Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Záruka klidného spánku

Záruka klidného spánku

Redakce Babinet

Poruchy spánku postihují značnou část populace. Z této nesourodé skupiny poruch spánku je to zejména nespavost, jejíž důsledky se projeví sníženou fyzickou a psychickou výkonností.

U velké části postižených je nespavost příčinou vzniku nebo rozvoje dalších zdravotních potíží. Předpokladem úspěšné léčby je pečlivá anamnéza, správně stanovená diagnóza a komplexní individualizovaná léčba.

Potřeba spánku mezi zdravými lidmi značně kolísá. Asi 25-35 % dospělé populace má se spánkem určité potíže. Ale jen 17 % populace považuje tyto potíže za závažné. Spánek zabírá v průměru asi jednu třetinu života, je považován za samozřejmost, a teprve je-li narušen, stává se problémem. Insomnie je definována jako stav, kdy je spánek vnímán nemocným jako obtížně dosažitelný, přerušovaný, krátký, nedostatečný a neosvěžující. Přestože nespavost a následná denní ospalost patří mezi nejčastější lidské stesky, zůstává až 85 % závažných případů nespavosti neléčených. Podmínkou je správné časové umístění spánku v rámci 24hodinového cyklu (pro většinu lidí v noci). Jako normální se udává rozpětí 6 až 9 hodin denně. Tato potřeba je z části dána zvykem, z části individuální dispozicí odpočívat fyzicky ve spánku a z části nutností duševně relaxovat. Insomnie je tedy subjektivně vnímaný relativní úbytek kvality nebo kvantity spánku, případně obojího, doprovázený důsledky při denním bdění.

Přehled léčebných možností při insomnii zahrnuje vedení deníku spánku, dodržení pravidel spánkové hygieny (například úprava lůžka, ticho), léčbu základní nemoci (například tlumení kašle a bolesti), behaviorálně kognitivní léčbu, relaxační léčbu, léčbu omezováním spánku v nevhodnou dobu, farmakoterapii a přírodní léčbu.

Jednou z možností léčby nespavosti je použití bylinných přípravků, jejichž jednotlivé složky i kombinace se v historii lidstva (ale i celé živočišné říše) dlouhodobě osvědčovaly. Snad většina z nás ví, jak krásně se spí po pivu (vždy ale v přiměřené dávce), obsahujícím mimo jiné chmelový extrakt. Již dávní Číňané, Řekové, ale i naše babičky a další popisují výborný zklidňující a duševně relaxační efekt kozlíku lékařského. Podobně uklidňuje přítomností některých látek šálek zeleného čaje. Mezi tyto látky se řadí L-theanin, který stále nabývá většího významu. L-theanin má uklidňující účinky tím, že zvyšuje aktivitu alfa vln a dokáže tak přispět k dobré kvalitě spánku. Uvedené látky mají i částečný efekt antibiotický a antimykotický (chmel je při přípravě piva používán mimo jiné i pro tyto účinky pro zachování piva), byl potvrzen částečný efekt protirakovinný, efekt na snížení krevního tlaku, stabilizaci hormonální sekrece v období menopauzy a některé další.

Na základě těchto údajů a zkušeností můžeme přípravek Benosen, který výše popsané účinné látky obsahuje, doporučit jako dobře tolerovatelné přírodní hypnotikum pro nespavce v chronickém stresu současného hyperaktivního životního stylu.

Benosen:

• napomáhá rychlejšímu usnutí

• blahodárně ovlivňuje kvalitu spánku

• přispívá k celkové relaxaci organizmu

• pomáhá odstraňovat napětí a stres

• je vhodný při depresivních náladách

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz