Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Existují vůbec ideální sousedé? Ideály máme, realita ale bývá jiná, říká psycholožka

Existují vůbec ideální sousedé? Ideály máme, realita ale bývá jiná, říká psycholožka

15.4.2024 - redakce Babinet.cz

Ideální soused je ochotný, milý, který vás pozdraví, neruší vás hlukem, neslídí, čas od času si s vámi promluví a pomůže vám.  Respektuje vaše soukromí. A také vás nepomlouvá, nezávidí a neškodí vám. Sousedskou výpomocí se myslí třeba vybírání pošty či zalévání květin během vaší dovolené.

Realita je ale jiná. "Sice se zdravíme a chováme se přátelsky, ale vzájemná sousedská výpomoc u nás ve skutečnosti příliš nefunguje," říká Jana Wolfová, odbornice na hypotéky. To nás vnitřně docela mrzí, ale stále si vzájemně nedůvěřujeme natolik, abychom si například během dovolené předali klíče.

foto / Freepik

Sousedka s koláčem na návštěvu nepřijde

Americký model, kdy vám hned po nastěhování sousedka přinese upečený koláč a nabídne radu či pomoc, u nás moc nefunguje. Děje se tak v minimálních případech.

"Někteří by se i rádi seznámili, ale mají obavu, že svou snahou budou nové sousedy obtěžovat," říká psycholožka Marta Boučková.

Seznámení však vetšina z nás ponechává náhodě. Takovou náhodou bývá domovní schůze, setkání v obchodě či na chodbě. Sousedé se seznámí také prostřednictvím dětí nebo domácích mazlíčků. Občas se ale seznámí také až při řešení nějakého problému či konfliktu.

Nejvíce nás ovlivňují nejbližší sousedé, tedy ti z našeho patra, nebo, v případě rodinného domu, z přímo sousedících domů.

Nesnášíme hluk, ale bojíme se problém řešit

V zásadě však konstatujeme, že jsme se sousedy spokojeni. Na druhou stranu ale přiznáváme, že se jich trochu obáváme, hlavně čerstvě po nastěhování. Nejvíce se bojíme toho, že budou nějakým způsobem omezovat náš klid a soukromí: tedy že nás budou obtěžovat hlukem. Nemáme rádi hlasitou hudbu, pravidelné večírky, hlasitý sex či zápach a přílišný zájem o druhé.

"Nicméně problém nás je, že když nám něco vadí, často to neumíme řešit. Raději hlučné sousedy tiše nenávidí, než aby za nimi zašli a promluvili si s nimi. Když ale pak nastane otevřený konflikt, jdeme do extrémů," doplňuje Marta Boučková.

Průzkum agentury TNS Aisa dokonce odhalil, že se téměř každý desátý z nás stěhuje právě kvůli nesnesitelným sousedům. Při výběru nového bydlení však otázku, kdo že to bude bydlet vedle, opět odsune do pozadí.

Čeká vás tedy právě stěhování do nového, případně jste se nedávno přestěhovali a své sousedy zatím znáte sotva od vidění? „Nebojte se je oslovit a představit se jim,“ doporučuje Marta Boučková.

„Zároveň ale nečekejte, že všichni ve vašem okolí budou chápat sousedská práva a povinnosti stejně jako vy. Připravte se na to, že se budete muset naučit o podmínkách korektních sousedských vztahů mluvit, případně je i prosazovat. A nebojte se projevit nesouhlas, je to dobrý trénink k tomu, abyste se naučili vytyčit si hranici a dali najevo, že se ve všem shodnout nemusíte,“ dodává psycholožka.

 

zdroj: sociální psycholožka Marta Boučková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz