Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Rozdíly mezi ženským a mužským přátelstvím. Ženské je mnohem křehčí

Rozdíly mezi ženským a mužským přátelstvím. Ženské je mnohem křehčí

1.4.2024 - redakce Babinet.cz

Nejlépe se dá začít srovnání mezi přátelstvím mužů a žen klasickým příkladem. Váš přítel přijde domů ze svého srazu s kamarády, kdy hráli šipky, dali si pivko a vy se zeptáte, co je nového. Pravděpodobně se dozvíte to, že v podstatě nic a vlastně jen to, že se Honza rozvádí.

To z partnera vypadne jen tak mezi řečí a vy máte oči navrch hlavy a chcete vědět podrobnosti. Padají z vás otázky jedna za druhou. On někoho má? Jeho žena si někoho našla? Co se stalo? Proč? Ale váš partner nic z toho neví, protože to prostě nijak s kamarády nerozebírali. Přijali to jako fakt, možná k tomu poznamenali, že to je smůla, ale tím to haslo. Vy nevěříte vlastním uším, že to spolu neřešili.

foto / Freepik

Pokud se ale vrátíte vy ze srazu s kamarádkami, ani nečekáte, až se váš partner neprozřetelně zeptá, co je nového, a začnete ho zasypávat vším, co máte na srdci. „Představ si, Kamila se nechala ostříhat, ale moc jí to nesedne, ty delší vlasy byly lepší a k tomu si dnes oblékla moc těsné tričko, už na to podle mne nemá postavu. Jo a Soňa si našla nějakého mladšího kluka. Básnila o něm celý večer, ale stejně si myslím, že jim to dlouho nevydrží, tyhle věkové rozdíly jsou prostě moc, časem si nebudou mít o čem povídat. A málem bych zapomněla, Petru povýšili, ale podle toho, co říkala a jak se u toho tvářila, má něco se svým šéfem. Sice to neřekla, dělala s tím děsné tajnosti, ale něco v tom je.“ A takhle dál pokračuje výčet všeho, co jste za celý večer posbírala za informace. S největší pravděpodobností to vašeho partnera vůbec nezajímá, ani neví, že měla Kamila delší vlasy a Petru viděl jednou na vaší svatbě a tak si ji ani nepamatuje.

Přátelé jsou vlastně rodina, kterou si vybíráte sami. Spojují vás stejné názory, hodnoty nebo zájmy. Většinou platí, ačkoli i zde existují výjimky, že muži se nemusí vidět měsíce a pak navážou, kde přestali. Ženy mají potřebu vídat se častěji. Když spolu tráví večer kluci, hrají do rána na playstationu a nemají potřebu vykládat si o změnách v životě. Když spolu naopak tráví večer holky, celou noc si povídají. Ženy se potkávají, aby probraly novinky a svěřily se. Hodiny sdílí detaily ze života svého i svých blízkých, odhalují a rozebírají pocity a jejich hovory bývají velmi osobní. Funguje mezi nimi obrovské pouto. Muži se naopak raději potkávají, aby spolu něco podnikli a aby se společně bavili. Netouží řešit životní dramata a vztahy.

Ženské přátelství je mnohem křehčí, protože se se vším svěřují, naopak muži spolu jenom tráví volný čas a neřeší pocit sounáležitosti, tím pádem také navazují přátelství snadněji. Popichují se, vzájemně se vyzývají a poměřují. Klidně se pohádají jako koně, pošlou se do nejtemnějších míst, v nejhorším se, pokud jsou trochu pod parou, i poperou. Ale na jejich přátelství to nemívá velký vliv, někdy ho to dokonce posílí. A zásadní pro ně je, že je s kamarádem sranda.

Ženy se sice naopak k sobě chovají slušněji, nešpičkují se a rozhodně se mezi sebou nervou, ale taky si ne vždy říkají nepříjemnou pravdu do očí, protože se nechtějí jedna druhé dotknout. Když ovšem dojde na řešení sporu, může přátelství ze dne na den skončit, protože drama se vyostří a je konec. A jako hlavní vlastnost své kamarádky by asi smysl pro humor neuvedly.

Blízká přátelství žen mají hodně co do činění s oxytocinem, hormonem lásky, který se uvolňuje během porodu a kojení. Studie prokázaly, že když je žena ve stresu, nemá jako muž jen volbu zaútočit či utéct. Ona si zároveň vyrobí oxytocin, který v ní vyvolá potřebu péče a podpory. Právě tento hormon stojí za tím, že ženy jsou jaksi přirozeně pečující a díky němu jsou jejich přátelské svazky založené na emoční blízkosti a propojení. Pokud se ale pravidelně nevídají nebo nekomunikují alespoň po telefonu, usoudí nakonec obě, že přátelství vyvanulo a jedna o druhou už nemá zájem. Nakonec si říkají bývalá kamarádka a zapomenou na sebe. Proto jsou mužská přátelství, ačkoli zdánlivě mělčí, mnohem méně křehká a víc vydrží. Stejně tak jim paradoxně prospívá to, že spolu muži nesdílejí všechny maličkosti ze svého života. Čím méně totiž toho o sobě vědí, tím méně potenciálních konfliktů vzniká. Ženy mají různá tajemství a z těch následně mohou pocházet zamotané vztahy, pocity zrady a zklamání. Oproti tomu přátelství mezi muži jsou více účelová. Muži si cení přátel, se kterými je pojí společná aktivita jako rekreační sport, kulečník nebo společný koníček. Necítí potřebu probírat spolu navzájem každý detail svého života, být neustále ve spojení a i když se nevidí několik let, pořád se považují za výborné kamarády.

Každopádně mít dobré přátele, kteří vás dokáží podpořit, i když nejste zrovna v nejlepší kondici a máte za sebou těžké životní období, je velká vzácnost a člověk by si toho měl vážit a o takové přátelství pečovat. Někdy se muži i ženy dostanou do splínu a i když každá skupina to bude s přáteli řešit po svém, ve finále to pomůže. Jedni si zajdou na jedno a zahrají si kulečník a kamaráda rozveselí vtipy a historkami z minulosti, které zažili. No a ženy si popláčí, vylijí si srdce a v utěšujícím objetí své kamarádky se jim uleví. Pak na rozdílech vůbec nezáleží, důležitý je výsledek a pocit, že se máte ve svém životě vždy o koho opřít.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.prozeny.cz/clanek/10-nejotravnejsich-temat-ktera-zeny-dovedou-rozebirat-stale-dokola-13067

https://www.prozeny.cz/clanek/jak-se-lisi-pratelstvi-zen-a-muzu-79795

https://www.vlasta.cz/clanek/v-cem-by-se-zeny-mely-inspirovat-u-muzskych-pratelstvi-zvlast-po-padesatce-20260.html

https://www.i60.cz/clanek/detail/18967/muzske-a-zenske-pratelstvi-je-v-nich-rozdil

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz