Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Jak vybrat vhodné oblečení pro ekzematika a jak o něj správně pečovat

Jak vybrat vhodné oblečení pro ekzematika a jak o něj správně pečovat

16.1.2024 - redakce Babinet.cz

Péče o atopický ekzém je mnohdy složitá a náročná. Důležité je zaměřit se především na pokožku samotnou a dodržování základních pravidel. Jedním z nich je i vhodné oblékání. Jaké oblečení je pro ekzematiky vhodné, a jaké ne? A jak o oblečení pro atopiky správně prát, aby nedošlo ke zbytečnému podráždění pokožky?

ilustrační foto / Freepik

Pozor na složení oblečení

Ekzematici jsou zvyklí kontrolovat složení potravin i nejrůznějších kosmetických produktů. Stejně tak je důležité se zaměřit na to, z jakého materiálu je vyrobeno jejich oblečení. Jelikož ekzematická pokožka sama o sobě svědí, základem je neoblékat umělé a nikterak „kousavé“ materiály. To je také důvod, proč se ekzematikům nedoporučuje polyester a jinak oblíbená vlna. Jaký materiál je naopak vhodný? Pro osoby s citlivou pokožkou, tedy nejen ekzematiky, se doporučuje hlavně bavlna.

TIP: Pozor! Nepoužívejte froté ani flanel. Tyto textilie jsou sice bavlněné, ale mají jemné chloupky mohoucí citlivou pokožku dráždit.

Ekzematici samozřejmě nemají výběr oblečení omezený pouze na bavlnu. Které materiály dále vyzkoušet? Jedná se například o bambusové vlákno, lněnou přízi, přírodní hedvábí nebo merino vlnu

Rozhodovat v textilním průmyslu mohou v tomto případě také barvy. Většina tkanin se totiž barví syntetickými barvami. Ty se postupně mohou uvolňovat do lidské pokožky. Jaké materiály jsou pro ekzematiky z hlediska barvení nejbezpečnější? Ty nejméně barevně výrazné. U těch je obvykle riziko alergické reakce na barvy mnohem menší. Možná vás překvapí, že ani bílé materiály nejsou ideální – mohou obsahovat zbytky bělidla. 

Vliv na ekzém má i střih oblečení

Věděli jste, že stav pokožky atopika může ovlivnit také střih oblečení? Je to pochopitelné. Oblečení, které vás škrtí, lechtá, dře, kouše či omezuje v pohybu není příjemné pro nikoho, natož pro ekzematika. 

Dále mohou problémy zapříčinit i kovové části nebo jiné zdobení oblečení. U některých ekzematiků je dokonce prokázána kontaktní alergie na nikl. V tom případě se jim v místě dotyku kovového cvoku (případně zipu atd.) s pokožkou vytvoří nové ložisko ekzému. 

Jak prát oblečení pro ekzematika?

Péče o oblečení je v případě alergiků zcela zásadní. I ten nejšetrnější přírodní materiál může pokožku dráždit, pokud v něm zůstanou zbytky pracích prostředků s nešetrnými a dráždivými složkami. Prací gel nebo prášek proto vždy vybírejte maximálně pečlivě. I když je na obalu pracího prostředku uvedeno, že jde o antialergenní či ekologický produkt, atopik na něj i tak může mít alergickou reakci. Vždy je ideální vyzkoušet více pracích prostředků a vybrat, který vám a vaší pokožce nejvíce vyhovuje. 

Během praní na pračce volte program s delším mácháním, ať v oblečení nezůstávají zbytky prášku. 

Aviváži se můžete zcela vyhnout. Právě parfémované prací a čisticí prostředky mohou atopickou pokožku nejvíce dráždit. Místo aviváže nalijte do zásobníku pračky trochu octa, které prádlo změkčí, a navíc působí lehce dezinfekčně. 

Nové oblečení si nikdy neoblékejte ihned k nošení, ale vždy jej doma řádně vyperte ve vhodném pracím prášku.

 

napsala Dana Klementová

Zdroj: https://www.protopan.cz/atopicky-ekzem/dalsi-informace-k-ekzemu/oblekani.htm Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz