Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Ochrana ženy: Existuje spolehlivá antikoncepční metoda?

Ochrana ženy: Existuje spolehlivá antikoncepční metoda?

Šárka Janouchová

Od doby před 40 lety, kdy se antikoncepce předepisovala pouze vdaným ženám jako lék na odstranění poruch menstruačního cyklu uplynulo již mnoho vody. Trvalo velmi dlouho než se plánování rodičovství stalo běžnou součástí života každé mladé dívky a ženy. Antikoncepce se stala nezbytnou součástí moderní a zodpovědné ženy. Je na ní zda se rozhodne budovat kariéru či věnovat se rodině. A současná medicína jí k tomu dává celou řadu prostředků.

Je několik způsobů jak se chránit před otěhotněním:

Tím nejznámějším je kondom. Tato metoda je však spolehlivá jen do určité míry a velmi záleží na zkušenostech uživatele. Podle tzv. Pearlova indexu (tj. počet těhotenství na 100 žen během jednoho roku) bez používání jakékoliv antikoncepce otěhotní 80 žen ze 100. Při přerušované souloži je to 15-20 a při jištění kondomem je to 15 žen. Výhodou používání kondomu je však ochrana před pohlavními nemocemi.

Podstatně spolehlivější metodou jsou podkožní tyčinky nebo injekce, které učiní hlen v děložním hrdle neprostupný pro spermie. Účinnost této metody podle Pearl indexu je asi 0,02. Injekce se aplikuje jedenkrát za 3 měsíce do svalu většinou hýžďového. Tento způsob antikoncepce však není vhodný pro mladé dívky, protože po skončení užívání může trvat delší dobu (uvádí se doba až 10 měsíců), než se vrátí pravidelná menstruace

O některých antikoncepčích metodách bychom dokonce mohli říct, že jsou extrémě spolehlivé. Antikoncepčí pilulky, náplast nebo nitroděložní tělíska. Jejich spolehlivost je 0,01, což je dokonce lepší než operační přerušení vejcovodů, kde se Pearl index uvádí 0,2.

Jaké výhody tyto metody mají?

Antikoncepční pilulky mají vysokou spolehlivost a celou řadu pozitivních vedlejších účinků např. na pleť (Pramino, Cloe) či eliminace premenstruačního syndromu (Yadine, Yasminelle). Při užívání tzv. jednofázové antikoncepce (obsahuje pouze jeden hormon - progestin), lze vytvořit dlouhý cyklus a nemenstruovat 3-6 měsíců. Jako méně výhodné je pro některé dívky nutnost brát pilulku každý den. Tento problém však řeší sms připomínka, kterou si můžete zadat např. na www.antikoncepce.cz

Výhoda antikoncepční náplasti je především v tom, že si ji jednou týdně nalepíme a celý týden se o nic nemusíme starat. Hormony se postupně uvolňují kůží do krevního oběhu.

Když už jsme vyjmenovali hormony polykané, pod kůží nebo injekční, zbývá ještě jedno místo, odkud se účinný hormon velice snadno vstřebává do krve. Tím místem je děložní dutina. Nitroděložní tělísko je tělísko z neškodného plastu s přídavkem kontrastní látky. Některá tělíska využívají antikoncepční účinek mědi, jiná obsahují hormon progesteron, který se postupně uvolňuje přímo do děložní sliznice. Tělísko se zavádí na konci menstruace a ponechává se nejdéle po dobu 5 let. Zavádění probíhá ambulantně po předchozím gynekologickém vyšetření. Zcela převratné je nitroděložní tělísko zvané Mirena. Hormon v tomto tělísku obsažený tlumí všechny nepříjemné komplikace ostatních tělísek, zejména silnější a častější krvácení. A taky spolehlivost tohoto tělíska je zcela bezkonkurenční – představuje jakéhosi křížence mezi tělískem a podkožní tyčinkou. Proti tyčince má zase výhodu v mnohem snadnějším zavádění a odstraňování. Není divu, že nitroděložní tělísko s hormonem Mirena bývá nazýváno antikoncepcí pro třetí tisíciletí.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Radkka
22.5.2019 10:03

Podle mého názoru je nejlepší ochrana antikoncepce plus kondom. Už co se týka rizik pohlavních nemocí.

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz