Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Štěstí, harmonii do života či odbourání stresu. Symbolika a význam kamenů na náramku

Štěstí, harmonii do života či odbourání stresu. Symbolika a význam kamenů na náramku

1.1.2024 - redakce Babinet.cz

Asi každá žena, která touží doladit svůj outfit k dokonalosti, sáhne ve finále po dokonalém šperku. Touha zdobit své tělo je stará jako lidstvo samo. Pokud dáváte důraz na to, jaký šperk na sobě nosíte, určitě jste už někdy zavadily pohledem o šperky s kameny. Objektem vašeho zájmu ale ani z daleka nemusí být pouze diamanty, rubíny, safíry nebo smaragdy. ...

foto / Pexels

Kromě dokonale hladkých polodrahokamů se ve špercích objevují stále častěji i nerosty v surové formě. Tahle varianta se těší stále většímu zájmu než naleštěné a obroušené krystaly. Podobné doplňky můžete již ve výlohách nějaký čas obdivovat a výrazný zájem je jasnou předzvěstí toho, že se na módním výsluní budou ještě dlouho vyhřívat.

O některých přírodních kamenech se říká, že nejen, že zdobí, ale mají duši, dodávají energii a chrání od všeho zlého. Drahé kameny vyzařují životní sílu a energii, proto je při jejich výběru třeba znát pár faktorů. Můžete se v první řadě řídit podle měsíce, ve kterém jste se narodily.  Případně svou momentální náladou a pocity. Třetím ukazatelem je, co kámen umí, kterým směrem je napřena jeho síla např. pro svatební prsteny s kameny.

Vyberte si pro sebe ten pravý kámen:

 • Achát - Harmonizuje energie jing a jang, svému nositeli dodá sílu i ztracené sebevědomí a odežene stres.
 • Akvamarín - Je to kámen moře, a tak se stal talismanem námořníků, kteří věřili, že je ochrání před rozbouřenou vodou oceánu. Do života vnese klid, stejně jako achát odbourává stres. Také se používá při meditacích a působí příznivě na lidské zdraví.
 • Amazonit - Dokáže pohltit škodlivé elektromagnetické záření, které vysílají například mobilní telefony či počítače. Je symbolem prosperity a přináší naději i tam, kde se zdá, že už žádná není. Všem ostýchavcům pomůže vyjádřit pocity, které v sobě dusí.
 • Ametyst - Zbaví vás nočních můr a neklidného spánku. Navíc se díky němu dokážete rychleji rozhodnout a vaše mysl bude otevřenější, jasnější i bystřejší.
 • Citrín - Je ideální volbou pro ty, kteří trpí nezvladatelnou únavou, dobije jim baterky. Pomáhá i při obtížích s menopauzou či bolestivou menstruací.
 • Herkimer diamant - Získal svůj název podle Herkimer County, okresu ve státě New York. Těží se z dutin tamních dolomitových skal a díky svému tvaru a lesku se tomuto křišťálu přezdívá diamant. Navodí pocit harmonie a umí stimulovat lucidní snění.
 • Jaspis - Dovede vás k cíli, po kterém toužíte. Přivolává štěstí, pohlcuje negativní vibrace a pomůže předejít zbytečným konfliktům.
 • Turmalín - Očišťuje tělo od škodlivých látek a přispívá k regeneraci organismu. Podporuje soustředění a zvyšuje schopnost učit se novým věcem.
 • Rubín - Posiluje srdce a oběhovou soustavu a svého majitele chrání od všeho zlého. Přináší prosperitu a materiální hojnost.
 • Růženín - Je spojen s přátelstvím i láskou, a to nejen k ostatním, ale především k sobě samé. Má příznivý vliv na srdce, vnáší do života radost.
 • Křišťál - Je ze všech krystalů tím nejuniverzálnějším. Léčí tělo i duši, chrání člověka před negativními energiemi a napomáhá k soustředění.
 • Měsíční kámen - Podporuje rozvoj duše, je spojen se třetím okem a čakrou solar plexus, která nás spojuje s Měsícem. Zklidňuje spánek, ale dodává nám v životě smyslnost a udržuje v rovnováze ženskou a mužskou energii. Je také symbolem plodnosti, jemnosti, mírnosti a intuice. Dokáže prý očistit mysl od negativní energie.
 • Onyx - Říká se o něm, že ochrání svého nositele i prostor, ve kterém se nachází. Podporuje naše soustředění, zklidňuje a uzemňuje.

Minerály vám mohou být určitou oporou, ale nemůžete od nich očekávat zázraky nebo je dokonce považovat za náhradu klasické medicíny. Prostřednictvím kamenů organismus vyzýváte k léčebné aktivitě. S jejich pomocí léčíte původ a počátek ležící hluboko ve vaší duši. Šperk niky nepůjčujte nebo nedarujte nikomu jinému. Je v něm vaše energie.

Nejde ale jen o samotné kameny, ale i o kov, ze kterého je šperk vyroben. Každý kámen rezonuje s jiným kovem a je tedy dobré zasadit kámen do správného kovu, aby šperk plnil nejen funkci okrasnou, ale kámen mohl rozvinout svou schopnost naplno.

Jaspis je spojen se stříbrem, Achát s mědí, Ametyst, Smaragd a Rubín se zlatem.

Když to shrneme:

Pro energii, harmonii a uklidnění

Energii v těle rozproudí křišťál, lávový kamen, opál, jaspis, chalcedon. Pro zklidnění mysli a pro zahnání stresu působí skvěle rubín, chryzopras, jantar, citrín, azurit nebo safír.

Pro podporu ženství

Ženskými kameny jsou především růženín (každá žena by měla mít růženín, je totiž spojen s láskou, a hlavně se sebeláskou, která je zvláště u žen velmi potřeba a mnohdy chybí), měsíční kámen nebo granát. Na plodnost působí pozitivně nefrit a dodat sebelásku a sebevědomí umí také rodonit.

Pro odvahu

Kameny jako achát, křemen, citrín, ametyst, amazonit nebo malachit dodají odvahu a pomůžou překonat obavy.

Univerzálním kamenem, který by neměl nikomu chybět, je křišťál. Je známý jako nejvyšší ochranný kámen. Staří Řekové jej uctívali jako zkamenělý led svatých vod, který ani na slunci neroztaje.

Tím, že drahé kameny tolik dávají, potřebují též péči a občas očistit od negativních vlivů. Kromě čistého vzduchu, vody, slunce a lásky, je dobré mezi komponenty umístit křišťál nebo selenit, protože očišťují ostatní kameny.

Vyberte si pro sebe ten pravý a dobře o něj pečujte, aby vám přinášel nejen radost z jeho krásy při nošení, ale též mohl plnit svou funkci, rozvinou svou schopnost a přinášet vám užitek.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.kamennyvesmir.cz/vliv-kamenu/pece-o-kameny/

https://www.prozeny.cz/clanek/sperky-s-hlubsim-smyslem-vyberte-si-ten-spravny-kamen-61569

https://www.psychologiechaosu.cz/energie-krystalu-drahych-kamenu-ve-spojeni-s-magickymi-sperky/

https://www.prozeny.cz/clanek/sperky-s-kameny-pomohou-zatocit-s-unavou-i-odbourat-stres-64956

https://www.elle.cz/moda/doplnky/znate-je-barevne-chtene-sperky-z-netradicnich-kamenu

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz