Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Jak po zimě vyprat a vyčistit kabáty i bundy

Jak po zimě vyprat a vyčistit kabáty i bundy

4.3.2024 - redakce Babinet.cz

Bez kvalitní bundy či kabátu se v zimě neobejde žádná žena ani muž. Jak je po zimní sezoně ideálně vyčistit, aby si co možná nejdéle zachovaly svůj původní vzhled a zároveň neztratily hřejivé vlastnosti? Připravili jsme si pro vás několik rad!

Důkladně prostudujte údaje na štítku

Jako vůbec první krok před praním zimního kabátu nebo bundy je nezbytné detailně prostudovat informace na štítku, který nejčastěji naleznete na vnitřní straně oděvu. Právě štítek vám nejlépe napoví, na jakou teplotu a program daný oděv prát. 

Jak po zimě vyprat a vyčistit kabáty i bundy

foto / Freepik

Během samotného čištění zcela zapomeňte na použití klasického pracího prášku. Na většinu materiálů, ze kterých jsou zimní bundy a kabáty ušity, je zapotřebí používat pouze vybrané prostředky mající schopnost udržet funkčnost látky, nezanášet membránu či neničit její prodyšnost. Mnohdy tyto speciální prostředky dokáží do určité míry umí obnovit voděodolnost oblečení. 

Pozor, vůbec největší škodu obvykle způsobí hned první praní, jelikož mnozí během něho nezmění obvyklou teplotu a prací program.

Perte šetrně a bez aviváže

Ještě před několika lety by se nikdo do praní bund nebo kabátů doma nepouštěl a automaticky to to byla práce pro čistírny. Dnes však již moderní pračky disponují speciálními programy, které si se zimním oblečením poradí opravdu snadno. 

Jak prát zimní bundy? Vždy je perte při šetrném programu a při maximální teplotě 40 °C. To vše za použití speciálních přípravků. Nikdy v tomto případě nepoužívejte aviváž. Právě ta totiž narušuje strukturu a pevnost vláken. 

Některé kousky, jako jsou například péřové bundy, doporučujeme vyprat ručně. Bundu jednoduše vložte do vany s vodou a speciálním čisticím přípravkem na peří. Nechte ji chvíli odmočit a následně ji jemně perte a máchejte. 

Objevila se na vaší bundě nějaká výraznější skvrna? Je vhodné ji před praním tzv. předčistit za pomoci pracího prostředku a lehkých krouživých pohybů zubního kartáčku. Buďte však maximálně opatrní. 

Jak sušit zimní bundy? 

Velká část zimních bund je nepromokavá, a tak běžný program ždímání a odstřeďování v pračce zcela postrádá význam. 

Nejlepší je pověsit vypranou bundu na věšák a nechat ji usušit. Vhodné je se sušit bundu při pokojové teplotě. Může to sice trvat i několik dnů, ale je to nejlepší řešení. 

Ovšem pokud máte péřovou bundu, ta vyžaduje ještě šetrnější údržbu. Po vytažení z pračky nebo vany z ní velmi jemně vymačkávejte přebytečnou vodu, položte ji na ručník, překryjte druhým ručníkem a jemně tlačte, abyste dostali pryč i zbylou vodu. Pak ji sušte ve vodorovné poloze po dobu pár dní, ať nedojde k narušení vnitřních struktur. Nezapomeňte ji zhruba pětkrát denně natřásat, aby v ní nevznikly chuchvalce peří, které časem mohou začít plesnivět. 

 

napsala Dana Klementová

Zdroj: https://www.soschic.cz/l/jak-vycistit-vyprat-a-pripravit-zimni-bundy-a-kabaty-na-sezonu/ 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz