Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  16. června v 19.00 hodin začíná již čtvrtý ročník Pražské muzejní noci

16. června v 19.00 hodin začíná již čtvrtý ročník Pražské muzejní noci

Redakce Babinet

Návštěvníci mohou navštívit od 19.00 do 01.00 hodin 45 objektů, ve kterých je připraven zajímavý program

Národní muzeum, Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost, Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s dalšími muzei a institucemi pořádají ze soboty 16. na neděli 17. června již čtvrtý ročník Pražské muzejní noci. Návštěvníci mohou letos navštívit 45 objektů – muzea, galerie, kulturní památky a jiné lokality, přičemž vstup do všech objektů je tradičně zdarma. Symbolické vstupné musí návštěvníci zaplatit při návštěvě Muzea hlavního města Prahy, Galerie hlavního města Prahy a Národní kulturní památky Vyšehrad. Přepravu mezi vybranými objekty zajišťuje zdarma Dopravní podnik hl. m. Prahy osmi speciálními muzejními autobusovými linkami. Akce je pořádána za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. města Prahy.

Hlavní myšlenkou Pražské muzejní noci je umožnit návštěvu pražských muzeí a galerií v netradičním nočním čase. Muzea si během této akce kladou za cíl připomenout svůj smysl a význam pro společnost především těm, kteří je pravidelně nenavštěvují. Letošní Pražské muzejní noci se účastní 21 institucí a celkem 45 objektů, přičemž celá řada z nich prezentuje nové objekty či expozice.

V souvislosti s Pražskou muzejní nocí bylo zavedeno osm zvláštních autobusových linek s bezbariérovým přístupem a s přepravou návštěvníků zdarma. Centrální přestupní bod všech linek je na náměstí Jana Palacha.

- linka 1 – Staroměstská – Armádní muzeum - Staroměstská

- linka 2 – Staroměstská – Trojský zámek – Staroměstská

- linka 3 – Staroměstská – Vyšehrad – Staroměstská

- linka 4 – Staroměstská – Pražský hrad – Staroměstská

- linka 5 – Staroměstská – Malostranské náměstí – Staroměstská

- linka 6 – Staroměstská – Zbraslavský zámek – Staroměstská

- linka 7 – Staroměstská – Letiště Kbely – Staroměstská

- linka 8 – Staroměstská – Zemědělské muzeum – Staroměstská

Linky číslo 1 a 2 budou zajišťovat přepravu cestujících v průběhu večera v intervalech 7 – 8 minut. Linky 3 a 4 budou jezdit v intervalu 5 minut a linka číslo 5 v intervalu 10 minut. V jednotném intervalu 25 minut budou přepravovat cestující linky číslo 6, 7 a 8. Linka číslo 6, která zajišťuje přepravu na Zbraslavský zámek ukončí provoz o půlnoci, kdy zámek pro veřejnost zavírá.

Pro návštěvníky jsou den předem a v průběhu celé akce připraveny informační stany, které jsou umístěny před hlavní budovou Národního muzea a před Rudolfinem na Náměstí Jana Palacha. Zdarma zde mohou obdržet informační materiály a brožurky s detailním programem jednotlivých muzeí.

Letos se zcela nově akce účastní tři nové instituce (Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, Muzeum Karlova mostu a Muzeum a archiv populární hudby). Vedle návštěvy stálých expozic a výstav v atraktivní noční dobu nabízí Pražská muzejní noc i velké množství unikátních doprovodných akcí: komentované prohlídky, ukázky unikátů a kuriozit z jindy nepřístupných sbírek, koncerty, divadelní představení, filmové projekce, přednášky, autorská čtení, diskuse atd. Příkladem může být Ukázka japonského bojového umění v Náprstkově muzeu, Prezentace tradičních řemesel v Musaionu či možnost vytisknout si pamětní lístek na historickém knižním lisu.

Letošní Pražská muzejní noc navazuje na úspěšný model předchozích tří ročníků. První Pražská muzejní noc, která proběhla v roce 2004, se setkala s nečekaným zájmem návštěvníků. Návštěvnost první muzejní noci byla více než dvojnásobně překonána při druhé Pražské muzejní noci v roce 2005, kdy bylo napočítáno 120 000 návštěvnických vstupů. Rekordní návštěvnost 160 000 vstupů byla zaznamenána při třetím ročníku. Generální ředitel Národního muzea PhDr. Michal Lukeš říká: „Těší nás zájem veřejnosti, muzea praskají ve švech. Akce podobného typu získávají muzeím nové návštěvníky a ukazují, že jednou ze základních funkcí muzea je komunikace s veřejností. Muzea jsou pro svou specifickou schopnost zprostředkovat a interpretovat hodnoty základním kamenem kolektivní paměti a kultury vůbec. Dosvědčuje to i úspěch výstavy Lovci mamutů v Národním muzeu.“

Jan Svoboda, ředitel marketingu a komunikace Dopravního podniku hl. m. Prahy dodává: „Jsme rádi, že můžeme široké veřejnosti posloužit i mimo rámec naší obvyklé každodenní činnosti a Muzejní noc je pro nás vítanou příležitostí ukázat, že naše služby nabízíme i při cestě za kulturou a zábavou a nejen pro cestu do práce a z práce.“

Pražská muzejní noc je i letos součástí celorepublikového Festivalu muzejních nocí, pořádaného Asociací muzeí a galerií během května a června 2007. Pražská muzejní noc je přitom zakončením a vyvrcholením celého festivalu.

Veškeré informace o Pražské muzejní noci 2007 jsou k dispozici i na internetových stránkách www.muzejninoc.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz