Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Péče o zdraví ženy - část 1. Budoucnost antikoncepce

Péče o zdraví ženy - část 1. Budoucnost antikoncepce

Hormonální antikoncepce (OC, oral contraception) je v současnosti nejúčinnější reverzibilní (dočasná) metoda ochrany proti početí.

Pilulka je nejrozšířenější formou antikoncepce. Je velmi bezpečná. Závažné nežádoucí vedlejší účinky jsou vzácné, má další ochranné a terapeutické neantikoncepční výhody: k nim patří především snížený výskyt pánevních zánětů, rakoviny vaječníků a děložní sliznice, nezhoubných změn prsu, funkčních cyst na vaječnících, snížené riziko výskytu mimoděložního těhotenství.

Existují však i jiné než perorální (ústy užívané, např. tabletky a dražé) formy hormonální antikoncepce (např. injekční a implantáty). Špičkou současných antikoncepčních prostředků v tomto směru je hormonální nitroděložní systém (IUS; Mirena(r)) vyvinutý společností Schering. IUS je tělísko tvaru T obsahující zásobník progestinu, které gynekolog zavádí do dutiny děložní. Tady nepřetržitě až 5 let uvolňuje velmi malá množství levonorgestrelu. Mimo to, že funguje jako spolehlivá a pohodlná dlouhodobá antikoncepce, vede IUS také k podstatnému omezení a zkrácení menstruačního krvácení. Proto je Mirena stále populárnější mezi ženami s abnormálně intenzivním a dlouhým menstruačním krvácením.

Široká nabídka hormonálních přípravků dnes umožňuje zohlednění individuálních požadavků a zdravotního stavu ženy. Stále je však mnoho důvodů, proč možnosti volby rozšiřovat.

Antikoncepční pilulka pro muže

Po několika desetiletích výzkumu se nyní jako velice slibné ukazují dvě cesty regulace mužské plodnosti:

1. Zabránění tvorby spermií (již probíhají klinické testy). Princip spočívá v aplikaci progestinu, který vede k potlačení tvorby spermií, a současném podávání testosteronu, který udrží původní libido a potenci.

2. Zabránění vyzrávání spermií v nadvarleti. Tento přístup je zatím ve fázi výzkumu.

Mnoho užitečných rad a informací o péči o zdraví žen a dívek najdete na: www.antikoncepce.cz a www.vseozene.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip