Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Jaké jsou trendy v doplňcích stravy a „chytrých“ potravinách?

Jaké jsou trendy v doplňcích stravy a „chytrých“ potravinách?

Redakce Babinet

Vedou extrakty z řas, brusinek, bylin a zeleného čaje

Potřebujete ozdravit, zkrásnět, zesílit či zeštíhlet? Vývoj funkčních potravin a doplňků stravy odráží poslední vědecké poznatky o fungování lidského těla a jeho potřebách. Na mezinárodním veletrhu Vitafoods v Ženevě, kde Českou republiku zastupovala společnost Simply You, bylo k vidění mnoho preparátů, které příznivě ovlivňují přirozené fyziologické procesy v lidském organismu. Největším hitem jsou na základě informací z veletrhu přírodní látky, mezi nimiž vedou například brusinky a výtažky z řas, stálicí je zelený čaj.

Brusinky se objevily v nejnovějších preparátech hned u několika vystavovatelů. Výtažky z těchto bobulek mají údajně výrazný antibakteriální účinek, stejně jako výtažky ze zeleného čaje, který je navíc osvědčeným pomocníkem při snižování váhy. Taktéž výtažky z mořských řas byly na ženevském veletrhu v nově vyvíjených přípravcích hojně zastoupeny, a to pro své výborné antioxidační účinky, příznivý vliv na regeneraci poškozené tkáně nebo pro zpomalení procesu stárnutí buněk. Český želízkem v ohni byla v této souvislosti značka Corectia, jejíž účinné složky v krémech k zeštíhlení či proti celulitidě obsahují výtažky z řas Laminaria digitata, Palmaria palmata a Chlorella kessleri. Zájem vzbudil díky extraktům ze škornice šípovité taktéž Clavin, přípravek na podporu erekce. „Ukazuje se, že evropský zákazník preferuje čím dál více přírodní preparáty. To se projevilo i do zájmu o náš přírodní přípravek ke zlepšení erekce. Čím dál více zákazníků totiž nechce podstupovat rizika spojená se spotřebou syntetických produktů. Tento trend se potvrdil například i u dalšího produktu, Corectie, což jsou tobolky na hubnutí. Zde odborná veřejnost pozitivně přijala kombinaci rozchodnice růžové, leuzey saflorové, vlákniny NUTRO 2 a čajovníku čínského.“

V ženevském pavilonu se sešlo na jeden tisíc vystavovatelů z celého světa, sály nabízely celá portfolia přípravků, které na českém trhu zatím nejsou k mání. Mezi zajímavými preparáty, které u nás doposud nejsou k dostání, patří například med Manuka, který obsahuje vzácnou antibakteriální složku podporující správné fungování zažívacího traktu, anebo zcela nový extrakt z brambor, který napomáhá kontrolovat chuť k jídlu. Světové trhy také brzy zaznamenají vstup revolučního sladidla vyráběného z cukru, které však neobsahuje žádné kalorie, jeho chuť však zůstává téměř stejná.

Veletrh Vitafoods International 2007 také návštěvníkům nabídl zajímavý doprovodný program. Krom jiného se na tamějších seminářích diskutovala témata spojená s etikou potravinových doplňků, maximálním množstvím účinných látek v jednotlivých preparátech a předpokládaný vývoj oboru.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Lejla9
23.8.2018 14:50

hodně doplnku stravy jsou na rostlinne bazi. Není potřeba se bát je brát.

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz