Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Díváte se bez svolení partnerovi do mobilu? Jak takovému nutkání odolat

Díváte se bez svolení partnerovi do mobilu? Jak takovému nutkání odolat

30.3.2024 - redakce Babinet.cz

Partner říká, že se zdrží v práci, jde s kamarády na pivo, jede na služební cestu. Když se takové informace hromadí moc často, sáhněte si do svědomí, nezačne ve vás hlodat ten pomyslný červík pochybností? Co je nejrychlejší způsob, jak si ověřit, zda se za vašimi zády neděje něco nekalého? Partnerův mobil! Tak a teď babo raď. Podívat se anebo se udržet a respektovat jeho soukromí?

Někdo ani na mžik nezapochybuje a někdo má nutkání si jeho tvrzení o pracovním nasazení přeci jen ověřit. Okolo 37% Čechů někdy projelo své partnerce či partnerovi mobil, přestože 78% z nich k tomu nemělo svolení. Vyplývá to z nového průzkumu Avastu, společnosti zabývající se kybernetickou bezpečností. Bezpečnostní ředitelka společnosti Jaya Baloo takové chování odsuzuje: „Žádná forma špehování není přijatelná a každý nevyžádaný přístup do zařízení je narušením soukromí.

foto / Freepik

Co lidi vede ke kontrolování telefonu? Jak se dá předpokládat, takový krok souvisí s důvěrou ve vztahu. „Prozkoumávání partnerova telefonu způsobuje jen další problémy. Podněcuje totiž tajemství, nedůvěru a mlčenlivost ve vztahu,“ říká terapeut Kurt Smith pro Huffington Post.

Psycholog a sexuální terapeut Shannon Chavez navíc vysvětluje, že kontrola telefonu partnera může být také spojena s otázkami kolem intimity a komunikace. Pokud partneři spolu otevřeně nemluví, problémy neřeší, vrůstá podezíravost a trápení. Špionáž se pak může zdát jako nejlehčí způsob než vyhrocený rozhovor.

„Je velmi tenká hranice mezi šmírováním a stalkingem. Lidé, kteří svým polovičkám prošli telefon, byli ve 27 procentech případů jen zvědaví. Dalších devět procent však chtělo vědět, kde se jejich partner či partnerka zrovna nachází, a dvě procenta respondentů chtěla svému partnerovi nebo partnerce nainstalovat do telefonu bez jejich vědomí aplikaci. Jsou to nízká čísla, ale obětem může takové chování způsobit závažné psychologické i fyzické újmy,“ vysvětluje Baloo negativní vliv takového jednání na partnery.

Někdo si může říci, že o nic nejde, tak se kouknu jen, jestli opravdu jede na služební cestu a udělám to jen jednou. Když tam nebude nic podezřelého, už to znovu neudělám. Ale dá se toto chování omluvit? Obecně řečeno, nedá. Jedná se každopádně o narušení svobody druhého člověka, které je navíc většinou stejně neproduktivní. Pokud totiž prozkoumáte obsah mobilu a nic nenajdete, budete cítit jako blázni, a pokud něco opravdu najdete, budete si pravděpodobně říkat, jestli nebyla jiná cesta, jak to zjistit. S tím souhlasí i doktor Chavez. „Je to invaze do soukromí a majetku. Pokud chcete zkontrolovat telefon bez souhlasu, jedná se o porušení komunikace a důvěry za účelem splnit své vlastní potřeby, což je navíc velmi sobecké.

Ale jak takovému nutkání odolat? Senior koučka a mentorka Hana Wolf z Pure Clinic Praha a Školy pro ženy doporučuje držet se tří zásadních bodů.

  • Nepodléhejte afektům

Pokud doopravdy máte pocit, že před vámi muž něco skrývá, tak se partnera otevřeně zeptejte. Důvěřujte své intuici a pozorně si všímejte jeho reakce. Pokud o nic nejde a vy si celou věc špatně vykládáte, muž udělá všechno pro to, aby vám situaci vysvětlil. Jeho rekce bude měkká, nevyjede po vás, protože mu na vás záleží,“ říká Hana Wolf s tím, že pokud však uhodíte hřebíček na hlavičku jen pouhým dotazem: „A kdo je ta žena?“, tak muž ztuhne a jeho reakce bude spíše obranná a impulzivní. „V tom případě zůstaňte ve střehu, důvěřujte sobě, svým pocitům a tomu, že pravda dřív či později vyjde na povrch – a to dřív, než se nadějete,“ dodává odbornice. On záletník nakonec chybu udělá sám.

  • Uchovejte si důstojnost

Zkuste se na situaci podívat z druhé strany a zeptejte se sami sebe, jak by vám bylo, kdyby se někdo hrabal v osobních věcech vám. Nic příjemného, že? Pokud máte tendenci šmejdit ve věcech vašeho partnera, pak to svědčí o tom, že si nejste jistá svou pozicí,“ objasňuje koučka s tím, že žárlivost a kontrola není nic jiného než převlečený strach, který nás dostává do nedůstojných situací. „Zkuste tedy jako první krok řešit svůj vztah sebe samé k sobě a zeptejte se, proč vlastně partnerovi nevěříte. Každý člověk má právo na své soukromí, tak je druhému neberte,“ prvotně radí Hana Wolf.

  • Kontrolujte hlavně samy sebe

Než se podíváte partnerovi do mobilu, zameťte si podle koučky nejdřív před vlastním prahem. „Je i u vás čisto? Nejsou ve vašem mobilu náhodou věci, které by se nemusely vašemu muži líbit? Například dvojsmyslná konverzace s kolegou, fotky neznámých mužů a podobně? V partnerství totiž krásně funguje zrcadlení, které se projevuje například tím, že podle sebe soudíte druhé,“ dál apeluje Hana Wolf s tím, že jestliže vy svému protějšku něco tajíte, velmi pravděpodobně si budete myslet, že i druhý schovává něco před vámi. A právě to vás svádí ke kontrole a mnohdy zbytečně.

Takže co z toho vyplývá? Pokud partnerovi věříte, do mobilu mu bez jeho svolení nepolezete. Jakmile si neumíte pomoci a slídíte každou chvíli, je něco špatně. Podle psychologů je jedním ze stěžejních pilířů vztahu důvěra, v momentě, kdy je narušena, pilíř se podemílá a vztah se pomalu bortí. A co si budeme nalhávat, nalomenou důvěru je opravdu těžké slepit. Navíc nejde jen o to, že vy nedůvěřujete partnerovi, ale také o tom, že on přestane důvěřovat vám. Nehledě na to, že kdo chce, vždycky si něco najde, pak stačí pár nezvykle dlouhých telefonátů od partnerovy sekretářky a žárlivá scéna je na cestě. A nakonec možná i rozchod. A svoje předsevzetí, že to uděláte pouze jednou, ať máte klid, je holý nesmysl. Jakmile jeho mobil prolustrujete jednou, stane se z toho závislost, protože co když je tam teď něco nového. Ruce do kapes, ublížíte tím nejvíc jen sami sobě.

A co vy, kontrolujete partnerův mobil? Podělte se s námi o vaše příběhy a zkušenosti.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://psychologickeclanky.cz/clanek/mit-vse-pod-kontrolou-aneb-slideni-v-partnerove-mobilu

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-nesmiruje-vas-nekdo-tretina-lidi-prochazi-svym-partnerum-telefon-203698

https://www.prozeny.cz/clanek/sos-tipy-jak-odolat-nutkani-kontrolovat-partneruv-mobil-8944

https://www.novinky.cz/clanek/zena-vztahy-a-sex-kontrola-partnerova-telefonu-zasah-do-soukromi-nebo-standard-40065961

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz