Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Složitosti vztahu matky s dcerou. Harmonie, žárlivost, soupeření i kamarádství

Složitosti vztahu matky s dcerou. Harmonie, žárlivost, soupeření i kamarádství

19.1.2024 - redakce Babinet.cz

V prvních letech života dítěte stačí k budování vztahu s matkou z určitého úhlu pohledu málo, ale to je pojem relativní. Být se svým dítětem a být se svým dítětem je zásadní rozdíl. Je potřeba se dítěti věnovat, rozšiřovat jeho obzory hrou, povídáním si, čtením a laskavým fyzickým kontaktem. To jsou základy, na kterých se bude dál vztah budovat.

foto / Freepik

Nestačí sedět s mobilem v ruce v místnosti a občas se mrknout, jestli se dítě neřítí ze židle, neleze do trouby a nesnaží se sáhnout na varnou desku, kde se vaří brambory. Pak se o pevných základech mluvit nedá. Co do dítěte v dětství „vložíte“, s tím potom dál budete pracovat.

Dnes půjde o specifickou vazbu matky a dcery. Vztah matky s dcerou má mnoho podob. Může být něžný, laskavý, kamarádský, spiklenecký, partnerský, ale také rozhádaný, nepochopený, žárlivý či bez vzájemného respektu. Obě, jak matka, tak i dcera, jsou obecně jako ženy emočně založené. Do vztahu se promítají emoce jak matky, tak i dcery a vše se často střídá. Dcery chtějí patřit do ženského světa a úkolem mámy je do něj citlivě uvést.

Puberta 

Kolem 13. roku věku přichází dospívání a puberta. Roztomilost malé holčičky se stírá a to se mnohdy neobejde bez problémů. V tomto období nastává mezi matkou a dcerou zvláštní komunikační šum, často jako by se neslyšely, nechápaly se. Obě mají pocit, že ta druhá mluví nějakou cizí řečí. Psychologové v tomto období doporučují, aby matky své dcery přijaly jako dospělé a daly jim určitou volnost, ale i zodpovědnost. Věřily v to, že vše, čím se jejich vztah budoval, se teď zúročí. Matka je pro dceru vzorem i inspirací. Podle matčina příkladu si dcera vytváří určitou představu o tom, jak bude v budoucnu chtít vést svůj vlastní život. Zda přijme či odmítne matčiny stereotypy a vzorce. Pravděpodobně se dcera později také stane matkou a vědomě či nevědomě bude předávat některé výchovné vzorce vlastním dětem. Nebo se naopak proti výchově ze strany vlastních rodičů zcela vyhraní a cíleně bude vychovávat vlastní děti naprosto odlišně. Nebo něco mezi tím. Proto matka musí mít jasnou představu o tom, jaký vztah chce se svou dcerou v budoucnu mít. Jestli chce být pro dceru rovnocennou partnerkou nebo bude vyžadovat autoritu matky.

Vaše dcera si musí sama vše prožít, nemůžete ji ochránit ani před zlomeným srdcem. V tu chvíli byste tu pro ni měla být připravena s pochopením, pohlazením nebo třeba jen mlčenlivou účastí a rozhodně vynechte větu „Já jsem ti to říkala!“. Myslete na to, že kritika se hlavně u dospívajících dětí velmi často obrátí proti vám. Dobrým výsledkem je, když vidíte, že se dcera o sebe dokáže postarat, ačkoli finančně je ještě závislá na rodičích. Pokud zvládá běžnou starost o domácnost, vyžehlí si, vypere, uvaří, zařídí si běžné věci, postará se o školu, ukazuje tím svou samostatnost a to posiluje její sebedůvěru.

Ne vždy je ale vše tak ideálně nastavené. Dcery krásných, úspěšných a společenských matek to mají náročnější, protože srovnání se nevyhnou. Jejich vztah pak může přerůst v konkurenční boj. Matčina povaha, jaké prožila sama dětství, způsob, jakým žije svůj život, s kým ho sdílí, jaká je její profese a jakého úspěchu dosáhla, to vše nás ovlivňuje a spoluutváří.

Každé vybočení matky z běžného průměru, ať směrem nahoru, nebo dolů, s sebou nese zvýšenou pozornost a kritičnost okolí,“ říká psycholožka Jana Gírová. „Mít krásnější a úspěšnější matku, než mají naši vrstevníci, nebo rovnou maminku veřejně známou, je pro nás v dětství a mládí stejně náročné jako mít mámu, která je finančně na dně, nemocná nebo méně schopná se prosadit než běžný průměr. Cokoli je výraznější a méně obvyklé, vzbuzuje reakce a provokuje. A dítě se s tím sveze,“ dodává. Taková dcera je pod drobnohledem a společnost ji posuzuje víc kriticky. Když si obarví vlasy na fialovo a začne nosit piercing dcera starostky, můžou tuto výstřednost matčini oponenti brát jako důkaz, že se v rodině nectí tradiční hodnoty. Když se na gymnázium nedostane z páté třídy dítě účetní z továrny na nábytek, nic se neděje. Když ale přijímačky zkazí dcera ředitelky, je z toho aféra selhávajícího blbečka, který „ani s touhle výhodou neuspěl“. Tím hůř, pokud si to myslí i její matka nebo oba rodiče. „Základní potřebou dítěte je, aby bylo chápáno a respektováno takové, jaké je. Tedy, i když je takzvaně zlé, ošklivé, zlobivé, nešikovné nebo se mu něco nepovede. Potřebuje vědět, že pocity, jako jsou smutek, zlost, zklamání nebo strach jsou sice nepříjemné pro ně i okolí, ale je v pořádku je prožívat,“ říká psycholožka Markéta Porkertová. „Děti potřebují vědět, že lásku mámy neztratí, ať se jim daří, nebo ne.“ dodává psycholožka. 

Vztah k mužům 

Ať si to matky uvědomují anebo ne, dcery od nich přijímají i to, jak komunikovat s muži a vnímat jejich roli v životě a v rodině. Neznamená to samozřejmě, že když jste rozvedená matka, vaši dceru čeká stejný scénář. Jde spíše o přístup. I pokud máte s muži špatné zkušenosti a nemůžete jim přijít na jméno, neměla byste to přenášet na svou dceru a tvrdit jí, že všichni muži jsou bezcitné bestie, které si nezaslouží naši lásku. Nedá jim to do života nic dobrého. Pro vás jako matku jednoho dne přijde nejtěžší zkouška. Vaše dcera domů přivede svého vyvoleného a ten nebude ani v nejmenším podle vašich představ. Pokud si chcete dál s dcerou zachovat vazbu a vztah, nemůžete říct vůbec nic.

Dcera si potřebuje uvědomit, že se o sebe umí postarat, potřebuje vědět, jak chce žít, čeho chce dosáhnout a z čeho bude platit životní náklady. Ale také potřebuje mít důvěru v to, že ji dokážete podpořit. Slovem nebo činem. Vztah mezi matkou a dcerou je jedinečný a silný, je základem pro celý další život. Takže i když je období hádek nepříjemné, v drtivé většině má svůj konec. Je to dáno tím, že se dcera jen potřebuje vůči své mámě vymezit, najít sebe sama a vyzkoušet si vzdor. Jinak by se v budoucnu nikdy nedokázala od své mámy odstřihnout a postavit se na vlastní nohy.

I když je to únavné, vězte, že bude lépe a zase k sobě najdete cestu. Pak se naopak z dcer a matek stávají spojenkyně, které společně objevují ženský svět, kam ani tatínkové nesmí vstoupit.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/vztah-matka-dcera-rodina.A190823_101504_vztahy-sex_abr

https://www.idobryden.cz/cteni/s-dcerami-je-to-mnohdy-slozitejsi-53280.html

https://www.akademierodicovstvi.cz/blog/cesta-k-vzajemnemu-partnerstvi-mezi-matkou-a-dcerou

https://www.marianne.cz/rodina-deti/jak-se-zije-ve-stinu-matky

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz