Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Po vzoru Iris Apfel: Inspirujte se ženou, která dokázala, že věk je skutečně jen číslo

Po vzoru Iris Apfel: Inspirujte se ženou, která dokázala, že věk je skutečně jen číslo

18.3.2024 - redakce Babinet.cz

Je to již pár týdnů, co zemřela úspěšná podnikatelka, interiérová designérka a módní ikona Iris Apfel. Kromě mnoha jiných úspěchů se jí podařilo dokázat, že věk je skutečně jen číslo a že zářit lze v jakémkoliv věku. Excentrická žena s nepřehlédnutelnou bílou kadeří, výraznými brýlemi, perfektním líčením a mohutnými doplňky. Taková byla Iris Apfel, která se proslavila především v 80. a 90. letech. V čem všem bychom se od ní mohli učit? 

Lásku k módě měla již od dětství

Iris byla dcerou židovských emigrantů z východní Evropy. Narodila se v roce 1921 a již od dětství jí to táhlo k výlohám vetešnictví a starožitnictví, kde si už jako mladá dívka s oblibou pořizovala šperky, brože a jiné ozdoby. Její sbírka se postupem let rozrůstala raketovou rychlostí, až byla v roce 2005 vystavena v newyorském Metropolitním muzeu. Jednalo se o expozici, která čítala ty nejvzácnější kousky, jako například úlovky Dior Haute Couture, které měla Apfel z blešího trhu, kalhoty Dolce & Gabbana z ještěrčí kůže nebo opasek se vzácným mexickým tyrkysem. Chybět nesměly ani starožitné šperky, kterými byla pověstná. 

Iris Apfel na Mezinárodním filmovém festivalu v Melbourne 2015 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0 Deed

Víc pro ni vždy bylo víc

Iris se díky svému nepříliš tradičnímu stylu stala poměrně brzy výraznou osobou newyorských kruhů. Jelikož měla dokonalý um najít ve vetešnictvích, bazarech a na tržištích ty nejcennější úlovky, byla uznávanou designérkou slavných a bohatých nejen v New Yorku. 

Celý život zastávala heslo, že víc je prostě víc. Nehleděla na to, co si o ní kdo myslí a snažila se tento názor šířit dál. Nikdy podle ní nejde o to, co nebo jakého návrháře nosíte, ale jak se při nošení cítíte. A právě osobní pocit pro ni byl mnohem důležitější než názory druhých. Což mimo jiné dokazoval i její výstřední vkus. Až příliš uhlazené, minimalistické a klasické věci rozhodně nikdy nebyly nic pro ni.

Nechtěla děti a v sedmdesáti se stala modelkou

Lišila se od davu snad ve všech směrech. A jinak tomu nebylo ani v osobním živote. Iris totiž odmítla mít děti. Což byl v padesátých letech víc než odvážný krok proti společenským konvencím. 

Kdysi se nechala slyšet: „Kvůli práci jsem potřebovala hodně cestovat a nechtěla jsem, aby mé děti vychovala chůva.“

A ačkoliv modelingová kariéra obvykle startuje v době dospívání, nebyla by to Iris, kdyby opět nešla proti proudu. A tak se v sedmdesáti stala modelkou. Oslovila ji tehdy s nabídkou velkého modelingového kontraktu uznává agentura IMG a ona ji přijala. Nikdy totiž nezkazila žádnou legraci, a navíc byla zkušenou byznysmenkou, takže si dobře uvědomovala, jaké přínosy to pro ni bude mít. 

Po vzoru Iris Apfel 

V dokumentu z roku 2015 otevřeně přiznala, že bujaré party nikdy nebyly nic pro ni. „Nešlo mi o to, jít se bavit na večírek. Nebylo to o tom, na něm být, nýbrž se pro něj obléknout,“ uvedla tehdy Iris. 

Iris Apfel byla zosobněním neotřelého vkusu a její fascinující persona by měla být inspirací pro všechny z nás. V jakékoliv životní situaci volila smysl pro humor jako lék na všechno. Pomáhal jí překonat i složitější období a byl jednou z vlastností, který ji vynesl na vrchol americké smetánky.  

Nebojácná, odhodlaná, usměvavá a svá. Taková byla Iris Apfel, ze které by si měla v tomto ohledu brát příklad každá žena, která o sobě stále ještě pochybuje!

napsala Dana Klementová

Zdroje:

https://www.vogue.com/sponsored/article/iris-apfel-has-a-centurys-worth-of-advice-on-how-to-define-your-own-style 

https://www.vogue.com/article/iris-apfel-tribute 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz