Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Cestování dětí s British Airways

Cestování dětí s British Airways

Redakce Babinet

Program British Airways Skyflyers nabízí služby, které zpříjemní a zjednoduší létání s dětmi

Skyflyers je služba pro cestující rodiny, která nabízí řadu výhod jak na zemi, tak během letu. Vizuálními nositeli služeb jsou animované postavičky Skyflyer Alpha a Skyflyer Bravo.

Ročně cestuje s British Airways milion a půl dětí, nejvíce dětí cestuje s leteckou společností v období prázdnin. Bez doprovodu dospělé osoby cestuje ročně sto padesát tisíc dětí. Společnost British Airways zaznamenává trvalý nárůst počtu rodin, které cestují ve vyšších cestovních třídách.

Podrobný popis služeb, které nabízí British Airways rodinám s dětmi, naleznou cestující na internetových stránkách ba.com. Návštěvníci internetových stránek se zde dozvědí o možnosti elektronického odbavení celé rodiny včetně vytištění palubní letenky z klidu domova či kanceláře. Internetové stránky ba.com poskytnou cestujícím podrobné informace také o cenách dětských letenek, o možnosti výběru sedadel pro děti, o výběru dětského menu či o tom, jak zpříjemnit čas dětem po dobu letu. Pro nejmenší cestující jsou na stránkách ba.com mimo jiné připraveny i online hry s postavičkami Skyflyers.

Cestování těhotných žen

British Airways umožňuje létání žen i ve vysokém stupni těhotenství. Od osmadvacátého týdne těhotenství požaduje letecká společnost po ženách lékařské potvrzení, že žena nemá žádné zdravotní komplikace, které by jí neumožňovaly leteckou přepravu.

Kdo s námi může letět

S British Airways mohou létat děti od osmačtyřiceti hodin po narození. Je však vhodné poradit se s odborníkem. MUDr. Věra Ševčíková, dětská lékařka, k možnosti létání malých dětí, uvedla: „Létání je běžná součást moderního života. Stále častěji létají malé děti, a to i děti mladší než 2 roky. Obecně lze říci, že létání dětem nezpůsobí žádné komplikace. Je však nutné rodiče upozornit, že každé dítě je jiné a je tedy vhodné konzultovat cestu letadlem, a to především u dálkových letů, s ošetřujícím lékařem. Ten zná vaše dítě ze zdravotního hlediska nejlépe.“

S British Airways mohou létat děti jak s doprovodem rodičů, tak i děti bez doprovodu, kterým je poskytnuta zvláštní služba British Airways nazvaná Skyflyer Solo.

Děti ve věku do dvou let mají i zvláštní cenu za svou letenku, a to obvykle 10 % z běžné ceny. Tyto děti nemají vlastní sedadlo. S jedním dítětem ve věku do dvou let by měl cestovat jeden dospělý. Od věku šesti měsíců může nemluvně sedět na svém vlastním sedadle, avšak v dětské autosedačce. Letí-li jeden dospělý s více dětmi ve věku od šesti měsíců do dvou let, je nutné, aby další dítě sedělo na samostatném místě v autosedačce. Využijí-li rodiče možnosti samostatného sedadla pro dítě s autosedačkou, je nutné použít autosedačku určenou i pro leteckou dopravu. Vhodný typ autosedačky je nutné včas konzultovat se společností British Airways. S více dětmi do věku šesti měsíců musí letět adekvátní počet dospělých tak, aby byla splněna podmínka British Airways, že jeden dospělý může mít na klíně po dobu letu jedno dítě.

Ceny letenek pro děti od dvou do jedenácti let dosahují 33 % ceny plné letenky, a to u dálkových letů, u evropských letů se týká toto cenové zvýhodnění letenek pro děti v business třídách.

Na dálkových letech mohou děti bez doprovodu cestovat od šesti let, u letů na krátkou vzdálenost mohou létat děti bez doprovodu již od pěti let věku. Od dvanácti do šestnácti let není již doprovod dětí ze strany British Airways povinný, rodiče si však tuto službu mohou objednat a k plné ceně letenky doplatit zvláštní příplatek.

Před odletem

Zvláště při cestování s dětmi je nutné získat před cestou všechny dostupné informace. Tyto informace naleznou cestující na internetové stránce ba.com. Při rezervaci letenky je potřeba uvést datum narození dětí tak, aby bylo možné uplatnit nárok na slevu a aby bylo možné objednat vhodný typ dětské sedačky, vhodné dětské menu apod.

Rodiny, které se chystají na cestu, mají možnost využít komfortní služby Manage My Booking. Přímo z domova si tak mohou provést rezervaci svého letu, zároveň mohou provést i rezervaci vhodných sedadel či oblíbeného jídla. Rodiny cestující s dětmi zajisté ocení, že děti mohou mít sedadlo u okna, a tím si zpříjemnit dobu letu. Prostřednictvím služby Manage My Booking je možno provádět i následné změny v rezervaci. Rezervaci na dětská sedadla a jídlo je nutné udělat minimálně dvacet čtyři hodin před odletem. British Airways doporučuje rodičům provést rezervaci dříve, protože na palubě letadel je omezený počet dětských sedadel.

Pro rodiny s dětmi – které ovšem nemají více než šest členů – je určena velmi komfortní služba, která jim bezesporu usnadní cestování: Na let se mohou přihlásit již z domova, a to prostřednictvím internetové stránky ba.com. Palubní vstupenky (Online Boarding Pass) si pak celá rodina může vytisknout na své domácí tiskárně. Z londýnského letiště Heathrow je k odletu také možné použít samoobslužných kiosků, které jsou dostupné v odletové hale.

Rodinám cestujícím s dětmi, případně dětem cestujícím samostatně, nabízí British Airways možnost přednostního odbavení, to znamená, že rodiny s dětmi, které nevyužili onlinových služeb ba.com mohou jít přednostně k odbavení do letadla a nemusí trávit čas s dětmi ve frontě.

Společnost British Airways umožňuje pasažérům vzít si menší kočárky až ke vstupu do letadla. Rodiče s dětmi mají při nastupování do letadla přednost, aby se mohli v klidu usadit, než bude letadlo připraveno k odletu. British Airways nabízí nadstandardní služby svým cestujícím i v oblasti přepravy zavazadel. Na všech letech mají možnost rodiče vzít dětem ve věku do dvou let jedno zavazadlo běžných rozměrů a kočárek. Děti starší dvou let mohou mít vždy stejný počet zavazadel jako dospělí, a to například v business třídě First a Club World tři zavazadla a v ekonomické třídě World a Euro Traveller jedno zavazadlo běžných rozměrů.

Na palubě

Sedadla

Na palubách British Airways jsou dětem do dvou let a do třinácti kilogramů nabízeny zvláštní sedačky, které jsou namontované v první řadě na kabině. Tyto sedačky malým dětem zpříjemňují let, během vzletu a během přistání však musí děti vždy sedět na klíně rodičům a musí být připoutány bezpečnostními pásy. Děti od šesti měsíců mohou využít autosedaček, které jsou certifikované pro použití v letecké dopravě.

Jídlo

Dětští pasažéři jsou obslouženy na palubách letadel přednostně. Rodiče tak mají možnost své děti v klidu nakrmit. Své menu dostanou rodiče poté, až si děti opět hrají. Dětská jídla, určená dětem od dvou do jedenácti let, představují součást nabídky na všech dálkových letech a krátkých letech nad jednu hodinu letu. Pokud si rodina zapomene objednat dětské jídlo předem nebo pokud dávají větší děti přednost stravě pro dospělé, má British Airways v nabídce na většině dálkových letů jídla vhodná pro celou rodinu. Na požádání zajistí British Airways také dětskou stravu vhodnou pro batolata, ale všem rodičům společnost doporučuje, aby si na cestu přinesli svoji značku dětské výživy, na kterou jsou jejich malé děti zvyklé. Dětská výživa je na palubách přímo ohřívána za pomoci palubního personálu.

British Airways nabízí dětem zvláštní cestovní balíčky „Skyflyers“ na letech, které jsou delší než tři hodiny a zahrnují moderní batůžek na záda pro děti od tří do pěti let a tašku přes rameno pro děti od šesti do dvanácti let. Každý batůžek obsahuje zajímavé dětské hry, hračky, obrázkové knížky, elektronické hry a obrázkové karty. Na mezinárodních letech, které jsou delší než jednu hodinu, dostanou děti jako dárek jeden z předmětů obsažených v batůžku „Skyflyer“.

Na palubě letadel společnosti British Airways mohou děti dostat i dětský palubní deník, který byl poprvé představen v šedesátých letech. Stojí 1 britskou libru a děti si do něj mohou zapisovat datum i číslo letu. Kapitán letadla se dětem do deníku vždy podepíše na důkaz tohoto, že opravdu daným letem letěly.

Na dálkových letech je součástí služeb pro děti i dětských televizní kanál, který nabízí nejnovější dětské seriály. V cestovních třídách World Traveller Plus, Club World a v kabinách FIRST je nabízena celá řada her, které si děti mohou zahrát na herních konzolích. Jedná se například o hry „Tic-Tac-Toe“ nebo „Twins Café“.

Během letu je také nutné dbát na zdraví dětí. Stejně jako u dospělých, je nutné nezapomínat na dostatek pohybu během dlouhých letů a na správné stravování. Je nutné jíst lehčí typ stravy a dodržovat pitný režim tak, aby nedošlo k případné dehydrataci citlivého dětského organizmu. Po přistání i před odletem je jak u dospělých, tak i u dětí nutné věnovat dostatek času odpočinku a po přistání počítat s určitým časem k regeneraci organizmu. To platí zvláště u dálkových letů, kdy děti během letu překonaly i několik časových pásem.

Děti letící bez doprovodu rodičů – Skyflyer Solo

Skyflyer Solo je služba, v rámci které společnost British Airways pečuje o Vaše dítě během celé cesty, a to včetně odbavovacího procesu a příletových formalit v cílové destinaci.

Se společností British Airways mohou létat bez doprovodu i děti, kterým bylo teprve pět let, ovšem jen v případě, že se jedná o let bez přestupu. Pokud by cesta zahrnovala alespoň jeden přestup, je nutné, aby věk dítěte, které cestuje samo, byl nejméně šest let.

Pokud je dítěti méně než dvanáct let, musí jej na cestě doprovázet osoba starší šestnácti let. Může se jednat o rodinného příslušníka, nebo jinou určenou osobu. Pokud tomu tak není, cestuje jako nedoprovázené dítě s asistencí letecké společnosti.

Rezervaci služby Skyflyer Solo je nutné provést nejpozději čtyřicet osm hodin před odletem.

Zájem o využití služby Skyflyer Solo je třeba uvést již v době rezervace letenky. Pokud si letenku rezervujete přímo u British Airways, nebo využíváte služeb cestovní kanceláře, nezapomeňte vzít s sebou pas cestujícího dítěte. Vzhledem ke speciálním službám, které British Airways nabízí samostatně letícím dětem, nelze využít online služeb běžně dostupných na ba.com.

Cena letenky pro samostatně letící dítě závisí na destinaci, kam chce letět. Konkrétní cenu je nutné získat od lokální kanceláře British Airways.

K cestování bez doprovodu je třeba, aby rodiče při odbavení odevzdali vyplněné a podepsané prohlášení. Formulář je k dispozici u British Airways nebo cestovních kanceláří.

Obsah formuláře:

Věk a datum narození dítěte

Jazyky, kterými Vaše dítě hovoří

Informace o případných alergiích nebo dalších potřebách dítěte

Jméno/adresa a telefonní číslo osoby, která bude dítě předávat do péče společnosti a jméno/ adresa a telefonní číslo osoby, která si od British Airways dítě převezme v cílové destinaci, nebo jméno letecké společnosti, pokud bude dítě pokračovat dále transferem.

Kontaktní číslo osob (rodičů, nebo opatrovníka), na kterém jsou k zastižení, a to jak na odletovém letišti, tak v cílové destinaci.Tento údaj je velmi důležitý, pokud by mělo dojít k nějaké změně časového harmonogramu letu.

Před rezervací letenky si ověřte, zda má Vaše dítě v pase potřebná vstupní visa a zda jsou splněny všechny formální náležitosti.

Děti bez doprovodu na letišti

Na většině velkých letišť najdete pro děti cestující bez doprovodu zvlášť vyhrazené odbavovací místo.

Velmi důležitou skutečností je povinnost doprovázející osoby přijít s dítětem až k odbavovací přepážce a poté vyčkat na letišti až do odletu daného spoje. To nutné pro případ, že by se let z jakéhokoliv důvodu opozdil.

Při odbavování jsou doprovázející osoby vyzvány, aby předložily prohlášení, které musí být uložené v modré obálce s bílými a červenými pruhy. V prohlášení musí být napsáno, kdo bude dítě vyzvedávat v cílové destinaci. British Airways bude také požadovat kontaktní informace, to pro případ, že by se plánované lety měnily.

Člen personálu společnosti British Airways se bude dítěti věnovat po celou dobu cesty až do doby, než je převezme určená dospělá osoba, nebo po převzetí dítěte další leteckou společností, pokud by dítě v cestě pokračovalo s jinou leteckou společností. Je velmi nutné vědět přesně, kdo si dítě převezme. Pro děti jsou na letišti London Heathrow a Gatwick určeny zvláštní salonky.

Děti bez doprovodu na palubě letadla

Palubní personál o dítě pečuje po dobu celého letu. V případě, že na palubě při dálkových letech cestuje více nezletilých osob, je přítomen doprovod, který vypomáhá posádce letadla s péčí o děti.

Děti bez doprovodu po příletu

Pozemní personál bude doprovázet dítě od letadla přes všechny příletové formality až do doby, než se setkají s osobou, která je určená k tomu, aby si dítě převzala, nebo do chvíle, kdy si dítě, při transferovém letu, převezme zaměstnanec příslušné letecké společnosti.

Pokud se osoba zodpovědná za převzetí dítěte opozdí, je velmi důležité, aby nás o této skutečnosti informovala, protože na některých letištích se letadlo zdržuje jen po velmi omezenou dobu.

Pro společnost British Airways je bezpečnost dětí tím nejdůležitějším aspektem celého cestování. Proto je nutné, aby osoba pověřená vyzvednutím dítěte v cílové destinaci měla úřední doklad totožnosti, který bude zaměstnanci British Airways kontrolován.

Cena služeb

Na službu Skyflyer Solo se vztahují obvyklé ceny letenek, připočítává se jen poplatek za dohled nad dítětem. Tento poplatek činí za jednu cestu 50 amerických dolarů, tedy zhruba 32 britských liber.

Poznámky:

• Tuto službu není možné si objednat na našich webových stránkách. Cestující musí kontaktovat pobočku společnosti British Airways, nebo cestovní kancelář, pokud mají zájem o objednávku této služby.

• Pokud si přeje využít služby Skyflyer Solo, žádáme cestující, aby rezervaci učinili minimálně čtyřicet osm hodin před odletem.

• Společnost British Airways nepřijímá požadavky na asistenční služby pro děti ve věku od dvanácti do osmnácti let, pokud si o tuto službu zvlášť zákazník nepožádá a nezaplatí poplatek služby Skyflyer Solo, a to v době rezervace letenky.

• Lety s nočním mezipřistáním a lety kde transfer trvá déle než čtyři hodiny, tuto službu nenabízejí.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz