Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Tradice, pranostiky a zvyky na Boží hod

Tradice, pranostiky a zvyky na Boží hod

23.12.2023 - redakce Babinet.cz

Křesťanský svět si 25. prosince připomíná narození Ježíše Krista a fakticky začínají Vánoce. Dodnes se k Božímu hodu vánočnímu nebo také Slavnosti Narození Páně pojí také lidové tradice.

foto / Unsplash

Vánoce jsou sice brány obecně jako svátky klidu, ale přímo Boží hod je jako stvořený pro milovníky lenošení. Nesmělo se totiž vůbec pracovat. Ani uklízet, stlát postele, obchodovat nebo bojovat. Pokud v ten den vyhasl v krbu oheň, nesměl se znovu rozdělat a tak nezbývalo nic jiného, než se teple obléct, případně zalézt pod peřinu. Oblečení pro tento den bylo jasné – pyžamo. Prostě po honičce před a na Štědrý den, měl každý odpočívat a užívat si sváteční atmosféry.

I návštěvy se nedoporučovaly, někde byly přímo zakázány. Věřilo se totiž, že by přinesly do domu neštěstí. Pokud ale přece jen někdo přišel, musel přinést koledu a popřát šťastné a veselé svátky.

Vzhledem k tomu, že dnešní doba je více hektická a většina lidí nemá během roku čas na velké rodinné sešlosti, tak právě Boží hod je k tomu ideální. Dnes se tedy tento slavnostní den nese naopak v duchu rodinných návštěv, hodování a rozvážejí se dárky, které nechal Ježíšek pod stromečkem pro příbuzné a známé. K dalším tradičním zvykům, které se dodržují i dnes, patří i rodinná vycházka do některého z kostelů, kde jsou od Štědrého dne vystaveny jesličky a slouží se božíhodová vánoční mše.

K tomuto svátku patří neodmyslitelně také dobré jídlo. Na Boží hod se vždy připravovalo to nejlepší, co domácnost měla. Tradičním jídlem byla pečená husa se zelím a knedlíkem. Mohlo se však zvolit i kuřecí, krůtí maso či perlička. Šlo ale také servírovat svíčkovou s houskovým knedlíkem, vepřovou pečeni nebo sváteční šunku. V dnešní době ovšem, pokud nejsou pozvaní hosté, dojídají se většinou v domácnostech zbytky ze štědrovečerní večeře.

Jiný kraj, jiný mrav. V západní Evropě a Severní Americe považují za hlavní den Vánoc právě až 25. prosinec. V tento den ráno se zde rozbalují i všechny vánoční dárky. Američané mají k večeři krůtu s bramborovou kaší, Angličané zase volí krocana s ořechovou nádivkou. Syté jídlo musí být zakončeno speciálním ovocným pudingem. Během večeře se do něj vloží mince nebo prstýnky. Kdo je pak pomocí lžíce z mísy vyloví, může se těšit na to, že mu bude v novém roce přát štěstí.

Ale zpět k nám. Pranostiky na první svátek vánoční se zabývají nejvíce počasím a úrodou. Slunovrat 21. prosince totiž dával lidem naději na lepší dny bez chladu a mrazu. Každý tak už začal přemýšlet nad tím, jaká bude úroda. Ta totiž lidem zajišťovala jedinou obživu.

 • Mráz na Boží narození – zima se udrží bez proměny.
 • Když na Boží hod prší, sucho úrodu naruší.
 • Padá-li na Boží narození sníh, hodně obilí bude na polích.
 • Na Boží hod vánoční vítr od západu přinese mor, od východu válku, od půlnoci hlad, od poledne dobrý rok.
 • Na Boží narození o bleší převalení.

Podle počasí dnů a nocí od Božího narození do svátku Tří králů určuje se počasí pro dvanáct měsíců příštího roku.

Ve vinařských krajích sledovali věřící během mše v kostele pronikající sluneční paprsky skrz okenice. Pokud ozářily při mši faráře, bylo to znamení hojné úrody nadcházejícího roku.

 • Vánoce – vánice
 • Jsou-li vrby o Vánocích plny rampouchů, bývají o Velikonocích plny kočiček
 • Tmavé Vánoce - dojné krávy, světlé Vánoce - ponesou slepice
 • V neděli Božího narození - teplá zima bez prodlení
 • Na Vánoce mnoho hvězdiček, slepice nanesou mnoho vajíček
 • Když Vánoce obílí stromy sněhem, tak je posype jaro květem
 • Lepší Vánoce třeskuté než tekuté
 • Je-li Božího narození v sobotu, bude málo ovoce, ale vydaří se žito
 • O Vánocích hej, po Vánocích ouvej

 

napsala Gabriela Horáčková a Hana Formánková

zdroje:

https://www.novinky.cz/clanek/vanoce-bozi-hod-vanocni-by-se-mel-nest-v-duchu-odpocinku-a-dobreho-jidla-40263849

http://kalendar.najdise.cz/pranostika-2534/na-bozi-hod-vanocni-vitr-od-zapadu-prinese-mor-od-vychodu-valku-od-pulnoci-hlad-od-poledne-dobry-rok

https://www.lifee.cz/historie-a-tajemno/tradice-a-zvyky-na-bozi-hod-nejlepe-nevylezat-z-postele-a-nepoustet-navstevy-nosi-smulu_282162.html

https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/bozi-hod-vanoce-tradice_1712251001_dp

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz