Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Hledání zaměstnání: Já chci také lepší práci!

Hledání zaměstnání: Já chci také lepší práci!

Redakce Babinet

Přemýšlíte nad tím, že byste rádi změnili místo, ale nechce se vám stále dokola procházet rozsáhlou nabídku pracovních míst na internetu a v tisku? Máme pro vás dobrou zprávu – na trhu práce je nyní dostatek pracovních pozic a jejich prohledávání je jednodušší a rychlejší než dřív.

Odchod ze zaměstnání je vždy velmi stresovou situací. Pro některé z nás je hledání nové práce samozřejmé – uvědomujeme si, že žijeme v konkurenčním prostředí, a proto jsme stále ve střehu, připraveni na změnu. Mapujeme situaci na trhu práce a v případě rozvázání pracovního poměru se zaměstnavatelem nás nastalá situace nerozhodí. Při hledání práce navíc máme k dispozici velmi praktické pomocníky.

Jak a kde hledat novou práci?

Nejjednodušší je hledání práce na internetu – oproti novinám a specializovaným titulům si můžete být jisti, že nabídka pracovních míst je na síti stále aktuální. Server www.prace.cz nabízí denně až 80.000 pracovních míst, která můžete vyhledávat podle specializace, lokality, druhu pracovního poměru atp. Možná si říkáte, že se vám nechce každý den procházet aktuální nabídku pracovních míst. Pak se vám jistě budou líbit dvě služby, které portál www.prace.cz nabízí. Tou první je možnost vložit si svůj životopis a nechat jej pracovat za vás. Jak to v praxi funguje? Jednoduše se zaregistrujete, v osmi přehledných sekcích vyplníte jednotlivé položky svého životopisu (viz obrázek) a na závěr si můžete vybrat, které firmě jej neukážete. Díky tomu je vystavení životopisu naprosto diskrétní a vy se nemusíte obávat, že by se o vašich „zaječích“ úmyslech dozvěděl váš současný zaměstnavatel. K vystaveným životopisům mají přístup pouze zaregistrované společnosti, v současné chvíli jich je přes 23.000. Pokud se některému z personalistů bude váš životopis zamlouvat, okamžitě vás zkontaktuje a pozve na pohovor. „Personalisté často aktivně vyhledávají kandidáty ještě předtím, než pracovní pozici inzerují. Může se tak stát, že získáte lepší práci ještě dříve, než se o ní dozví vaši potenciální konkurenti,“ říká Jana Skalová, manažerka komunikace portálu www.prace.cz.

Pokud si přeci jen chcete hledat práci sami, jistě uvítáte druhou výhodu serveru www.prace.cz. Tou je Agent – bezplatná služba, která za vás prohledává pracovní nabídky na portálu www.prace.cz a o těch nejlepších pozicích vás informuje prostřednictvím e-mailu. Agenta si založíte během dvou minut, nastavíte si kritéria pozice, o kterou máte zájem (viz obrázek) a necháte jej pracovat za vás. Jen vy sami se pak rozhodnete, na kterou z nabídek zareagujete.

Nebojte se výpovědi

Ať už jste se rozhodli odejít ze současného zaměstnání sami nebo pracovní poměr rozvázal zaměstnavatel, platí pro hledání nové práce několik pravidel:

• Než se rozhodnete odpovídat na nabídky, poctivě se zamyslete nad tím, co chcete a proč. Podívejte se na vlastní motivy a priority. To může být zásadní pro celý průběh hledání nové práce i pro rozhodování, jakou nabídku nakonec přijmete. „Jděte pouze na ty pohovory, na které chcete jít. Pokud se vám něco nelíbí, neplýtvejte energií, šetřete si ji na pohovory, kde chcete uspět,“ říká psycholožka Ester Weinholdová. „Když již na pohovoru jste, nezapomeňte, že nejde o život. Nabídky dostávají ti, kdo budí dojem, že jim o nabízenou pozici až tolik nejde. Když nám o něco jde, býváme upjatější, nepřirozenější, děláme chyby, přeříkáváme se… I kdyby na získání dané pozice závisela vaše budoucnost, zapomeňte na to, pokud jste na pohovoru.“

• Nepomlouvejte své předchozí zaměstnavatele a nelžete. Není nic trapnějšího, než když na pohovoru ohlásíte svůj současný plat v určité výši (kterou také požadujete) a mzdová účetní po nástupu zjistí ze zápočtového listu váš skutečný plat v předešlém zaměstnání. Nedělejte si naděje, toto jsou informace, které se šíří nejrychleji. A takových nástrah je v celém procesu spousta. Buďte tedy féroví. Totéž přeci čekáte i od svého nového zaměstnavatele.

• Pokud se pohovor povede, můžete si pogratulovat a zabydlet se v nové pozici. Pokud ne, neklesejte na mysli. Udělejte si pravdivou analýzu setkání, hledejte, kde jste udělali chybu, učte se za pochodu, příště to bude určitě lepší.

• Nechoďte tam, kam se vám nechce. Někdy může být člověk již úplně zdecimovaný a řekne si, tak snad alespoň sem by mě mohli vzít. Nevěřte tomu. Je velmi pravděpodobné, že vás odmítnou. Proč byste se měli nechat dobrovolně frustrovat?

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz