Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Móda pro volný čas: Co si obléká šarmantní dáma v ležérním stylu?

Móda pro volný čas: Co si obléká šarmantní dáma v ležérním stylu?

Redakce Babinet

(Použité obrázky jsou ukázky mód.trendů pro sezónu podzim/zima 2007/08)

Jedním z prapředků odívání pro volný čas byly domácí šaty. Šily se z prostých trvanlivých látek a dámy je nosily doma. Volným časem ovšem nebyly jen chvilky trávené v domácnosti, ale i sportovní aktivity, které se postupem let a staletí staly přirozenou součástí života. Před dvěma sty lety tak vznikla forma sportovního odívání zastoupená dámským jezdeckým úborem. V 19. století se pak objevilo sportovní oblečení, kdy dámy cvičily v halenkách, sukních, pláštích a kloboucích. Ve 20.letech minulého století se „sportovní oblečení“ od základu změnilo a praktické oblečení pro volný čas bylo konečně uznáno za přijatelné na veřejnosti. Objevily se pumpky, golfky, ale přes všechny typy kalhot se nosily krátké sukně. (V této i nastávající sezóně se tento prvek odívání v podobě kombinace s leggins stává IN). Ženy stále častěji nosily kalhoty nejen pro svůj oblíbený sport. Hlavní kořeny současného dámského ležérního stylu sahají do 50.let.

Typickým představitelem ležérní módy je dámský úplet zahrnující dlouhé vesty, pulovry, polokošile, roláky, dlouhé pletené kabátky.

Sportovně laděné kalhoty zvláště v dnešní módě nacházejí obrovskou šíři rozmanitých prvků včetně rozdílných délek. Počátkem 20.století se kalhoty stále více prosazovaly nejen jako sportovní oblečení, ale jako součást běžného dámského odívání. Módní záležitostí se staly až v 50. létech 20. století. Nejlepším příkladem oddechového odívání se stal u kalhot styl „capri“. Postupně se velmi výrazně kalhoty měnily od rozšířených od kolen dolů, styl Marlene Ditrich (velmi široké po celé délce), dále „mrkváče“ či dnes velmi moderní pants (úzké, přiléhavé kalhoty) až po kalhotové sukně, bermudy a šortky.

K oděvům pro volný čas neodmyslitelně dnes již patří džíny, které zahájily kariéru jako pracovní oděvy. Ty ve svém vývoji zaznamenaly širokou paletu rozdílných materiálových úprav. Současné módní trendy i trendy nadcházejících sezón ustupují od roztrhaných úprav, od vydřených švů.

Velmi moderní jsou i turecké kalhoty, které Evropě představily ve 14. století Maurky.

Součástí podzimních trendů 2007 je jezdecký oděv jako typický představitel odívání pro volný čas. Jezdecké kalhoty zvané rajtky se objevily v kolekcích již toto léto. K jezdeckému oděvu patří bílá košilová halenka, hedvábný šátek )nejtypičtějším představitelem je od módní značky Hermes), vypasované tvídové sako, přiléhavé kalhoty a vysoké boty.

Šála odívání pro volný čas je velmi široká, ale většina oděvů vychází z období 20.-50. let 20.století, kde módní návrháři hledali inspiraci pro své kolekce, pro své „vynálezy“. Čerpaly náměty u italských rybářů (kalhoty capri), námořníků (pruhovaná trika), anglické venkovské šlechty, španělských venkovanů i z tradičních alpských krojů. Také USA přispěly jednoduchými šaty, sukněmi, košilovými halenkami šité z přírodních materiálů (bavlna, hedvábí, vlna, kašmír, len). Dalším zdrojem inspirace byla sportovní móda studentů soukromých škol, obsahující blejzry, polokošile, mikiny s kapucí, džíny, šortky a tenisky, ale také ručně pletené svetry a opasky.

Vyznavačky sportovního, ležérního stylu by neměly zapomínat na zdravě opálený, upravený vzhled dokreslený jakoby větrem rozcuchanými vlasy!

Módní butik Otto Blanc odmění 3 z vás dámským šperkem od módních návrhářek. Jak odměnu získat? Sledujte jejich články na babinet.cz. Vždy na konci textu bude soutěžní otázka. Soutěžní otázky budou celkem tři. Správné odpovědi na všechny soutěžní otázky pak najednou zasílejte na souteze@babinet.cz

1.SOUTĚŽNÍ OTÁZKA:

Jaký druh oblečení rozumíme pod názvem TWINSET?

Nápovědu na soutěžní otázku najdete na webových stránkách www.ottoblanc.cz !

Pozor! Druhou soutěžní otázku najdete u dalšího dílu ZDE

Odměna za správnou odpověď:

První cena: dámský šperk od módních návrhářek v ceně 700Kč

Druhá cena: dámský šperk od módních návrhářek v ceně 600Kč

Třetí cena: dámský šperk od módních návrhářek v ceně 500Kč

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz