Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Jak se připravit na pracovní pohovor: Vsaďte na aktivní přístup a dejte pozor na oblečení

Jak se připravit na pracovní pohovor: Vsaďte na aktivní přístup a dejte pozor na oblečení

8.2.2024 - redakce Babinet.cz

Pracovní pohovor může být klíčovým momentem nejen ve vaší kariéře, ale koneckonců také v životě. Není totiž náhoda, že se kvalita našeho bytí odvíjí také od toho, jak moc jsme, či nejsme spokojeni se svou profesní dráhou. Abyste tak na pohovoru zazářili a uspěli, není vůbec radno podceňovat čas před pohovorem. Ta správná a poctivá příprava vám pomůže získat sebedůvěru, díky níž poté dokážete přesvědčivě prezentovat své schopnosti a dovednosti. Jak se tedy co nejlépe připravit na tak důležitý krok?

Efektivní příprava na pracovní pohovor nevypovídá pouze o vašem aktivním přístupu, ale nese s sebou i mnoho jiných benefitů.  Pomůže vám získat potřebné a zdravé sebevědomí. Díky ní se také lépe popasujete s různými situacemi, které mohou během pohovoru nastat. Příprava sama o sobě podporuje váš pozitivní přístup a šance na úspěch se tím pádem rapidně zvyšuje. Pojďme se tak společně podívat na to, jak efektivně využít období mezi odezvou na váš životopis a samotným pohovorem.

foto / Freepik

Vyzbrojte se informacemi

Před pohovorem se pečlivě seznamte s firemní kulturou, hodnotami, filosofií a produkty nebo službami, které společnost nabízí. Nebude nic proti ničemu, když drobně prolustrujete také historii firmy. Zjistěte si rovněž informace o aktuálních projektech a cílech dané firmy. To vám pomůže lépe porozumět tomu, jakou roli byste mohli ve firmě hrát a jak byste mohli přispět k dosažení společných cílů.

Pátrejte po otázkách

Z vody se pochopitelně vaří špatně a výsledek je poměrně nemastný, neslaný. Zkuste si však i tak předem promyslet odpovědi na běžné otázky, které se na pracovním pohovoru často objevují. Například: "Proč si myslíte, že jste vhodným kandidátem pro tuto pozici?" nebo "Jaký je váš největší pracovní úspěch?". Mějte připravené konkrétní příklady a zkušenosti, které dokládají vaše schopnosti a dovednosti. Vzpomenete-li na již zmíněný aktivní přístup, můžete se do něj v souvislosti s možnými otázkami obout přímo ukázkově.

 • vyhledejte si nejčastější otázky kladené během pohovoru na internetu
 • udělejte si vlastní průzkum
 • zeptejte se přátel a známých, jaké otázky na pohovorech dostávali
 • pusťte si vzdělávací rozhovory s touto tématikou
 • zapátrejte v odborné literatuře
 • v dnešní době najdete i mnoho kurzů, které se přípravou na pracovní pohovory zabývají
 • využijte vlastních zkušeností z minulých pracovních pohovorů
 • díky různým platformám si můžete vyzkoušet virtuální pohovory nanečisto
 • analyzujte pracovní inzeráty. V nich vyčtete spoustu užitečných informací
 • pracujte i s možností etických otázek
 • pobuďte chvíli na diskusních fórech. Taková fóra vám umožní sdílet své zkušenosti, ptát se na rady a získávat podporu od ostatních lidí v podobné situaci

Trénink komunikace a prezentace

Zkuste si procvičit svou komunikaci a prezentaci před zrcadlem. Kurážnější jedinci se do takového nácviku mohou klidně pustit před partnerem či rodinou. Počítejte s otázkami na konto vašeho profesního životopisu a také na otázky týkající se vašich silných a slabých stránek. Pak už jen stačí mluvit, mluvit a mluvit. Trénujte a procvičujte si váš projev. Rychle poznáte, zda vaše tělo a hlasový projev působí sebejistě, či nikoliv.

Vhodné a pohodlné oblečení

Všichni víme, že na pracovní pohovor v žádném případě nesmíme přijít v teplákách a tričku, na kterém je ještě navíc skvěle poznat, že jste měli k obědu špagety. Na druhou stranu je však stejně nevhodné napasovat se do perfektně slušného oblečení, ve kterém se necítíte ani trošičku dobře. Nebudete ve své kůži a od toho se také bude odvíjet váš výkon. Zvolte tak oblečení vhodné pro pozici, o kterou se ucházíte, ale na lehkou váhu neberte ani vlastní komfort. Pokud si snad nejste jisti, volte spíše formálnější styl. Dobře zvolené oblečení vám dodá sebedůvěru a bude na první pohled znát, že pracovní pohovor berete vážně.

Dotazy pro zaměstnavatele

Při pracovním pohovoru nejsou důležité pouze otázky na vaši adresu. Stejnou váhu mají také dotazy, které na případného zaměstnavatele máte vy. Takové otázky si promyslete předem a máte-li časovou rezervu, pořádně na nich zapracujte. Postupně vyfiltrujete ty méně konstruktivní a zůstanou vám ty nosné. Když poté u pohovoru dotazy položíte, nejenže zjistíte informace, po kterých lačníte. Ale také tím ukážete zájem o firmu a pozici. Můžete se zeptat například na strukturu týmu, pracovní prostředí nebo možnosti profesního rozvoje.

Pozitivní mysl a sebejistota

Neponechávejte nic náhodě a před samotným pohovorem si dejte pořádný dostatek času. V den D si pak najděte chvilku na relaxaci a zaměřte se na pozitivní myšlení. Uvědomte si své dosavadní úspěchy a připomeňte si své silné stránky. Myslete na pracovní pohovor jako na příležitost, nikoli na stresující událost. Co horšího, než to, že vás nepřijmou, se vám může stát? Neházejte tak vůbec flintu do žita a věřte si.

 

napsala Bára Klímová

zdroje:

https://www.kb.cz/cs/obcane/kb-radce/zivotni-situace/prvni-prace-7-tipu-jak-se-pripravit-na-pohovor

https://www.pohovor.cz/pracovni-pohovor/

https://hbr.org/2021/11/10-common-job-interview-questions-and-how-to-answer-them

https://hbr.org/2021/11/10-common-job-interview-questions-and-how-to-answer-them

https://www.themuse.com/advice/the-ultimate-interview-guide-30-prep-tips-for-job-interview-success

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz