Babinet.cz  /  Recepty  /  Upečme si...  /  Velikonoce po francouzsku: ozvláštněte sváteční tabuli snadno a stylově

Velikonoce po francouzsku: ozvláštněte sváteční tabuli snadno a stylově

28.3.2024 - redakce Babinet.cz

Nudí vás tradiční velikonoční recepty bez nápadu, ale nechcete na poslední chvíli zkoušet tvořit složité cukrářské kreace bez zaručeného úspěchu? Inspirujte se Francií a ozvláštněte sváteční tabuli pod profesionálním vedením Terezy Pachtové, která je majitelkou a hlavní cukrářkou v brněnské patisserii Future Sailors Pastry.

Tereza si pro vás připravila jednoduchý recept na velikonoční variaci božského francouzského dezertu Mont Blanc, se kterým zaručeně okouzlíte každého hosta. Mezi velikonočními beránky a mazanci se stylová francouzská hnízda budou jistě vyjímat.

foto / se svolením Terezy Pachtové

Na velikonoční variaci klasického francouzského dezertu Mont Blanc budete potřebovat:

10 ks / příprava 1h 45 min + 2 h pečení

1) sněhový merinque:

80 g bílků

80 g cukr krystal

80 g cukr moučka

volitelně čokoládová vajíčka na dozdobení

2) kokosovo-smetanový krém:

120 g smetany ke šlehaní

20 g kokosového pyré

30 g mascarpone

3) krém z černého rybízu:

50 g pyré z černého rybízu

10 g cukr krystal

1 g pektin

4) kaštanový krém:

200 g kaštanového pyré

100 g kaštanového krému

30 g másla

Postup je jednoduchý, nejprve si připravíme 80 g bílků o pokojové teplotě, které za postupného přisypávání cukru krystal vyšleháme do smetanové konzistence. Vzniklý produkt doplníme prosypaným moučkovým cukrem a opatrně promícháváme. Hotová směs by měla mít lehce krémovou strukturu. Na předpřipravený plech pak vytvarujeme placičky o průměru cca 5 cm. V troubě předehřáté na 90 stupňů pečeme sněhové pusinky zhruba 1h 30 min (dle trouby). Až budou placičky hotové, půjdou snadno odlepit od pečícího papíru.

Během toho, co se bělavé placičky pečou, si připravíme pyré z černého rybízu. Ovocnou směs vložíme do hrnce a za stálého míchání zahříváme zhruba 1-2 minuty na rozpálené plotýnce. Postupně přisypeme cukr promíchaný s pektinem a krátce povaříme (cca 1 min). Hotovou směs necháme vychladnout. V mezičase se tak můžeme pustit do tvorby kaštanového a kokosovo-smetanového krému. U obou krémů nejprve smícháme všechny ingredience a poté je společně vyšleháme do jednotné máslové struktury. Jakmile jsou směsi vyšlehané, necháme je chvíli odpočívat a je hotovo.

Všechny části našeho dezertu jsou již připraveny. Můžeme se tedy pustit do kompletace velikonočního hnízdečka. Po obvodu pusinky naneseme rovnou špičkou kroužek z kokosového krému, čímž nám vznikne podklad dezertu, na který navrstvíme kaštanový krém tak, abychom kokosovou část kompletně zakryli. Uprostřed dezertu by nám tak měl zůstat drobný otvor, do kterého později dáme vychlazený krém z černého rybízu.

Na vrstvení kaštanového krému použijeme ideálně špičku s vícero drobnými otvory, můžeme však nanést také několik vrstev jednoduchých nepravidelných pásků, s čímž vám pomůže klasická rovná špička, kterou jsme používali již dříve. Pokud je hnízdečko se všemi krémy hotové, můžeme jej dozdobit čokoládovými vajíčky či sezónním ovocem.

zdroj: Future Sailors Pastry

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další recepty

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz