Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Doporučujeme: Pro dětskou výživu do lékárny?

Doporučujeme: Pro dětskou výživu do lékárny?

Redakce Babinet

Základem výživy každého kojence je hned od narození mléko. Tou nejlepší volbou je bezesporu mléko mateřské. Dnes již není sporu o významu kojení pro organismus každého dítěte. Nicméně mnoho dalších otázek ohledně správné výživy miminek zůstává. Všichni hledáme odpovědi na to, jak dlouho kojit, kdy začít přikrmovat a hlavně čím.

Ve chvíli, kdy kojení z nějakých důvodů není možné, nebo jsme dospěli do stádia, kdy je nezbytné dítěti zpestřit jídelníček, vyrážíme na nákup. Nejčastěji do lékáren, kde očekáváme poctivou radu a odborný přístup. I my jsme se vydali stejným směrem a o problematice výživy našich nejmenších si popovídali s paní magistrou Magdalenou Kočí z pražské lékárny Lloyds. „Asi každý lékárník vám doporučí kojení. Jedná se o optimální výživu každého kojence. Ale když už to nestačí, jsme připravení vám pomoci s výběrem toho nejlepšího pro vaše děťátko,“ řekla nám na úvod paní magistra. Dál jsme se dozvěděli pár užitečných postřehů, které by vám mohly ve výběru optimálního mléka, kaše či příkrmu pomoci.

Na trhu najdete řadu výrobců kojeneckých mlék. Každé mléko se vyznačuje řadou pozitivních látek, které působí na vývoj dítěte. V lékárně by vám měli pomoci s výběrem toho nejlepšího pro vaše dítě. Kojenecké mléko by se mělo svým složením co nejvíce podobat mateřskému mléku a plnit jeho některé důležité funkce jako například posilování imunitního systému nebo střevní mikroflóry.

Můžete dát například na doporučení právě paní magistry Kočí: „Snad nejvýraznější je v tomto ohledu Nutrilon. Patří mezi mléka, která svým složením dokáži ochránit a posílit střevní mikroflóru a zároveň podpořit imunitu dítěte. Obsahuje speciální patentovanou prebiotickou směs, která kojence ochraňuje před negativními bakteriemi a posiluje střevní stěnu.“

Prebiotická vláknina má stěžejní význam pro dětskou imunitu a rozvoj pozitivní střevní mikroflóry dítěte. Pokud nebylo dítě kojeno vůbec, právě prebiotická vláknina hraje klíčovou úlohu v prvních týdnech jeho vývoje. Každé miminko se totiž narodí prázdné a ve střevech nemá po narození nic, neboť je v těle maminky živeno pupečníkem a ne potravou. Až v prvních měsících života se mu ve střevech vytváří mikroflóra, se kterou potom žije celý život.

Nakonec určitě nezapomeňte, že mléko zůstává důležitou součástí výživy dítěte i v době, kdy už není kojeno a kdy se jeho jídelníček rozšíří. Například ve druhém půlroce svého života by mělo vaše dítě vypít 500 až 600 ml mléka denně.

Jakmile dítě malinko odroste, přicházejí na řadu kaše a příkrmy. Jejich podávání by mělo začít v době, kdy už mateřské či kojenecké mléko nestačí dodat dítěti dostatečnou energii a živiny (např. bílkoviny, železo a zinek). Je to období, kdy dítě dokáže kontrolovat pohyby hlavy, sedí s oporou a dokáže polykat ze lžičky i stravu, která není tekutá.

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje začít s přikrmováním u kojených dětí od 7. měsíce. U nekojených dětí je toto období mezi 5. a 7. měsícem. I zde najdete úzkou spojitost mezi posilováním imunity a prebiotickou směsí. Klinické výzkumy prokázaly, že pravidelným podáváním příkrmů s prebiotickou směsí lze zvýšit obsah zdraví prospěšných bakterií v trávicím traktu dítěte a tím i posílit imunitu. Na výběr dnes máte kaše jak mléčné tak i nemléčné. Např. v produktové řadě Hami najdete oba druhy kaší zastoupené hned několika příchutěmi. S konečným výběrem vám opět mohou pomoci v lékárně.

Pro maminky bude důležitá i cena. Jak jsme zjistili, v lékárnách jsou ceny dětské výživy trvale příznivé a často jsou ještě vylepšeny velmi výhodnými akcemi. Pro příklad můžeme zmínit aktuální akci v síti lékáren Lloyds - při pravidelném nakupování Nutrilonu získáte každý osmý Nutrilon jen za 1 korunu. A to je už výrazná úspora.

Za pomoc s přípravou článku děkujeme lékárnám Lloyds. Jak jsme si mohli vyzkoušet, lékárny Lloyds pamatují na své zákazníky v každém ohledu. Nejenom tím, že se jim snaží být svým sortimentem co nejblíže, ale především svým odborným poradenstvím. To jsou hodnoty, které každý z nás při návštěvě lékárny uvítá.

Více informací o dětské výživě naleznete např. na www.mojedite.cz nebo www.lloyds.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz