Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Trestní oznámení v souvislosti s distribucí knihy Harry Potter a relikvie smrti

Trestní oznámení v souvislosti s distribucí knihy Harry Potter a relikvie smrti

Redakce Babinet

Albatros vyzývá Tesco k okamžitému zastavení prodeje knihy ve svých prodejnách

ALBATROS nakladatelství, a.s. podalo v úterý 5. února 2008 trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s předpokládanou nelegální výrobou a distribucí české verze knihy Harry Potter a relikvie smrti.

Řetězec hypermarketů Tesco oznámil v pondělí 4. února 2008 zahájení prodeje tohoto knižního bestselleru ve svých prodejnách na následující den, tedy úterý 5. února. Nakladatelství Albatros se však obává, že se tento maloobchodní řetězec stal pravděpodobně obětí prozatím neznámého výrobce plagiátu knihy tak, jak se tomu u jednoho z předchozích dílů série knih o Harry Potterovi na českém knižním trhu stalo již v minulosti, tedy že výtisky, které Tesco takto hodlá uvést do prodeje, jsou nelegálními kopiemi knihy.

„Albatros neuzavřel s provozovatelem hypermarketů Tesco žádnou smlouvu o dodávce knihy Harry Potter a relikvie smrti, tedy mu ani žádné výtisky nedodal, a podobnou dodávku neumožňuje ani žádná existující smlouva s našimi dalšími partnery. Obáváme se proto opakování situace z minulosti, tedy poškození nejenom dobrého jména nakladatelství Albatros, ale i samotného řetězce prodejen Tesco a v důsledku pak způsobení významné hospodářské škody. Je nám velmi líto, že si v tomto případě zodpovědní pracovníci tohoto maloobchodního řetězce neověřili původ tohoto zboží přímo u nás v nakladatelství, přestože naše postavení jako výhradního vydavatele a distributora této knihy v českém jazyce je veřejně známé a v poslední době v médiích často zmiňované,“ vysvětluje Mgr. Michal Krejčí, generální ředitel nakladatelství.

Zároveň s podáním příslušného trestního oznámení vyzvalo nakladatelství Albatros provozovatele hypermarketů Tesco k okamžitému pozastavení avizovaného prodeje příslušných výtisků knihy tak, aby došlo k co nejnižším škodám na všech stranách, a to až do okamžiku úplného prošetření příslušnými orgány Policie ČR, případně dalšími orgány zúčastněnými v daném trestním řízení. „Pokud nebude Tesco neprodleně reagovat na tuto naši výzvu, jsme připraveni oprávněné zájmy autorky knihy i nakladatelství Albatros hájit soudní cestou, a to i žádostí o vydání předběžného soudního opatření směřujícího k zamezení předpokládaného nelegálního prodeje knihy,“ uvedl dále Michal Krejčí.

Albatros věří, že vzniklá situace neohrozí uvedení knihy Harry Potter a relikvie smrti do hypermarketů a dalších prodejních kanálů mimo specializovaná knihkupectví, které je plánované na 1. březen 2008. Do té doby však lze oficiální a jedinou legální verzi knihy Harry Potter a relikvie smrti získat pouze v knihkupectvích, kam byla kniha uvedena již 31. ledna. „Doporučujeme čtenářům velkou obezřetnost při nákupu této knihy, pokud jim bude někde nyní nabízena za cenu výrazně nižší, než je nakladatelstvím Albatros doporučená maloobchodní cena 549,- Kč. S velkou pravděpodobností se pak může jednat o falzifikát knihy, jehož kvalitu jak výrobní, tak literární nemůžeme jakkoliv garantovat. V případě pochybností doporučujeme ještě před vlastním nákupem kontaktovat obchodní oddělení nakladatelství Albatros s dotazem a vyvarovat se případného rozčarování,“ uvedl dále generální ředitel Albatrosu.

ALBATROS nakladatelství, a. s. vydalo na českém knižním trhu od svého vzniku v roce 1949 (do roku 1969 pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy) již více než 10 tisíc titulů v celkovém nákladu přesahujícím 350 milionů výtisků. V roce 1964 bylo jedním ze 7 světových zakladatelů veletrhu dětské knihy v italské Bologni. Od roku 1998 je dceřinou společností holdingu Bonton a. s. V současné době vydává nejenom pro dětské čtenáře takřka 200 knižních titulů ročně a vedle nich i audionahrávky na CD a interaktivní encyklopedie formátu CD-ROM. Je dlouhodobým exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a příběhů Harryho Pottera J. K. Rowlingové pro území České republiky.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz