Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Kazí vám život nízké sebevědomí? Jak jej rozpoznáte

Kazí vám život nízké sebevědomí? Jak jej rozpoznáte

9.1.2024 - redakce Babinet.cz

Obecně je se sebevědomím potíž. Když ho máme moc, je to špatné, ale když je ho málo, je to výrazně horší. "Při nízkém sebevědomí podceňujeme své schopnosti, nedokážeme si přiznat úspěch, stále se negativně hodnotíme a srovnáváme s druhými, nedokážeme přijmout pochvalu ani pochválit,“ vysvětluje psycholožka Tereza Zahrádková.

 

 foto / Freepik

Nízké sebevědomí zasahuje do mnoha oblastí našeho života a všude dovede potrápit. Sebevědomí pro nás znamená být si vědom sám sebe. Uvědomovat si, jaká je naše hodnota, jaké jsou naše silné stránky a přednosti. Ale je to hlavně uvědomění si, že i když máme nějaké slabiny a děláme chyby, nic to nemění na hodnotě, kterou máme, je to jen prostor pro osobní rozvoj a růst. Nízké sebevědomí ovlivňuje naše vztahy, komunikační schopnost, naše zaměstnání a nakonec i zdraví.

Jak sami poznáme, že máme nízké sebevědomí? Zde je pár příkladů, jak se můžeme ohodnotit:

  • Nedostatek sebedůvěry: Když máme nízké sebevědomí, přetrvává v nás často pocit, že nejsme schopni zvládnout situace a úkoly. Nevěříme si.
  • Sebekritičnost: Jsme příliš sebekritičtí a neustále se hodnotíme a srovnáváme s ostatními. Jsme příliš tvrdí k sobě a často vidíme své nedostatky, místo abychom ocenili své kvality.
  • Potřeba potvrzení od ostatních: Potřebujeme potvrzení od okolí, abychom se cítili dobře. Pokud se nám ho nedostane, cítíme se nespokojení a méněcenní.
  • Nedostatek iniciativy: Nepřejímáme iniciativu, protože se bojíme, že nedokážeme úspěšně dokončit úkol a nezískáme odměnu za své úsilí.
  • Prokrastinace: Bojíme se selhání natolik, že odkládáme své úkoly a plány, až to nakonec vzdáme.
  • Izolace a omezení: Izolujeme se a omezujeme aktivity, protože se bojíme selhání a odsouzení okolí.
  • Neschopnost přijímat komplimenty: Stejně tak, jako špatně přijímáme kritiku, nedokážeme přijímat komplimenty. Když nemáme rádi sami sebe, ani komplimenty pro nás nebývají „jen tak“.
  • Chronická nerozhodnost: Obava z možných chyb nás vede k nečinnosti. A nečinnost z naší strany ponechává odpovědnost i úspěch ostatním.
  • Zanedbávání sebe sama: Je běžnou přirozeností starat se o to, co milujeme a opomíjet, co nemáme rádi. Proto se nedostatek sebevědomí odráží i na naší péči o sebe - výživa, spánek, cvičení, společenské interakce.

Máte pocit, že jste se v tom našli? Samozřejmě můžete jít cestou odborné pomoci a najít si kvalifikovaného terapeuta nebo psychologa. Nicméně je i pár rad, jak si sebevědomí posílit.

Přemýšlení o pozitivních zážitcích: Pokuste se zaměřit na pozitivní zážitky a úspěchy, kterých jste dosáhli, a potěšte se tím, co jste se naučili a co jste dokázali.

Pozitivní afirmace: Opakujte pozitivní afirmace, jako například "Jsem schopen/schopna", "Mám svou cenu" atd., to vám může pomoci k posilování vašeho vnitřního hlasu.

Hledání nových výzev: Zkoušejte nové věci a překonávejte výzvy, to vám může pomoci zvýšit sebevědomí a dát vám pocit kontroly nad svým životem.

Hledání podpory: Obraťte se o pomoc a podporu na rodinu a přátele, kteří vás podporují a povzbuzují.

Zdravý životní styl: Zaměřte se na péči o své tělo a duši. Pravidelná fyzická aktivita, zdravé jídlo a dostatek spánku, i to vám pomůže posílit sebevědomí.

Sebeuvědomění: Hledejte v sobě své silné stránky a pozitivní vlastnosti. Snažte se je využít k dosažení svých cílů.

Jako vše nové, co se chcete v životě naučit, i práce se sebou chce čas. Nic nejde přes noc a určitě se ráno nevzbudíte nadupaní sebedůvěrou a nevtrhnete do světa jako lev salónů. Ale postupná práce na sobě, uvědomění si, že jste přeci jen v životě něco dokázali a i každá maličkost má význam, to vše vás může posunout kupředu. Na komplimenty se naučte říkat „děkuji“, přijímejte chválu za cokoli s úsměvem a berte si ji k srdci, aby vám ukázala, že jste schopni něčeho dobrého a můžete mít úspěch. Změňte účes, dojděte si s kamarádkou na nákupy a nechte ji, aby vám vybrala ona, co by se jí na vás líbilo a mělo šmrnc. Místo vyběhnutí ráno jen s umytým obličejem a vyčištěnými zuby si udělejte čas a lehce si pohrajte s nalíčením. Každá drobnost, která vás potěší, každý úsměv, který vám někdo věnuje, to vše vstřebávejte, aby vás to zahřálo a dodalo vám ten chybějící kousek sebevědomí. Každý člověk má svou hodnotu, je jen na něm, aby ji v sobě objevil a ukázal ji světu. A vy na to prostě máte!

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.prozeny.cz/clanek/zdravi-psychika-zarlivost-toxicke-vztahy-i-neviditelnost-jak-se-pozna-nizke-sebevedomi-a-co-vam-v-zivote-kazi-83515

https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-caste-znamky-nizkeho-sebevedomi-a-sebeucty-40393069

https://www.svetzeny.cz/psychologie/znaky-nizkeho-sebevedomi-zdaleka-nejde-jen-o-nedostatek-sebeduvery

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sebev%C4%9Bdom%C3%AD_(soci%C3%A1ln%C3%AD_psychologie)

https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/nizke-sebevedomi.A140708_181813_vztahy-sex_jup

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz