Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Ovace na otevřené scéně

Ovace na otevřené scéně

Redakce Babinet

„Nemusí pršet, stačí když kape!“ To však neplatí o projektu Turisté vítáni, který vyhlásil a ocenil autory nejlepších prací, tam totiž obrazně řečeno lilo. K dobré pohodě všech přispěl i známý výherce Superstar Vlasta Horváth, který nejen zazpíval, ale uspořádal i autogramiádu.

Na konci května se sešlo 51 mladých autorů z téměř 30 škol, aby se v hotelu Pyramida v Praze utkali na finálových obhajobách soutěže Turisté vítáni, kterou organizuje agentura CzechTourism. Celkem se v jarním kole druhého ročníku o přízeň ucházelo 85 prací, plus ještě dalších 35 projektů, které byly zařazeny do zvláštní kategorie. Nakonec se do soutěže dostalo 275 prací, což je o padesát pět víc, než jich bylo odevzdáno v předešlém prvním pilotním ročníku. Projektu se účastnilo přes sto škol z celé České republiky.

Na pódium jako první nastoupila nejmladší generace. Autoři představovali své oblíbené povolání v oboru turismu a cestování. V této kategorii zvítězil Vilém Vidras a Karel Vařeka ze ZŠ Černovír v Olomouci. Dodejme, že se jedná o ostřílené tvůrce, kteří se projektu Turisté vítání úspěšně zúčastnili již v předešlém kole. Kluci předvedli krátké scénky, ve kterých v rolích ředitele a kuchaře zvali do svého hotelu. Na závěr jedenáctiletý Vilém pro všechny zatančil.

Druzí před odbornou porotou stanuli zástupci prostřední věkové kategorie. Zde již byly práce znatelněji konkrétnější s jasnou představou o nákladech i plánovaných výnosech. Hlavní ocenění získali žáci Lukáš Navrátil, Jan Suchý a Tomáš Urbánek ze ZŠ Norbertov na Praze 6, za svou vizi cestovní kanceláře Norbertík.

Poslední skupinou, která přesvědčovala porotce o kladech a proveditelnosti svého nápadu byli zástupci nejstarší věkové kategorie. Jeden propracovaný záměr střídal druhý. Nejúspěšnějšími se stali Jakub Valkuj a Jakub Olšar ze Střední hotelové školy v Českém Těšíně. Ti vytvořili podnikatelský záměr na vybudování Rekreačního střediska Bystřice. Porota v jejich případě ocenila především nápadité a detailní zpracování projektu.

Všichni soutěžící prokázali, že je dané téma zajímá a že dokáží využít vlastního nápadu a invence k jeho formulování před veřejností. Nezřídka se objevovaly i vlastnoručně vyrobené rekvizity a pomůcky. Důležitý byl i první dojem a podle toho byli mladí podnikatelé i náležitě oblečeni. Rozhodoval sebemenší detail, který nakonec pomohl určit ve vyrovnaných soubojích vítěze.

Přípravy na třetí ročník tohoto zajímavého tvůrčího klání, ve kterém bude připravena řada soutěží a doprovodných akcí, jsou zatím na samém začátku. Další ročník by měl být rozhodně ještě zajímavější a pestřejší. Sledujte proto internetové stránky www.turistevitani.cz a internetový portál Cenrum.cz, ať vám nic neunikne.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz