Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Namísto štěstí cítíte prázdnotu a smutek? Seznamte se s poprojektovou depresí

Namísto štěstí cítíte prázdnotu a smutek? Seznamte se s poprojektovou depresí

1.4.2024 - redakce Babinet.cz

Získali jste vytoužený titul, na který jste se tolik nadřeli. Semináře, přednášky, mnoho nocí probdělých nad učením ve zkouškovém období, stres ze samotných zkoušek a tohle několik let. Máte za sebou den „D“, jste vdaná paní a vše jste zvládla na jedničku. Máme po letech hotovo! Dům stojí, vše zařízené, hotové, vonící novotou. Milion úkonů, rozhodnutí, shánění a najednou nic nemusíte. 

I když se zdánlivě jedná o různé životní etapy, jedno mají společné. Jsou hotové, ukončené, dodělané. Teď máte cítit euforii, radost, úlevu a dokonce pocit štěstí, tak proč tomu tak není? Proč místo toho cítíte smutek a prázdnotu? Nejspíše jste se právě setkali s takzvanou poprojektovou depresí. Spadá pod tzv. situační deprese, které zahrnují příznaky deprese související se stresem. Nejde o uznávanou klinickou poruchu, ale o neformální termín používaný k popisu toho, co může být formálněji diagnostikováno jako typ poruchy přizpůsobení.

foto / Freepik

Mezi příznaky situační deprese patří:

  • Pocity nízké nálady a smutku
  • Plačtivost; časté záchvaty pláče
  • Beznadějnost
  • Špatné soustředění
  • Nedostatek motivace
  • Odstoupení od běžných činností

Jak tedy vyzrát na poprojektovou depresi? Někdo se s ní vypořádává například tím, že pokud právě dostavěl svůj domov snů, má potřebu ho neustále předělávat, různé části rekonstruovat, ale existují daleko jednodušší a méně nákladné způsoby, jak se s ní poprat:

Oslavte svůj úspěch

Něčeho jste dosáhli a to by nemělo zůstat bez povšimnutí. Udělejte si pořádnou oslavu s přáteli, vždyť získat titul, to je důvod k pořádnému mejdanu. Naplánujte si kolaudační párty, nebo si jednoduše rozdělejte šampaňské s partnerem a rozhlédněte se kolem sebe. Pokochejte se. Nebylo to snadné, ale vy jste to i tak dokázali.

Odpočiňte si

Byli jste teď zvyklí na adrenalin a stále cítíte jakýsi neklid a zároveň únavu z toho, že toho neděláte tolik jako dřív. Věnujte se teď sobě. Předtím, než se pustíte do plánování něčeho dalšího, je potřeba si oddechnout. Jinak budete za chvíli směřovat k syndromu vyhoření.

Prožívejte své emoce

Věci, které děláte, vás definují jako lidi a ty největší věci, které děláte, jsou vaší největší součástí. Když skončí, je přirozené, že se nyní cítíte smutní, zklamaní, dokonce deprimovaní. Na chvíli se zastavte a zkuste si tyto pocity procítit, uvolnit je. Není dobré je ignorovat. Stejně jako by se neměla ignorovat deprese. Pokud delší dobu neodezní, je na místě vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Zhodnoťte svůj projekt

V rámci uzdravení své duše si plně uvědomte, jak se cítíte. Proberte v duchu, co se vám povedlo, nepovedlo. Co byste příště udělali jinak. Jak na to jít třeba lépe. Jednoduše se ohlédněte za svým projektem.

Prozkoumejte své další zájmy

Máte teď ideální možnost a dostatek času na to, abyste si uvědomili své další koníčky a možnosti. Dobu jste strávili nad tímto projektem. Nyní se můžete vrhnout na věci, nad nimiž jste dlouhou dobu přemýšleli, ale nebyl na ně čas. Nebo oprašte své staré koníčky.

Naplánujte si nový projekt

Vaše ukončená etapa vám určitě něco dala, ale teď je čas jít dál. Zjistěte, čemu dalšímu se můžete věnovat. Možná vás organizování událostí nadchlo natolik, že se jím teď chcete živit. Nebo po dovolené máte chuť hned naplánovat další. Či teď chcete na chvíli ponechat adrenalin ze stavby za sebou a pustit se do psaní knihy. Jednoduše vyplňte svůj čas něčím novým a pro vás inspirujícím.

Vždy, když něco končí, dostaví se smutek. Ale jak se říká, když se jedny dveře zavřou, jiné se otevírají. Najděte nový smysl života, napřete svou energii do další etapy, která vám dá pocit, že žijete naplno a ikdyž budete zase cítit stres, zároveň to vrátí i ten chybějící adrenalin.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.marianne.cz/zivotni-styl/namisto-stesti-pocitujete-smutek-prazdnotu-seznamte-se-s-poprojektovou-depresi

https://cs.brain-development.net/10489673-an-overview-of-situational-depression

https://www.insidecor.cz/blog/dagmar-stepanova-po-dokonceni-kazde-realizace-citim-smutek/

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz