy dítěte od jeho narození a stává se tak cenným rádcem pro všechny rodiče.

Správná rozhodnutí rodičů v oblasti výživy dětí mohou být pouze ta, která vychází alespoň ze základního porozumění výživě jako celku. Současní rodiče se však potýkají s přemírou informací, které jsou mnohdy nesrozumitelné a vzájemně nesourodé. Většina skutečně významných témat v oblasti výživy tak není rodičům vůbec známá, protože o nich neexistuje dostatek ucelených informací. I odborná veřejnost pak ztrácí chuť vysvětlovat jednotlivé nutriční koncepty, které jsou navíc často zaměřeny jen podle věku dítěte či kategorie stravy.

„Jsem ráda, že jsem našla konečně webové stránky, kde se dozvím přehledně vše, co k výživě svého miláčka potřebuji,“ říká jedna z oslovených žen, matka ročního Kubíčka. „Naše pediatrička nám radila, jak se o výživu Kubíka starat, ale potom jsme se přestěhovali a naše nová paní doktorka nám zase říkala něco jiného. Byla jsem z toho zmatená a ani internet mi příliš nepomohl, protože jsem sice našla mnoho informací o výživě, ale některé si i přímo odporovaly. Jsem moc ráda, že vznikl takový projekt, kde rodiče najdou vše, co potřebují k výživě svých dětí znát. Dozvěděla jsem se spoustu informací, které jsou pro mé rozhodnutí o výživě Kubíka určitě nezbytné.“

Na webových stránkách najdou rodiče srozumitelná nutriční doporučení pro dětskou výživu s ohledem na současné i budoucí potřeby dítěte.

„Ne všichni si uvědomují, že strava a její složení v dětském věku může zásadním způsobem ovlivnit zdraví dítěte na celý život. Není proto divu, že je oblast výživy zásadní a velmi složitá. Z těchto důvodů vítáme a podporujeme koncept Výživa pro budoucnost, který by měl poskytnout rodičům srozumitelná nutriční doporučení pro správnou volbu stravy dítěte,“ říká MUDr. Pavel Neugebauer, předseda Sdružení praktických lékařů pro

děti a dorost ČR, které chce projekt pro jeho jednoznačný přínos v oblasti výživy dětí využívat v každodenní práci praktických dětských lékařů.

Tým odborníků identifikoval 7 klíčových oblastí dětské výživy, které mají vliv na zdraví člověka po jeho celý život.

Jsou jimi:

1) Posilování obranyschopnosti organismu

2) Rozvoj nervové soustavy a zraku

3) Podpora krvetvorby

4) Růst zdravých kostí a zubů

5) Příznivě působí na činnost srdce a cév

6) Správné stravovací návyky

7) Udržování správné tělesné hmotnosti.

Každá oblast je v rámci projektu označena jednoduchými a srozumitelnými symboly, které se objeví na výrobcích dětské výživy Sunar, Sunárek a Sunarka. Symboly s popisem hlavních nutrientů, které mají zásadní vliv na vývoj dětského organismu, by měly být pro rodiče jednoduchým vodítkem při správném výběru dětské výživy.

O partnerech projektu:

Profesní sdružení praktických lékařů pro děti a dorost České republiky (SPLDD) je nezávislou zájmovou samosprávnou nepolitickou profesní organizací, v níž se sdružují na principu dobrovolnosti praktičtí lékaři pro děti a dorost zejména za účelem ochrany a hájení společných zájmů, odbornosti, etiky a cti lékaře poskytujícího primární léčebně preventivní zdravotní péči dětem a dorostu. K 31. 7. 2008 sdružovalo 2070 pediatrů v ČR (více než 4/5 všech praktických dětských lékařů v ČR).

Společnost HERO CZECH (součást švýcarské potravinářské společnosti HERO GROUP s významnou pozicí na evropském trhu dětské výživy) převzala na českém trhu v dubnu roku 2004 značky tradiční dětské výživy Sunar, Sunarka, Sunárek a Gravimilk. HERO je odborným garantem programu Výživa pro budoucnost.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz