Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Je pro nás důležité zdravě žít?

Je pro nás důležité zdravě žít?

Redakce Babinet
V současné době se stále více mluví o tom, jak bychom měli zdravě žít a jak dosáhnout ideální a vysněné postavy. V posledních letech se tento trend daleko častěji objevuje v médiích, life-stylovými časopisy počínaje, internetem konče. Je to ale skutečně pro nás tak důležité? Není to pouze další způsob, jak ovlivnit naše mínění? Nikoli.

Zdravě žít – to není jen pouhá fráze. Každý z nás dnes bojuje s nedostatkem času. Plně také využíváme veškeré moderní technologie, které nám ulehčují život a šetří čas. Všude jezdíme autem, nemáme čas nakoupit a uvařit si, a tak se večeře velice často skládá z pizzy či fast-foodu. To vše se ale negativně projevuje na našem zdraví a naší kondici. Bohužel, následky takového nezdravého způsobu života většinou poznáme až ve chvíli, kdy se projeví zdravotní problémy a musí nastoupit léčba. V tomto okamžiku jistě pomůže začít žít zdravě, mnohé následky způsobené dlouholetým zanedbáváním vlastního zdraví již ale nevrátíme. Způsob našeho života má navíc vliv i na zdraví našich dětí. V České republice trpí obezitou až 10% dětí školního věku!

Jak si tedy v dnešní hektické době najdeme čas na cvičení a jak se nám podaří sladit rodinný a profesionální život? Jak se vůbec donutit a najít motivaci pro změnu životního stylu? Nejtěžší je začít. Od počátku je důležité uvědomit si, co nám tato nemalá změna přinese. Pro naše rozhodnutí a motivaci by mělo stačit pár následujících řádků.

Proč mám začít zdravě žít a změnit od základu svůj životní styl? Fyzická neaktivita zvyšuje riziko srdečních nemocí. Cvičení posiluje naše srdce a snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění včetně vysokého krevního tlaku. Fyzická aktivita podporuje duševní rovnováhu a pomáhá při zvládání stresu, úzkostí a dokonce i depresí. Pravidelné cvičení nám pomůže dosáhnout odpovídající váhy, což má vliv na řadu zdravotních faktorů. Nebo se jen zkrátka budete cítit lépe a budete spokojení se svým vzhledem. A to není málo, co myslíte?

Cvičení zpevňuje nejen svaly, ale také je prevencí osteoporózy, která postihuje muže, stejně jako ženy. Cvičení pomáhá s řešením další řady obtíží - jako špatné trávení, špatné držení těla, nekvalitní spánek. Fyzická aktivita může mít dokonce pozitivní vliv i na zlepšení řady zdravotních problémů od cukrovky až po bolesti zad, krční páteře a na to navazující bolesti hlavy. Cvičení se tak může stát koníčkem, ve kterém spojíme to, co nás baví s tím, co pozitivně ovlivňuje naše zdraví.

Výzkumy ukazují, že pohybové aktivita prudce klesá s věkem a po padesátém roce jen velmi málo lidí pravidelně cvičí. Pravidelná aktivita je však důležitá v každém věku. Není žádný důvod vzdát se sportu, který máte rádi, jen proto, že stárnete. Naopak cvičení pozitivně ovlivní proces stárnutí, kterému se nikdo z nás bohužel nevyhne.

Účinky cvičení jsou v zásadě stejné v každém věku, ale některé ještě zvyšují svůj význam s rostoucím věkem. Tak například cvičením získáme spoustu energie, na rozdíl od odpoledne stráveného u televize. Zlepší se kvalita našeho spánku a dosáhneme stabilní váhy. Zlepší se funkce krevního oběhu a zpomalí proces stárnutí. Příjemným bonusem pravidelného cvičení může také být seznámení se s novými lidmi, ať už je to v posilovně, fitness centru nebo pouze na procházce s pejskem.

Pro ty z vás, kteří si i po přečtení těchto řádků myslí, že stále nejsou schopni najít čas na cvičení, je důležité připomenout, že pravidelné cvičení opravdu nemusí stát tolik času. Stačí i jen půl hodinky denně. Projděte si svůj den činnost po činnosti a uvidíte, kolik takových půlhodinek objevíte. Pohyb je třeba zakomponovat do svého každodenního programu. Můžete začít tím, že například půjdete v polední pauze na procházku, budete chodit do práce a z ní alespoň část cesty pěšky nebo třeba využijete benefit od zaměstnavatele na zakoupení poukázky do fitness centra nebo sestavení osobního tréninkového plánu či jídelníčku.

Někteří z vás preferují cvičení o samotě, jiní dají přednost spolupráci s odborníkem. Existuje řada skvělých fitness trenérů a trenérek, kteří Vám poradí a pomohou začít. Můžete využít jejich služeb a znalostí a nechat si sestavit osobní individuální plán obsahující trénink i jídelníček „šitý na míru“. Všechny tyto možnosti naleznete například na internetovém portálu MojeTělo.cz (www.mojetelo.cz ), které je specialistou na zdravé a dokonalé tělo a zdravý životní styl. Záleží jen na Vás, kdy se rozhodnete se cvičením začít!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz