Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Toxický vztah a jeho projevy: Neustálá kontrola i neochota komunikovat

Toxický vztah a jeho projevy: Neustálá kontrola i neochota komunikovat

3.2.2024 - redakce Babinet.cz

Udržovat funkční vztahy je občas obtížné pro každého z nás. Můžeme se dokonce snažit sebevíc, ale sem tam se do vztahů stejně nějaké ty mraky přiženou. A je to tak naprosto v pořádku, nejde o nic nenormálního. Naopak. Toxické vztahy se vyznačují zcela jinými a mnohem nepříjemnějšími specifiky.

fotografie: Freepik

Co je toxický vztah

Takové toxické soužití může mít mnoho podob. O to je toxický vztah nebezpečnější. Nemusíme, a většinou tomu tak skutečně je, jej ihned rozpoznat. Dlouho máme pocit, že jde jen o klasické problémy a toxicitu vztahu popíráme. To vše ve jménu lásky a náklonnosti. Než se však nadějeme, naše duše je zklíčená a šrámy příliš hluboké.

Zjednodušeně se dá říct, že toxický vztah je ten, ve kterém je něco dlouhodobě úplně špatně. Když žijeme s proutníkem, tak tam je problém jasný, evidentní a není proč si něco nalhávat. Toxicita může postupně nabývat ale i ve vztazích, kde to na první pohled není tolik vidět.

Partner z nás například může vysávat všechnu energii. Ponižuje nás ve společnosti nebo se nás nějakým způsobem snaží držet v šachu. To však ani zdaleka nejsou všechny projevy, díky kterým poznáte, že se pravděpodobně toxický vztah týká i vás.

Pozor na vyhodnocení

Je sice fajn umět si pojmenovat problém a postavit se mu, ale dejte si pozor na správné vyhodnocení situace. To, že vám partner nepochválí letní šaty a nerozumí si s vaší mámou, se určitě za toxický vztah považovat nedá. Měli byste být poctiví sami k sobě, rozbor a výsledek vztahu účelově nepřehánět a podívat se na problém střízlivým pohledem.

Pokud snad cítíte, že se ve vztahu skutečně něco dlouhodobě děje špatně, ale je to například příliš velké sousto, které neumíte vyřešit sami, můžete se vždycky obrátit na odborníka. Ani to není žádná ostuda. 

Projevy toxického vztahu

Prvním krokem k osvobození od toxického vztahu je jasná mysl. V momentě, kdy uznáte, že jde opravdu do tuhého, jste na dobré cestě. Pojďme se tak podívat na varovné signály, které vám mohou hodně napovědět.

Kalifornská odbornice na komunikaci a psychologii, Lillian Glassová (https://drlillianglass.com/dr-lillian-glass-communication-psychology-of-human-behavior-bio/), definuje toxický vztah jako „jakýkoli vztah mezi lidmi, kteří se navzájem nepodporují, kde dochází ke konfliktu, jeden se snaží ponižovat druhého, kde je konkurence, neúcta a nedostatek soudržnosti.“

Hra na přetahovanou

Toxický vztah působí jako hra na přetahování lanem, kterou nikdo nemůže vyhrát. Každý partner táhne toho druhého směrem, ve kterém mu není příjemně a neexistuje žádná zlatá střední cesta. V toxickém vztahu často jeden nebo oba partneři pracují na změně toho druhého, a ani jeden se nechce změnit. 

Nemožnost hádek

Hádky a neshody klasického rázu do vztahů patří. Je to pochopitelné, protože každý jsme jiný. Nejde ale tak úplně o hádky, jako spíše o schopnost a možnost projevit i nesouhlas. To v toxickém vztahu nejde. Jeden z partnerů se většinou uchýlí k neprolomitelnému mlčení nebo naopak k agresi.

Zahnívání

Nejen v partnerských vztazích je komunikace základem všeho. Problém, který komunikací nerozkryjeme a nevyřešíme, s námi bude pořád. Pro toxický vztah je toto zahnívání typické. V toxickém vztahu se nevracíme k hádkám, neřešíme problémy a vše zametáme pod koberec.

Kontrolní chování

Ovládání není normální. Není normální sledovat svého partnera a říkat mu, jak má vést svůj život. Ano, je dobré mít pravidla a hranice, ale pokud přebíráte chování rodičů, jste ve špatném vztahu. Stejně to platí i naopak. Ve zdravém vztahu není prostor pro kontrolu.

Posedlost

V poslední době jste si na Facebooku mohli všimnout opravdu zvláštního trendu, kdy muži jen tak pro legraci zveřejňují své „šílené“ přítelkyně. Ty se rozčílí poté, co jim 45 sekund partneři neodepíší. I když jsou příspěvky občas možná vtipné, znepokojivé jsou komentáře, kde většina komentuje stylem: „Haha, to jsem já!“

Takové reakce nemají se zdravým vztahem nic společného. Bez ohledu na to, zda je to vaše přítelkyně nebo váš přítel, váš manžel nebo manželka, ​​není normální být svým partnerem posedlý. 

Jakékoliv zneužívání

Je úplně jedno, jestli jde o zneužívání či týrání fyzického nebo emocionálního rázu. Špatné je obojí a do zdravého vztahu nepatří. Za toxické můžeme považovat i neustálé doufání, že se partner změní. Pokud však dochází k týrání, nezmění se.

Návykové látky

Pokud se u jednoho nebo dokonce u obou projevuje závislost na návykových látkách, vztah a věci v něm se mohou brzy ošklivě zvrtnout.

Jednostrannost

O toxickém vztahu, kde hlavní roli hraje jednostrannost, mluvíme v případě, kdy absolutně všechno stojí jen a pouze na jednom jediném člověku. Pokud dlouhodobě všechno ve vztahu táhne jen jeden, není to k vydržení.

Trumfování

Vztahy mají být o tom, že dva lidé spolupracují, pomáhají si a rostou společně jako tým. Ale když jeden nebo oba partneři začnou skórovat, vypočítávat a trumfovat, kdo co dělá pro toho druhého, není to zdravé. Nejen, že je to nezdravé, ale je to také naprosto toxické.

napsala Bára Klímová

zdroje: 

https://cestarelaxace.cz/toxicky-vztah/

https://www.novinky.cz/clanek/zena-vztahy-a-sex-tri-zasadni-znaky-ze-jste-v-toxickem-vztahu-ze-ktereho-je-treba-co-nejdrive-odejit-40428990

https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/toxicky-vztah-sebevedomi-terapeutka-koucka-lucie-zapotocka.A220915_143143_jpz-laska-sex_skld

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz