Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  CPW jako metoda k efektivnějšímu nakupování aneb Jak vypočítat cenu za jedno nošení

CPW jako metoda k efektivnějšímu nakupování aneb Jak vypočítat cenu za jedno nošení

16.2.2024 - redakce Babinet.cz

Plná skříň oblečení a vy stále nemáte co na sebe, i když jste za poslední nákupy utratila celou výplatu? Aneb stát se ze shopaholica módním guru není zas tak složité. Řešení přináší metoda CPW. Jednoduché počítání ceny za jedno nošení vám ušetří nemalé peníze a zajistí, že budete mít v šatníku jen oblečení, které skutečně unosíte. 

CPW: Jednoduchá matematika nakupování

CPW (Cost Per Wear) představuje jednoduchou rovnici, díky které zjistíte, na kolik vás daný kousek vyjde v rámci jednoho nošení. Je to snadné. Pokud si například koupíte trenčkot za 2 590 Kč a budete ho nosit celé jaro (zhruba 70 dní), cena za jedno nošení vás vyjde na 37 Kč. Naopak plesové šaty ve slevě za 1 700 Kč, které si oblečete sotva dvakrát, vás budou stát 850 Kč za jedno nošení.

CPW metoda k efektivnější nakupování

ilustrační foto / Freepik

Je tedy zřejmé, že čím je finální číslo nižší, tím výhodnější nákup je. CPW metoda vás naučí, že slevy jsou v tomto směru mnohdy zavádějící. I když si totiž pořídíte kousek v 50% slevě, ve finále se vám vůbec nevyplatí, jestliže si ho na sebe vezmete třikrát.

Kvalita versus kvantita

Dále je důležité brát ohled i na univerzálnost nového kousku. Tedy zda je esteticky kompatibilní se zbytkem vašeho šatníku. 

Stejně tak nepřehlížejte ani kvalitu materiálů a provedení. Spíš než umělá vlákna, jako je polyester, akryl nebo nylon, doporučujeme dávat přednost přírodním vláknům – vlně, bavlně, hedvábí nebo lnu. Jejich pořizovací cena je vyšší, ale vyplatí se. Nejenže jsou přírodní vlákna komfortnější a prodyšnější, ale navíc také pomáhají lépe regulovat tělesnou teplotu. Umělá vlákna mají mimoto tendenci rychleji stárnout, snadno ztrácí barvu i texturu a v šatníku vám příliš dlouho nevydrží.

CPW jako cesta ke kapsulovému šatníku

Jakmile si metodu CPW osvojíte, zaměříte se hlavně na dlouhodobě výhodné nákupy a tak si vytříbíte i svůj osobní styl. Je pravděpodobné, že si časem dokonce vybudujete kapsulový šatník. Ten vám bude sloužit dlouhá léta, aniž byste s každou sezonou musela pořizovat nové kousky. Budete umět vyselektovat opravdu výhodné kusy, aniž by vás zlákaly „výhodné“ slevy. Není pochyb o tom, že investice do kvalitních kousků, které vám vydrží několik let, je opravdu výhodná.

 

napsala Dana Klementová

Zdroj: https://zdravetricko.cz/blogs/blog-o-udrzitelne-mode-a-zivote/cpw-cena-za-jedno-noseni 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz