Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Citové zneužívání i přehnané nároky. Nejen tak se narcis chová ve vztahu

Citové zneužívání i přehnané nároky. Nejen tak se narcis chová ve vztahu

1.3.2024 - redakce Babinet.cz

Určitě jste se už i vy setkali s člověkem, který k sebestřednosti neměl tak úplně daleko. To nekonečné vyprávění o sobě, skákání do řeči a ponižování vašich témat je sice také nepříjemné, ale ani zdaleka nejde o těžký stav. Skuteční narcisté trpí narcistní poruchou osobnosti a to je teprve extra šálek samolibé kávy.

Vztah s osobou, která trpí narcistní poruchou, není žádný med. I když se narcis vyznačuje citelnou přemírou sebelásky, na první pohled se to vůbec nemusí zdát. Bývá totiž zábavný, okouzlující a svým způsobem mimořádně charismatický. Velmi si věří a to jeho chování v počátcích vztahu činí o to atraktivnějším. Dřív, nebo později vás ale jeho chorobná touha po obdivu zničí. Pokud se tak i do vašeho vztahu propisují následující varovné příznaky, měli byste rychle zpozornět.

chování narcis

foto / Freepik

Přehnané nároky

Narcis si o sobě myslí, že je absolutně dokonalý a že nad něj není. Pochopitelně tak stoprocentní dokonalost vyžaduje i po svém partnerovi. Dosáhnout dokonalosti však není možné a to narcis nechápe. Chce po vás tak téměř nemožné a v podstatě nikdy nic v jeho očích neuděláte dostatečně dobře.

Citové zneužívání

Narcisté mají velmi silné tendence své parntery emocionálně zneužívat a vydírat. Takové chování se projevuje například přehnanou urážlivostí, manipulací, překrucováním situací nebo záměrným vyvoláváním negativních pocitů. S narcisem nemáte možnost vylíčit i svá stanoviska k danému problému. Je to on kdo rozhoduje, co jak bylo a bude.

Přetvářka a změny chování

Do narcise není těžké se absolutně zbláznit. Na začátku vztahu je přímo božský. Jeho přízeň je dechberoucí. Zajímá se o vás, chce všechno vědět, visí na každém vašem slově a snesl by vám modré z nebe. Jde však bohužel jen o masku, která brzy spadne a jeho chování se přetočí zcela naruby. Narcista pak přechází k nezájmu a k nepříjemné ignoraci.

Chybí jim empatie

Jde li o absenci empatie, jde zároveň většinou i o těžkou citovou újmu druhého partnera. Narcistním osobám totiž empatie, vcítění nebo ochota alespoň maličko se vžít do problémů partnera, zcela chybí. A to je ve vztahu obrovský problém, se kterým není možné dlouhodobě kvalitně fungovat. 

Přelétavost a nestabilita

Narcista má vždy dojem, že jinde je tráva zelenější. Současný partner těmto osobám brzy přestává vyhovovat, protože rychle ztrácí na dokonalosti. Partner narcis na svém protějšku vidí jen chyby, nedostatky a neocení vás, ať jste sebelepší. Narcis jednoduše není schopen si ani nejkladnějších vlastností druhého vážit. I proto má sklony k nevěrám a stále hledá někoho dokonalejšího.

Partnera se snaží měnit

Pro člověka s narcistní poruchou osobnosti nikdy nebudete dost dobří. A není to vaše chyba! Můžete se snažit sebevíc, ale pro takového partnera je to stále málo. Narcis toto všechno však nedělá kvůli tomu, abyste byli lepší verzí sebe sama. K takovému chování se uchyluje kvůli sobě. Projektuje si do svého protějšku mnohdy to, na co sám nemá. Tímto způsobem pomyslně rozšiřuje svou jedinečnost a snaží si tak posílit svou identitu.

Zahrává si s vašimi pocity

Narcisté si s lidmi ošklivě hrají. Hlavně pak s těmi, o kterých tvrdí, že je milují. Nemilují však doopravdy nikoho. Jakmile zavětří jakýkoliv osobní profit, jdou do akce. Takovým osobám je úplně jedno, jak moc špinavá hra s vašimi pocity bude. Na citové ublížení narcis absolutně nehledí.

Partnera se snaží izolovat

Narcis má mnoho podobných rysů jako ryzí manipulátor. Jedním z nich je i snaha o izolaci. Týrající narcistní osoba touží po permanentním obdivu, po neustálých pochvalách a po bezbřehé oddanosti. Chce být středobodem vesmíru a jen kolem něj se točí svět. Jakmile tak jen trochu partner soustředí svou pozornost na někoho jiného, narcis zasáhne a snaží se člověka izolovat.

Vztah s ním je vyčerpávající

Pokud narcise máme jen ve svém okolí, jsme ještě ve výhodné pozici. Můžeme s ním jednoduše kdykoliv přerušit kontakt a dál se jeho veličenstvem nemusíme zabývat. Když jste ale s narcistní osobou ve vztahu, nepopsatelně vás vyždímá. Dožaduje se maximální pozornosti i v dobách, kdy se musíte věnovat něčemu jinému. A to žádný člověk, toužící po normálním vztahu, není schopen dlouho vydržet.

 

napsala Bára Klímová

zdroj: https://awarenessact.com/9-things-a-narcissist-will-always-do-in-relationships/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz