Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Hormonální antikoncepce: Ženy se bojí nemenstruovat

Hormonální antikoncepce: Ženy se bojí nemenstruovat

12.3.2008 - redakce Babinet.cz

V ordinaci gynekologa se velmi často setkáváme s názorem, že nejlepší, nejzdravější a nejpřirozenější pro každou ženu je jednou měsíčně pravidelná, středně silná a více či méně bolestivá menstruace trvající 5-7 dnů. A není to názor jen generace babiček a maminek - často jej přejímají i mladé dívky. Těžko se někdy smiřují s faktem, že moderní antikoncepční přípravky umožňují redukovat menstruační krvácení na minimum nebo ho zcela eliminují, aniž by tím uživatelku jakkoli zdravotně poškozovaly. Žena si může dokonce vybrat, zda bude praktikovat tzv. dlouhé cykly, kdy se menstruuje jednou za několik měsíců.

Poučení z historie

Z vývojového hlediska však není pravidelná, silná menstruace od puberty do přechodu vůbec přirozená. Ještě přibližně před 60 - 100 lety ženy během reprodukčního věku téměř nikdy nemenstruovaly. Buď byly těhotné, nebo kojily, anebo byly znovu těhotné, a to dokola prakticky do přechodu. Klasických ovulačních menstruačních cyklů za celý život absolvovaly minimální počet.

Oproti tomu dnešní žena v produktivním věku porodí jedno, někdy dvě a výjimečně tři děti. Kojí spíše krátce. A ostatních de facto několik desítek let - zhruba od 15 do 45 let - se 7 dnů v měsíci více či méně trápí a otravuje menstruací se všemi jejími průvodními jevy. Je omezená ve svém fyzickém, psychickém i sexuálním životě.

Danajský dar civilizace

Současná medicína tedy výše uvedený typ menstruace považuje spíše za civilizační jev, který přináší i některá zdravotní rizika:

• častější výskyt cyst na ovariích (vaječnících),

• častější výskyt slizničních polypů dutiny děložní,

• chudokrevnost z krevních ztrát,

• častější vedlejší účinky analgetik - léků, které ženy často i nadužívají na bolestivou menstruaci.

Obvyklý argument, že se během menstruace tělo "čistí“ nemá žádný racionální podklad.

Moderní a zdravější je zkrátka menstruace slabá nebo žádná.

Řešení pro ženy, které ještě nerodily

Ideálním řešením pro ženy, které ještě nerodily, je kvalitní kombinovaná hormonální antikoncepce (obsahující estrogeny + gestageny).

Nabídka antikoncepčních přípravků je široká a každá žena má možnost si po poradě s gynekologem vybrat přípravek, který jí bude nejvíce vyhovovat.

Intenzitu menstruačního krvácení a s ním spojené průvodní jevy (bolest, premenstruální tenze) ideálně řeší hormonální antikoncepce JEANINE. Tato antikoncepční pilulka obsahuje jako jediná unikátní hormon dienogest, který:

• výborně kontroluje cyklus (minimální výskyt nepravidelného krvácení),

• výrazně redukuje sílu menstruace (někdy jen "špinění"),

• redukuje i délku menstruace (často jen 1 - 2 dny),

• snižuje dramaticky výskyt bolestivé menstruace (před nasazením Jeanine udává bolestivou menstruaci 60,7 % žen, při užívání Jeanine jen 7,3 %!).

Jeanine také svým tzv. antiandrogenním působením (proti účinkům pohlavních mužských hormonů, které se tvoří i v zdravém ženském organismu) výrazně zlepšuje stav pleti, a proto jej doporučujeme dívkám a ženám se sklonem k akné, nadměrnému ochlupení a mastné pleti.

Při užívání Jeanine také statisticky významně klesá výskyt bolesti prsní žlázy před menstruací.

Zajímavé poznatky u uživatelek Jeanine byly zaznamenány i v oblasti sexuálního života - ženy udávají zvýšení sexuální apetence (touhy k milování) a zlepšení libida. Tento efekt souvisí s příznivým účinkem dienogestu na metabolismus neurotransmiterů (látek, které přenášejí vzruchy v nervové soustavě) v mozku.

Jeanine je také lékem 1. volby při léčbě endometriózy v ordinaci gynekologa.

Řešení pro ženy, které již porodily plánovaný počet dětí, a pro ženy a dívky, které v nejbližších letech graviditu neplánují

Ideálním řešením pro takové ženy je nitroděložní systém - MIRENA. Mirena je jednak spolehlivou antikoncepční metodou a také svým místním působením v děloze (kde se ze systému uvolňuje gestagen - levonorgestrel) omezuje na minimum růst děložní sliznice. Důsledkem toho je, že jaksi není " z čeho menstruovat". V žádném případě se nejedná o nějaký "umělý přechod" - vaječníky ženy zůstávají ve své hormonální činnosti neovlivněny.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz