Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Black tie, Smart casual aneb Nejdůležitější typy dámského dress code

Black tie, Smart casual aneb Nejdůležitější typy dámského dress code

28.2.2024 - redakce Babinet.cz

White tie, black tie, business casual či business formal. S těmito pojmy se zřejmě setkala již většina z nás. Rozpoznat, co ovšem tyto typy dress codu představují, bývá složitější.

Připravili jsme si proto pro pás popisy těch nejdůležitějších dress codu, se kterými se můžete v osobním i pracovním životě běžně setkat

typy dámského dress code

foto / Pexels

  • White tie
  • Black tie
  • Business formal
  • Business casual
  • Smart casual
  • Casual

White tie

White tie je ten vůbec nejformálnější dress code. Setkat se s ním můžete při výjimečných společenských událostech, jako jsou například galavečery, plesy v opeře nebo státní události. 

Ženy by měly volit dlouhé večerní šaty, které mohou být i značně honosné. Vše by pak mělo být doplněno luxusními šperky nebo večerními rukavicemi. Stejně elegantní a okázalý by měl být také make-up a účes. 

Black tie

Black tie je stále velmi formální dress code, ale nemá tak přísná pravidla jako výše zmiňovaný white tie. Black tie je vhodný pro významné události, večírky, svatby a různé slavnostní ceremoniály.  Ženy by v případě tohoto dress codu měly ideálně sáhnout po dlouhých večerních šatech v tmavých barvách, botách na podpatku s uzavřenou špičkou a elegantním psaníčku. Luxusní šperky, perfektní účes i make-up by i v tomto případě měli být samozřejmostí. 

fotografie: Freepik

Business formal

S business formal se nejčastěji můžeme setkat u profesí, jako jsou právníci, finanční poradci, či obchodníci. Pro ty je takové oblečení denní záležitostí. V tomto případě mohou dámy volit mezi sukní, šaty, kalhoty nebo kostýmkem. Vše by ovšem mělo být spíše konzervativní v tmavších barvách. V létě je pa možné zvolit trochu světlejší odstíny, ale ne nic divokého. 

Business casual

Business casual lze popsat také jako méně formální business formal. Oblečení by mělo být elegantní, ale nemusí být nutně tak moc formální

Smart casual

Smart casual představuje elegantní, ale neformální dress code vhodný na večeři či pro konkrétní typy profesí. Bez obav si v tomto případě vystačíte s moderními šaty, sukní, či overalem. Chybu neuděláte ani s černými kalhotami a košilí či halenkou. 

Casual

Jdete-li na akci a na pozvánce stojí dress code casual, může být úplně v klidu. Tento styl totiž představuje neformální volnočasové oblečení, které si běžně oblékáme každý den. Lze sem zařadit trička, džíny, sukně, šaty i kraťasy. 

napsala Dana Klementová

Zdroj informací: Kniha Průvodce stylem pro ženy (Dagmar Vorwerková) 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz