Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Pokojové rostliny a mikroklima. Které si pořídit, když máte doma suchý nebo vlhký vzduch

Pokojové rostliny a mikroklima. Které si pořídit, když máte doma suchý nebo vlhký vzduch

27.2.2024 - redakce Babinet.cz

Podle odborníků má vzdušná vlhkost významný vliv nejen na kvalitu bydlení, ale také na lidské zdraví. Přílišné vytápění bez větrání může způsobovat v domácnosti suchý vzduch, který bývá příčinou některých onemocnění dýchacích cest, chronické rýmy nebo pálení očí. Dlouhodobá vysoká vlhkost vzduchu naopak způsobuje výskyt plísní, které mají vliv na rozvoj alergií, dýchacích obtíží nebo bolestí hlavy. „Odborníky doporučovaná vlhkost vzduchu by měla být mezi 40 a 60 % a není přitom těžké klima v místnostech pravidelně kontrolovat a do jisté míry jej také ovlivňovat,“ říká Ing. Vojtěch Ptáček, Ph.D., odborník Zahradního centra, podle kterého je jednou z mnoha možností pěstování pokojových rostlin. Právě ty mohou mít velký vliv na to, jaký vzduch doma dýcháte.

Pokojové rostliny a mikroklima suchý vlhký vzduch

foto / Unsplash

Vzdušnou vlhkost domácnosti ovlivňuje hned několik faktorů – od zmíněného vytápění přes počasí až k technickému stavu bytu či domu. Krátkodobě se na domácím klima podílí například vaření, sušení prádla uvnitř místnosti či nevětraná koupelna. Pokud vaše domácnost trpí suchým vzduchem, mohou vám pomoci difuzéry, zvlhčovače vzduchu či odpařovače na topení. Opačný problém, přílišná vlhkost, má o něco složitější řešení „V případě, že vlhkost přesahuje 60 %, je důležité zajistit v místnostech průvan tak, aby bytem proudil vzduch. Na trhu jsou také odvlhčovače vzduchu, které mohou v boji se špatným klima v domácnosti pomoci. Nezapomínejte také na správné topení a větrání,“ upozorňuje Ptáček, odborník Zahradního centra.

Pokud vás trápí jen mírné výkyvy vzdušné vlhkosti, což jednoduše zjistíte pomocí běžně dostupných vlhkoměrů, můžete vsadit na pokojové rostliny. „Jednoduchým a udržitelným řešením je pěstování vhodně zvolených „pokojovek“. Některé druhy pomáhají v bytě udržovat vyšší vlhkost, jiné nám pomáhají se jí naopak zbavit,“ vysvětluje Ptáček.

Suchý vzduch: Monstera, filodendron nebo dracena

Během zimních měsíců je v českých domácnostech větším problémem suchý vzduch. Přestože je optimální 40 až 60% vlhkost, setkáváme se kvůli přetápění běžně s vlhkostí kolem pouhých
20 %. „Řešením jsou takové rostliny, které odpařují vysoké množství vody a účinně tak pomáhají zvlhčovat vzduch v místnosti,“ doporučuje odborník Zahradního centra s tím, že pro takové rostliny je obzvlášť důležitá správná zálivka, zajištěná ideálně samozavlažovacími květníky, aby byl zajištěn dostatek vody. „Mezi takové rostliny, které mohou zlepšit prostředí se suchým vzduchem, patří především širokolisté rostliny, například monstery, filodendrony, fíkusy nebo draceny,“ dodává.

Vlhký vzduch: Kapradiny, břečťany či lopatkovec

Některé pokojové rostliny vzdušnou vlhkost naopak absorbují a mohou tak účinně měnit domácí mikroklima. „Pokud bojujete s vysokou vzdušnou vlhkostí nad 60 %, sáhněte po některé z kapradin nebo břečťanů. Přestože se má za to, že jsou kapradiny a břečťany venkovními rostlinami, ve vlhkém domácím prostředí, při dostatku světla a správné péči se jim bude u vás dařit,“ uzavírá Vojtěch Ptáček, odborník Zahradního centra, a doplňuje, že například lopatkovec, fitónie nebo areka vám doma udělají stejnou službu.

 

zdroj: Ing. Vojtěch Ptáček, Ph.D., odborník Zahradního centra Bauhaus

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz