Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Úsměvně ze zasněžené Francie

Úsměvně ze zasněžené Francie

Zdeňka Kabelíková

Bylo nás letos zřejmě víc, co jsme se rozhodli po nepříliš štědré zimě, dopřát si pořádnou „lyžovačku“ v cizině. My jsme koncem března vyrazili autobusem k francouzským hranicím do malebného městečka Puy Sant -Vincent. Přivítaly nás vysoké štíty Alp, pokryté čerstvým prašanem, což nás mile potěšilo. Odevzdaně jsme se smířili s tím, že budeme 6 hodin čekat na ubytování. Nadšeně jsme sledovali brázdící lyžaře na sjezdovkách, obhlíželi krámky a restaurace v nejbližším okolí a vychutnávali si první okamžiky zimní dovolené. Ale pak ozvaly naše hladové žaludky a tak jsme zamířili ke stylové roubené pizzerii. Zasedli jsme na vyřezávané židle k masivnímu stolu.

Jen jsme se o něj opřeli, rozhoupal se, až nám málem vyšplíchla káva z mrňavého koflíčku a pizza ze tří sýrů poskočila na talíři. Fešnou čísnici viklající stůl vůbec nevzrušil. Zato manžel si rychle poradil. Stačilo mu k tomu několik přeložených hygienických kapesníčků. Jen jsme se pustili do hodování, přisedli k vedlejšímu stolu naši noví známí ze zájezdu. A dopadli stejně jako my. I jejich stůl připomínal houpačku. Menší nedostatek francouzského stolování jsme společně vyřešili a v družném hovoru si zkrátili chvíle čekání na klíče od apartmá. A ejhle, úsměvný nábytek nás provázel i tam. Jídelní stůl i menší stolek na balkóně volaly po drobné úpravě.

„Tak nevím“, hloubal manžel, když podkládal poslední dřevěnou nohu, „buď ti francouzští stolaři neznají míru a nebo zedníci neumí udělat rovnou podlahu.“ Všechna naše trápení se stoly nám vynahradily denně vyžehlené sjezdovky do manšestrového prašanu a sluníčko v azuru. Statečně jsme přestáli i úsporný počet sociálního zařízení v restauracích u sjezdovek i pod hlavním vlekem. Jedno WC pro obě pohlaví nebylo až tak velkou výjimkou. Že by pro Francouze platila jiná norma EU?

Ale co by člověk neudělal pro pořádnou „lyžovačku“?

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz