Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Midnight Sun – Oslava příchodu léta

Midnight Sun – Oslava příchodu léta

Redakce Babinet

V okamžiku, kdy se Slunce přikloní na své dráze nejblíže Zemi, a dosáhne tak nejsevernějšího bodu své dlouhé cesty, začíná u nás astronomické léto. Během tohoto období, které je označováno jako letní slunovrat, se nikdy v noci úplně nesetmí.

Objevuje se tzv. astronomický soumrak a lidé si mohou užívat, aniž si to možná mnoho z nich uvědomuje, nejdelšího dne v roce. Vzniká tak prostor pro oslavy příchodu léta, nebo-li Midnight Sun.

Na severním polárním kruhu se Slunce o půlnoci dotkne horizontu, aniž by zapadlo. Tento okamžik většinou připadá na 21. června, ale není tomu každý rok stejně. Kalendářní rok netrvá přesně 365 dní, ale je delší, což způsobuje rozdíly, díky nimž může být nejdelším dnem v roce den předchozí, 20. červen. Výkyvy jsou ovlivněny i změnami zemské dráhy.

České slovo slunovrat vzniklo podle pohybu vycházejícího Slunce nad obzorem během roku. Poté, co Slunce dospěje k nejsevernějšímu bodu východů a západů, začne se přesouvat - vracet - po obzoru na jih. Nejjižnějšího bodu dosáhne až 21. prosince, kdy nastává zimní slunovrat.

Velká oslava Midnight Sun, která je jedním z nejpopulárnějších svátků ve Finsku, se v České republice uskuteční ve čtvrtek 28. června na Císařské louce v Praze od 21 hodin. V průběhu celého večera pro vás Finlandia Vodka připravila zajímavý program se spoustou zábavy, hudby, tance, světelných efektů a malým překvapením.

Zajímavým hostem, který se na Midnight Sun představí, bude finský interpret Jori Hulkkonen. Dále vystoupí originální skupina Koop, jazzová kapela, jejíž popularita prudce roste a která své písně oživuje současnou elektronikou. Z představitelů české hudby zahrají Skyline – nejlepší skupina loňského roku v kategorii taneční hudba, která existuje již od roku 1998 a za svá divoká, energií nabitá vystoupení sklízí velké ovace. V hudebním programu se můžete těšit i na vystoupení skupiny Bratři Orffové. Tato pražsko-krnovská skupina pohybující se na hranici mezi folkem a elektronikou vás potěší originální hudbou a krásnými texty.

Nebudou chybět také koktejly z Finlandia Vodky, které k oslavám neodmyslitelně patří. Nejznámějším z nich je Caipiroska, která je hlavním drinkem letošní oslavy Midnight Sun. Zrození Caipirosky se datuje do roku 1992, kdy se v Laponsku na severu Finska sešla skupina barmanů, kteří se pokoušeli namíchat originální letní drink. A právě tehdy vznikla Caipiroska. V této době ještě nikdo nemohl tušit, že se tento koktejl připravovaný z Finlandia Vodky, čerstvých limetek a hnědého třtinového cukru stane hitem po celém světě. Kombinace těchto tří přísad vytvořila vyváženou osvěžující a jemnou chuť. Mnoho lidí si Caipirosku oblíbilo také proto, že je ji možné připravit prakticky ze všech druhů Finlandia Vodky a postup přípravy tohoto drinku zvládne i úplný začátečník. Nejprve rozmačkáme limetku se 2 lžičkami třtinového cukru. Přidáme drcený led a přilijeme 4 cl Finlandia Vodky. K zabarvení drinku můžeme použít sirup. Dobře promícháme a na závěr dosypeme drceným ledem.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz