Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  I. doba porodní: Jídlo a pití, masáže a polohy

I. doba porodní: Jídlo a pití, masáže a polohy

23.2.2022 - Redakce Babinet

Pokud máte pocit hladu, dejte si jídlo, které je dobře stravitelné a nezůstává dlouho v žaludku. Pokud budete jíst v malých dávkách a jen v první části I. doby porodní, argument lékařů a porodních asistentek v nemocnicích, že musíte mít prázdná střeva kvůli možné infekci plodu stolicí při porodu či anestezii při neplánovaném císařském řezu, prostě neobstojí.

Není nutné,aby všechny ženy od začátku porodu hladověly, protože jen velmi malý počet porodů končí neplánovaným císařským řezem. Hladová žena je vyčerpaná a unavená. Nespolupracuje jak by mohla. Chybí jí síly a porod se tím někdy zbytečně prodlužuje nebo komplikuje.

Máte-li žízeň pijte ředěnou minerálku džusem nebo šťávou. Pijte jen občas, a když máte pocit sucha v ústech, snažte se kloktat vodu a vyplivněte ji. Plný močový měchýř může činit potíže především tím, že brání plynulému rozvíjení - otevírání branky. Tak zpomaluje celý proces otevírání porodních cest. Choďte často do sprchy, pomáhá to na uvolnění kontrakcí a zároveň

Svlažujete celé tělo včetně úst. Pocit sucha a vyprahlosti je tak mnohem menší.

Nejvhodnější úlevové polohy a masáže pro I dobu porodní:

Poloha v kleku – je to dobrá poloha i pro úlevu od velkých bolestí v zádech.

Poloha v sedě na míči – provádějte krouživé pohyby pánví, pohybujte se dopředu a dozadu, dělejte pánví „osmičky“ na míči.

Poloha ve stoje s oporou o partnera – pokrčte kolena, povolte a uvolněte oblast pánve opravdu se zavěste o partnera a mírně se předkloňte. Odlehčí vám to páteř, dělejte krouživé pohyby pánví.

Poloha v teplé vodě v bazénku – teplá voda napomáhá uvolnění a zmenšení pocitu bolesti.

Masáž kterou může provádět partner těhotné ženě:

Třete oblast křížové kosti, vytvořte krouživý tlak, masírujte tuto oblast do rytmu dýchání ženy a slovně ji povzbuzujte aby netlačila. Působte hlubokým tlakem - prsty stlačte střední části obou hýždí ženy a držte po celou dobu kontrakce.

V poslední fázi I. doby porodní, předtím než budete moci začít tlačit, je velice důležité, abyste při každém novém stahu (kontrakci) povolila oblast porodních cest, rozkročila se, pokud stojíte a povolila se v kolenou. Pokud klečíte u míče, opět si dejte kolena od sebe a povolte porodní cesty, tedy oblast zadečku a pochvy. Nikdy neseďte!

Magdalena Mikulandová, s. por. asistentka, www.studioprozeny.cz, Kniha Těhotenství a porod – Průvodce české ženy od početí do šestinedělí

Předcházející článek najdete ZDE

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz