Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Svět čokolády: Spojení toho nejlepšího!

Svět čokolády: Spojení toho nejlepšího!

Redakce Babinet

Originální spojení jemnosti mléčné čokolády s bohatou chutí a zdraví prospěšných vlastností čokolády hořké. Unikátní chuť a vzrušující kombinace ingrediencí, jež Vám přinesou chuťový zážitek který jste vždy hledali… Sen se stal skutečností.

Přichází ORION TMAVÁ, zcela nová generace prémiových tabulkových čokolád, které potěší milovníky jak mléčné, tak i hořké čokolády.

ORION TMAVÁ představuje spojení toho nejlepšího z hořké a mléčné čokolády, navíc s obsahem zdraví prospěšných antioxidantů – polyfenolů. Pokud tedy rádi mlsáte, teď můžete zdravěji. Kakaové boby, a tedy i kakao obsažené v hořké čokoládě, jsou přírodním a bohatým zdrojem antioxidantů. Ty svým účinkem pomáhají chránit naše tělo před působením volných radikálů a poškozováním buněk, které mohou vést až k chorobám, jako jsou srdeční onemocnění nebo ateroskleróza. Dostatečný přísun antioxidantů v naší stravě nám zajišťuje lepší ochranu před zmiňovanými chorobami a pomáhá také zpomalit proces stárnutí organismu. Pozitivně působí i při zvládání stresu. Jedním ze zdrojů antioxidantů může být právě ORION TMAVÁ.

Nový segment čokolády ORION TMAVÁ tvoří tři varianty, ze kterých si vybere každý:

ORION TMAVÁ s kousky kakaových bobů - kousky pražených a karamelizovaných kakaových bobů obsahují ještě více antioxidantů než samotná čokoláda a báječně křupou v ústech

ORION TMAVÁ s kousky ostružin – ostružiny jsou dalším přírodním zdrojem antioxidantů a zároveň výborně chutnají

ORION TMAVÁ – extra krémovou čokoládu si vychutnáte v její nejčistší podobě

Tabulkové čokolády ORION TMAVÁ naleznete v obchodech již nyní. Doporučená maloobchodní cena je 29,90 Kč.

Co jsou vlastně antioxidanty? Jaká je jejich funkce v organismu?

Na náš organismus zvenku, ale i zevnitř neustále útočí částice, které nazýváme volnými radikály. Tyto látky jsou vysoce reaktivní, jde vlastně o "neúplné" (nenasycené) molekuly, které jsou schopné přijmout vazebný elektron od jiné sloučeniny a tím jí poškodit, nebo i přeměnit. Tyto částice, odborně nazývané volné radikály, mohou díky svým schopnostem poškodit buňky, nebo napadat

a oslabit imunitní systém, vyvolávat celou řadu onemocnění. Dnes již víme, že volné radikály mohou být startovacím knoflíkem pro vznik rakoviny, zánětlivých onemocnění, aterosklerózy, nebo stárnutí atd. Volné radikály totiž nastartují velké řetězové reakce v organismu, jejichž výsledkem je neustálý vznik nových a nových volných radikálů. Díky tomu pak dochází k tak rozsáhlým poškozením organismu, že se již tělo nedokáže bránit a vypukne onemocnění. Poškození organizmu volnými radikály vyvolává celkové oslabení imunitního systému. Častěji se vyskytují typická infekční, bakteriální nebo plísňová onemocnění, zvyšuje se výskyt alergií. Průběh těchto onemocnění je navíc komplikovanější, často chronického charakteru, onemocnění se vracejí. Pro lepší představu si můžeme působení těchto volných radikálů ukázat na příkladu másla zapomenutého na delší dobu mimo chladničku. Kyslíkové radikály z okolního prostředí reagují s máslem, které oxiduje - žlukne. Podobně si můžeme představit i boj buněk našeho těla proti žluknutí způsobovaného volnými radikály, v kterém jsou jejich hlavní zbraní antioxidanty získané v potravě.

V průběhu života běžně dochází k situacím, kdy nelze zabránit vzniku většího množství volných radikálů než je obvyklé a než je organismus (antioxidační systém) schopen dostatečně rychle zlikvidovat ( stres, onemocnění, zkouškové období...). Důsledkem je různě rozsáhlé poškození, které se organismus pokouší opravit. Volné radikály vznikají i po intenzivní námaze například u sportovců, ale volné radikály naše tělo dokáže vytvořit i jako obranný mechanismus proti některým infekčním zdrojům. Dnes již existují klinické studie, které dokazují, že nedostatek antioxidantů urychluje vznik šedého zákalu, vznik zánětů, nádorů, řady plicních chorob, kožních chorob, neurodegenerativních chorob (např. Parkinsonova a Alzheimerova choroba), poruch imunity, podporují virové infekce, podílí se např. na revmatickém zánětu kloubů, působí mužskou neplodnost atd. Je známo, že například oxidovaný cholesterol je jednou z nejnebezpečnějších látek s ohledem na kornatění cév a vzniku aterosklerotických plátů v nich. Urychluje i postup stárnutí a s tím související onemocnění. Převaha volných radikálů nad antioxidanty se nazývá oxidační stres. Proto je v zájmu každého z nás, tyto vysoce agresivní molekuly (volné radikály) kontrolovat a odstraňovat. V tom Vám pomohou právě antioxidanty. Těch se vytvořilo během historického vývoje veliké množství. Je však si třeba uvědomit, že ne každý antioxidant dokáže odstranit každý volný radikál.

Mgr. Pavel Suchánek, odborník na výživu.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz