Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Gaslighting: neviditelné domácí násilí, které zraňuje duši. Jak se mu bránit?

Gaslighting: neviditelné domácí násilí, které zraňuje duši. Jak se mu bránit?

10.2.2024 - redakce Babinet.cz

Domácí násilí je již dlouho ve společnosti zažitým pojmem. Většina lidí si pod ním představí fyzické násilí, ze kterého si oběť odnáší modřiny, pohmožděniny a návštěvy pohotovosti. O to hůře se dokazuje a vysvětluje domácí násilí, které je založeno na psychickém týrání a manipulaci. Zlomenou ruku můžete ukázat, modřiny na obličeji jen těžko zamaskujete, ale zlomenou duši a pocit, že už nemůžete věřit sama sobě, to okolí na první pohled neodhalí.

Romantický název Gaslighting odkazující na tlumené plynové osvětlení ve skutečnosti pojmenovává jednu z nejzákeřnějších manipulátorských technik. Svůj název získal podle oscarového thrilleru z roku 1944 „Gaslight“ (Plynové lampy) kde hlavní roli hrála vynikající Ingrid Bergman. Muž se v něm snaží přesvědčit svou manželku, že se zbláznila a měla by se nechat zavřít do psychiatrické léčebny. Jedním ze způsobů, kterým se v ní snaží probudit iluzi šílenství, je stmívání plynových světel v jejich domě. Přičemž jí neustále tvrdí, že svit se ve skutečnosti vůbec nemění. Chce ji utvrdit v tom, že začíná bláznit. Cílem Gaslightingu je tedy přesvědčit oběť, že nemůže věřit tomu, co sama vidí a slyší a tím pádem ani věřit svému úsudku.

foto / Freepik

Samozřejmě, že tento druh týrání se táhne dlouho. Nejde někoho za pár dní přesvědčit, že je k ničemu a neschopný a v podstatě se nedokáže postarat ani sám o sebe.

„Vidíš na koberci ty drobky? Měli bychom častěji luxovat. Proč se tu válí to oblečení? Tys ho ještě nestihla uklidit? U mého šéfa doma je neustále naklizeno, jak to dělá jeho manželka? Vyzvedla jsi mi oblek z čistírny? Ne? Říkal jsem ti to nejméně třikrát! Ty opravdu nemáš v hlavě nic. Nic! A za to rozbité obočí Péti můžeš taky ty. Kdybys na něj dávala pozor, místo toho aby ses vykecávala s kamarádkama, nemuselo se to stát. Jsi prostě nemožná. A přitom jsi taková nebývala. Co se to s tebou děje? Měla by ses nad sebou zamyslet.“ Přesně tohle je zvyklá poslouchat oběť běžně doma.

Gaslighting byl jako psychologický fenomén poprvé popsán v šedesátých letech. Podle psychiatrů a psychologů jsou nejčastějšími gaslightery osoby s narcistickými a psychopatickými rysy, velmi často zároveň velmi inteligentní a charismatičtí jedinci, kterým se velmi těžko odolává. Nenechte se mýlit, že tato forma nátlaku a manipulace je pouze mezi partnery. Používají jej např. politici, manažeři vůči svým zaměstnancům, ale i někteří rodiče vůči svým dětem.

Jak se mu bránit?

Nehádejte se

Manipulátorovi se nesnažte nic vysvětlovat a přesvědčovat ho o své pravdě. Nemá to cenu, on přece ví, jak se věci doopravdy mají, jen se mu to nehodí přiznávat. Pouze se tak vystavujete riziku další manipulace.

Zaznamenávejte si

Všechno důležité si zaznamenávejte: pište si deník, pořizujte fotky, videa či nahrávky. A pokaždé, když budete mít pocit, že je něco jinak, jednoduše si to zkontrolujte.

Důvěřujte druhým

Určitě máte někoho blízkého, komu můžete věřit. Kamarádku, sestru, kohokoli z rodiny. Ptejte se jich na to, jak realitu vidí oni. Nejspíš vás ujistí v tom, co vidíte vy.

Věřte sobě

Pracujte na svém sebevědomí, klidně s pomocí odborníka. Protože sebedůvěra a správná sebeláska představují nejúčinnější zbraně proti jakékoliv manipulaci.

Jedním z nejhorších efektů psychické manipulace a gaslightingu je skutečnost, že oběti úplně ztratí povědomí o sobě a trvá roky, někdy i desetiletí, než přijdou na to, proč se ve svých vztazích cítí tak nešťastní. Často přitom stačí, aby získali dojem, že je někdo chápe, že jejich pocity jsou validní a stalo se to i jiným lidem. Ideální je tedy najít v sobě odvahu a hledat další lidi s podobnou zkušeností nebo radu odborníka, protože ten se již s podobnými případy setkal.

I po mnoha letech života s gaslighterem se dá odejít a vést plnohodnotný život. Jen si musíte včas uvědomit, že to, co se u vás doma děje, není v pořádku a vzbouřit se.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.prozeny.cz/clanek/gaslighting-nebezpecny-druh-manipulace-umite-se-branit-71489

https://www.heroine.cz/psychologie/4138-gaslighting-neviditelne-domaci-nasili-zbavi-obet-vule-se-branit

https://www.zeny.cz/vztahy-a-rodina/gaslighting-jako-manipulace-ve-vztahu-najednou-pochybujete-co-je-pravda-7355.html

https://www.elle.cz/mix/gaslightning-neboli-pliziva-manipulace-zjistete-zda-se-nedeje-i-vam

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz