Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Letní brigády – sklizeň začíná!

Letní brigády – sklizeň začíná!

Jarmila Moosová

Jste studenti a chcete smysluplně využít čas prázdnin k získání finančních prostředků? Či si jen potřebujete přivydělat pár korun k rychlejšímu dosažení svých snů? Anebo jste člověk, kterému lépe vyhovuje pracovat v krátkých časových intervalech a mít tak dostatek prostoru pro vlastní realizaci? Pro vás všechny je tady vyzkoušené a osvědčené řešení – brigáda.

Jak ulovit dobrou brigádu?

Ať už hledáte přes personální agentury zaměřené na brigády (např. Agentura Student, Trenkwalder Kappa, Grafton, e-brigady.cz ) nebo přímo u zaměstnavatelů (přes internet), hledejte včas – nejlepší brigády jsou hned rozebrané. Anebo počkejte až na srpen. Většina lidí chce nejprve pracovat a pak si užívat prázdnin. Pokud to otočíte, budete o zajímavé brigády soupeřit s menší konkurencí.

Přitom nepodceňujte výhody spolupráce s agenturou. Je namístě zpochybnit dva mýty:

Agentura si strhává ze mzdy svoji provizi(?)

Ne. Agentura výši svojí provize domlouvá mimo rámec mezd s klientem, skrze něhož vám zprostředkovává brigádu.

Brigády jsou pouze sezónní záležitostí(?)

Ne. Brigády jsou celoroční. Pouze o prázdninách se statisticky zvyšuje procento brigádníků z důvodů sklizně, školních prázdnin, čerpání dovolených atd.

Co byste měli vědět především?

Brigáda je krátkodobým pracovním poměrem na dobu určitou. Zákoník práce sice termín brigáda nezná, právně ale ošetřen je. Pod tímto slovem se totiž může skrývat jak nárazové vypracování konkrétního úkolu, tak i dlouhodobé zaměstnání na zkrácený úvazek.

Pokud se rozhodnete „brigádničit", musí s vámi zaměstnavatel uzavřít písemnou smlouvu, s největší pravděpodobností se bude jednat o jednu z „dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr". Dohody může uzavřít fyzická osoba starší 15 let, která ukončila povinnou školní docházku.

Práce.cz v číslech: až 18% zaměstnaných vidí v brigádách příjemnou možnost vedlejšího výdělku a čile ji využívá

1. Dohoda o provedení práce – umožňuje vám pracovat pro jednoho zaměstnavatele maximálně 150 hodin za rok. Proto se většinou sjednává

spíše na provedení konkrétního jednorázového úkolu. Může jít například o prezentaci výrobku v hypermarketu. Z vaší mzdy není odváděno zdravotní a sociální pojištění, proto v případě nemoci nemáte nárok na příslušné dávky.

2. Dohoda o pracovní činnosti – lze ji uzavřít i v případě, že předpokládaný

rozsah práce nebude přesahovat v témže kalendářním roce 150 hodin. Limit je zde stanoven – to je rozsah práce nejvýše na poloviční pracovní úvazek, přičemž tento rozsah pracovní doby se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda uzavřena, nejdéle za období 52 týdnů.

Bývá většinou uzavřena na delší dobu. Zaměstnavatel ji s vámi může uzavřít na dobu určitou i neurčitou, v rámci týdenního průměru ale můžeme odpracovat maximálně 20 hodin. Po dobu 3 měsíců je pak možno pracovat i na plný úvazek. Ze svého platu odvádíte zdravotní i sociální pojištění, proto máte v případě nemoci nárok na vyplácení dávek.

Výhody a nevýhody:

Pokud pracujete na některý z typů dohod, náleží vám od 1.7.2006 minimální hodinová mzda ve výši 48,10 Kč hrubého za odpracovanou hodinu. Nemáte nárok na dovolenou (v dohodě o pracovní činnosti je možné sjednat právo zaměstnance na dovolenou) a zaměstnavatel vám může dát výpověď kdykoliv (i v době nemoci), bez udání důvodu, přičemž výpovědní lhůta činí jen 15 dní bez nároku na odstupné.

Příznivá je skutečnost, že mzdy jsou regulovány volným trhem, proto se vaše mzda může pohybovat také v poněkud odlišných mantinelech.

A konečně – kde všude můžete pracovní příležitosti vybírat?

www.prace.cz – 9 z 10 lidí, kteří chodí pravidelně na internet, ho znají. Nabízí až 50000 pracovních nabídek. Naleznete zde také celou řadu praktických informací z oblasti pracovního života v sekci Poradna. V rámci brigád a dočasných pracovních příležitostí se nabídka pohybuje až kolem 1500 denně, přičemž zadávání pracovních příležitostí je pro zaměstnavatele zdarma. Můžete zde nejen procházet nabídky, ale své vysněné místo hledat prostřednictvím vytvoření vlastního životopisu a jeho zpřístupněním v on-line databázi tak zvýšit své šance na získání nové práce.

www.jobs.cz – pracovní portál s nejdelší – jedenáctiletou – tradicí na českém internetu, zaměřený na uživatele s vyšší kvalifikací a vysokými požadavky na profesní rozvoj, kterým zprostředkovává pracovní příležitost u prestižních zaměstnavatelů. Jsou zde k dispozici pravidelné on-line diskuze a výsledky anket k pracovní problematice, rozsáhlá Poradna provádí návštěvníky úskalími trhu práce a pracovního práva. V jeho databázi denně přibývají stovky aktuálních životopisů, které jsou registrovaným zaměstnavatelům k dispozici on-line.

LMC s.r.o. - nejvýznamnější operátor na českém elektronickém trhu práce, aktivní již od roku 1996. Provozuje službu pro elitu pracovního trhu, server s horkými nabídkami www.hotjobs.cz a portál zaměřený na široké spektrum pracovních pozic. Registruje 23000 firemních klientů.

Neváhejte! Léto je na spadnutí – sklizeň začíná!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz